23 NİSAN ANLAMLI GÜN

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz Cuma günü kutladığımız 23 Nisan 1920’de TBMM açıldı. O günden bu güne 101 yıl geçti. 

Hacı Bayram Camiinde yapılan merasimle, tarihin kaydettiği kadarıyla ilk meclis dualarla açılmıştır. 

Kur’an ve Buhari okunmuş, tekbir, tehlil, dua, salavatlarla Hacı bayram camiinden eski meclise gelinmişti. 

Her 23 Nisan benim için ayrı bir anlam daha ifade ediyor.

Birincisi 23 Nisan 1920 de TBMM açıldı. Bu günü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutluyoruz. Ülkemize ve milletimize kutlu olsun, ülke insanımızın birlik beraberliği zeval görmesin. 

Ekonomik yönden kalkınmış, çağın teknolojisini yakalamış, makine yapan fabrikalarını kurmuş, kendi uçağını yapmış, ordusunun harici düşmanlarına karşı savunma silahlarını yapan, uzayları fetheden, güçlü bir devlet güçlü bir millet olabilmenin mutluluğunu yaşayan memleket evlatları olarak göğsümüzü gere gere bu günleri coşkuyla kutlarız her yıl. 

İkincisi ise rahmetli dedem Ahmet Büyüksoy 23 Nisan 1954 Cuma günü elim bir trafik kazası sonucunda hayatını kaybetmiştir.

Ezelden ebede 16 devlet kuran, milletimizin bu ana gelmesinde emeği geçen Milli mücadeleden galip çıkan tüm şehit ve gazilerimizin içinde de rahmetli dedemin ölüm yıldönümü münasebetiyle rahmetle minnetle anıyorum hepsinin ruhu şad, makamları cennet olsun. 

Dedem Ahmet Büyüksoy Hoca 01.07.1885 yılında Topçu Köyünde dünyaya gelir. Zamanında medrese tahsili görmüş, Arapça, Osmanlıca, hadis, fıkıh dersleri  almıştır. Çok güzel  Kur’an  okur ve çok da güzel  sesi vardır. 

Ahmet Hoca’nın âlim, fazıl, ağır başlı vakur bir yapısı vardır. 

Muhitinde sevilir ve sayılır. Saygın bir kişiliğe sahiptir. Askerliğini Yemen’de yapmış bir gazidir. 

Askerlik esnasında baş gösteren salgın hastalıktan binlerce kişinin hayatını kaybetmesinden ötürü bazıları gibi, Yemen’den  Topçu Köyüne 52 günde yaya olarak gelmiştir. 

Yozgat Başçavuş Camii İmam Hatipliğini bir süre yapmıştır.

Sorgun’a bağlı Akoluk Köyü Hatipliği, daha sonra da Topçu  Köyü Camii imam Hatipliklerinde 40 yıla yakın görev yapmıştır. 

Zamanın aydınlarından birisidir. 1948’li yıllarda ilk Traktörü satın alır. Köyüne getirir. Traktörü ilk gördüğü zaman bakar ki  öndeki tekerlekler küçük, arka tekerlekler büyük. Hayret eder ve derki: “Eyvah!  Eskiden büyükler önde gider, küçükler arkadan gelirdi. Dünya değişmiş oğul” dediği meşhurdur.

Köy içerisinde misafirlerin konaklaması için  kendi yaptırdığı odası hala mevcuttur. 

Misafir perverliği ile çevreye ün salmıştır.

Evinin avlusunda bulunan iki tane tahtadan yapılmış zahire ambarı mevcuttur. 

Fakir fukara, garip gurabanın yardımına bir ömür boyu koşmuştur. Onu yakinen tanıyanlarının ifadesi ile: Açlara, açıklara hiç dayanamazdı.

Yalnız kaldığında kıbleye döner ellerini havaya kaldırır, dua ederdi; “Yarabbi ya bunlara da ver. Ya da benimkini de elimden al” derdi..

Cömert bir insandı. Kapısında azap ve çoban olarak onlarca insan çalıştırıp onların geçimlerini temin eder iş ve aş verirdi. 

Nevşehir, Avanos Ürgüp’ten çanak, çömlek, üzüm satanlar, Kayseri’den gelen pazarcılar hayvanlarıyla Ahmet Hocasının odasında konaklardı. Odanın  bitişiğinde bulunan hayvan barınağına hayvanlarını bağlarlardı. Yüklerini de emanet odasına teslim ederlerdi.

Sabah ezanıyla  birlikte şehre gitmek üzere misafirler odadan ayrılırlardı. Alış – verişini yaptıktan sonra tekrar akşam Ahmet Hoca’nın odasına misafir olurlardı. Ertesi gün yollarına devam ederlerdi.

Kış günlerinde Hocanın odasında misafiri olurlardı. 

Bu yapılanlar sırf  Allah rızası içindi, karşılığında hiçbir şey talep edilmezdi.

Bir ömür boyu bu hizmetlere devam edildi.  

Son 30 yıl öncesine kadar çocukları tarafından da bu hizmetlere devam edildi.  Günümüz şartlarında motorlu araçların yaygınlaşması ve günü birlik seyahatlerin artması sebebiyle bu tür hizmetlere ihtiyaç kalmamıştır. 

Ahmet Hoca 23 Nisan 1954 yılında 69 yaşında bir Cuma günü  traktörle köyünden şehre gelirken, şimdiki üniversite kampüs alanı içerisinde,  traktörün üzerine devrilmesiyle hayatını kaybeder. 

Ahmet Hoca ilahi takdir tecelli edip aramızdan ayrıldı. Az zamanda çok iş yaptı. Girdiği her ortamda fark edildi. Gittiği yerlerde yokluğu hissedildi. 

Yeri doldurulamayanlardan oldu. Allah rahmet eylesin, diyorum vesselam… 26 NİSAN 2021 PAZARTESİ

23 NİSAN ANLAMLI GÜN
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!