EĞİTİM…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Önceki gün gazete çalışanlarımızla birlikte öğretmen evinde İl Milli Eğitim Müdürü Sebahattin Gamsız’ın düzenleyeceği basın toplantısını izlemeye hiç niyetim yoktu. Ben bu tür toplantılara gitmiyorum genelde. Gençler ısrar ettiler. Kıramadım. Doğrusu Vali Amir Çiçek’in geleceğini bilmiyordum.

Saat 9’da basın toplantısı başladı. Alışık olduğu üzere basın mensupları masanın karşı ucuna doğru yürüdüler ki, Vali Amir Çiçek “Hayır hayır basın mensupları buraya yanıma gelecek, bürokratlar karşıya yan taraflara” diye iki kez müdahale etti. Ne var bunda diyebilirsiniz. İlk defa basın mensubu olduğumun hazzını yaşadım sayelerinde Valimizin.

Hangi gazeteye mensup olursa olsun, kim olursa olsun fark etmiyor. Herkesi, hepsini, hepimizi sıcak bir ilgiyle karşıladı nazik bir şekilde hanım efendiyle birlikte. Yozgat valisi Amir Çiçek ile İl Milli Eğitim Müdürü Sebahattin Gamsız ‘ın öğretmenevi bahçesinde kahvaltılı basın toplantısı güzel bir günde güzel bir havada başladı.

 Eğitim alanında yapılan ve projelendirilen çalışmalar hakkında kapsamlı bilgiler verdi. Doğrusu valiyi sonuna kadar dikkatlice dinledim. Önemli notlar da aldım. Yeni kurulan “Atatürk Teknik ve Endüstri” ile “Zübeyde Hanım Kız Teknik” meslek liselerinin sanayi işletmelerinin ihtiyaç duyduğu teknik ara eleman ihtiyacını karşılayarak bu okullardan mezun olan gençler. Gezmeyecek. Bundan böyle sokak aralarında, kahve köşelerinde oturmayacaklardır. Kendilerine iş bulacaklar, evlerine ekmek götürecekler.

Bir başka konu engelli çocuklarımız için “Umut Engel Tanımaz” adını koydukları projeyle başlatılan çalışmalar harikaydı. Yozgat’ta tespit edildiği kadarıyla 5500-6000 civarında engelli olduğu kaydediliyor. Oysa bildiğimiz kadarıyla birçok aile tarafından saklananları da dâhil edersek bu sayı daha da fazladır. Bu tür çocuklarımızın eğitilebilir olduklarını aklımızdan hiç çıkartmayalım. Engelli birey, engelinin türü ve derecesi ne safhada olursa olsun en iyi şekilde, eğitim ve bilgiyi paylaşma hakkı ve insan onuruna yanaşır bir eğitim yaşamı sürdürme hakkına sahip olmalıdır.

Bu tür engellilerin sosyal yaşama katılabilmeleri, bağımsız yaşam sürdürebilmelerine bağlıdır. Yozgat’ın geleceğinin teminatı olarak yetişmelerine katkıda bulunmak, beden eğitimi, spor, izcilik ile sosyal ve kültürel etkinlikler yoluyla bedenen, ruhen ve fikren sağlıklı bir nesil olarak yetiştirilmelerini sağlamak amacıyla sürekli ve düzenli eğitim faaliyetlerinin yapılacağı izci evi ilimizin bu alandaki önemli ihtiyaçlarındandı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak merkez ilçeye bağlı Köçeğin Kömü Köyündeki atıl durumda bulunan ilköğretim okulu binası Valiliğimizin ve Bakanlığımızdan onayları doğrultusunda onarım ekibimizin çok kısa zamandaki özverili çalışmaları sonunda “İzci Evine dönüştürülmüştür. Etrafı bahçe duvarları ile çevrili, içerisinde meyve ağaçlarının olduğu 7.379,60 M2’lik bir alana sahip olan okul binası, 14.000 TL harcama yapılarak onarılmış ve modern bir yapıya kavuşturulmuştur.

İzci öğrencilerimiz için eğitim kampı yapma imkânı sağlayacak olan bu tesisimizin ismi “Işık İzci Evi” olarak belirlenmiş ve yeni eğitim-öğretim yılından itibaren hizmet vermeye başlayacak olması Milli Eğitim Müdürlüğünün Yozgat gelişim vizyonu içindeki eğitime bakış açısından sevinilecek bir şeydir. Ben Vali Amir Çiçek ve Milli Eğitim Müdürü Sebahattin Gamsız’ı konuya yaklaşımlarından dolayı kutluyorum. Darısı diğer kuruluşlarımıza diyorum vesselam… 7 AĞUSTOS 2009 CUMA

EĞİTİM…
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!