KATSAYI SORUNU ÇÖZÜLMELİ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Danıştay’ın katsayı farkını kaldıran YÖK kararını iptaliyle ilgili tartışmalar artarak devam ediyor. Bu tartışmalara Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir de katıldı. Meslek liselerine üniversite sınavında uygulanan katsayı farkının kaldırılmasını Yüksek Öğretim Kurulu’ndan (YÖK) sanayicilerin istediği ortaya çıktı.

 Nitelikli eleman sıkıntısı ve Danıştay’ın katsayı farkını kaldıran YÖK kararını iptaliyle ilgili önemli bilgiler verdi. Katsayıyla ilgili kararın YÖK’e bırakılması gerektiğini ve Danıştay’ın buna engel olmasının sanayiciyi vurduğunu, dünyada Türkiye’dekine benzer bir engelleme olmadığını, belirtti. Yurt dışındaki meslek lisesi örneklerini inceledikleri bilgisini veren Özdebir, İngiltere, Almanya ve Fransa’da öğrencileri mesleki eğitime teşvik eden bir sistemden söz ediyor.

Türkiye’mizde kayıtlı işsiz sayısının 3 milyonu aştığını, meslek liselerinin önünü kapatılmasına bir anlam veremediğine dikkat çekiyor. Nurettin Özdebir, “İşletmelerin nitelikli elemana ihtiyacı var. Ancak piyasada nitelikli eleman yok. Türkiye ekonomisi katma değeri yüksek işler yaparak dünyada rekabet edebilir. Bunun için meslek liselerinin kalitesinin arttırılması başarılı öğrencilerin bu liselere gidebilmeleri gerekir. Katsayıyı koyan irade katsayıyı kaldırmakta da yetkili olmalı. Danıştay’ın verdiği karar sonrası devam edecek uygulama adaletsiz uygulama.” Şeklinde görüş beyan ediyor.

Ayrıca çiçeği burnunda TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner katsayıya Danıştay değil YÖK karar verir diyerek Danıştay’ın katsayı kararına bir tepkide Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği başka bir ifade ile zenginler kulübünün yeni patroniçesinden geliyor. Doğrusu Ümit Boyner’in bu konu ile ilgili böyle bir tepki vereceğini beklemiyordum. Duyunca içim kıpır kıpır oldu. Oturduğum yerden Allah’ım sana binlerce şükürler olsun dedim. 

Boyner bununla da kalmadı. İmam Hatip okulları konusunda toplumun siyasi kamplara ayrılmasını ‘sığ bir tartışma’ olarak nitelendiriyor. Boyner meslek liselerinde ki katsayı ortalamasını Danıştay’ın değil, Yüksek Öğretim Kurulu ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın çözmesi gerektiğini söylüyor. Türkiye’de dini, dili, ırkı ne olursa olsun her kesimin yüksek eğitim alma hakkı olduğunu söylüyor.

Bu, demokrasinin gereğidir. Bu konu ile ilgili MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’de:   “Özellikle milyonlarca evladımızı ve ailesini yakından ilgilendiren üniversite sınav takviminin işlemeye başladığı bu süreç, ortaya çıkan belirsizlikleri ve endişeleri daha da artırmıştır.” Diyor.

Bahçeli, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunurken Yükseköğretime girişte uygulanan katsayı sisteminin toplumsal bir sorun alanı haline geldiğini belirtiyor.  Konunun Meclis zemininde çözülmesinin zorunluluk halini aldığını vurguluyor.

Bu konu ile ilgili Ak Parti’nin de yaklaşımı ortada iken neden bu konu bir an önce kalıcı bir şekilde çözülmüyor? Milyonlarca genç yavrularımız üniversite sınavlarına yarış atlarının koşuya hazırlandığı gibi gece gündüz demeden sabahlara kadar çalışıyorlar. Cumartesi ve Pazar günlerinin tatil olmalarına rağmen hiç aldırış etmeden kazanabilme uğruna bir tarafta aileleri, verilen bunca emek, verilen bunca zahmet bir tarafa Danıştay’ın verdiği karar bir tarafa. Netice olarak diyorum ki herkes eşit şartlarda sınavlara girmeli, herkes kazanmalı, herkes sevinmeli bu ülkenin evlatları olarak diyorum Vesselam…

KATSAYI SORUNU ÇÖZÜLMELİ
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!