DOLAR

19,0540$% 0.13

EURO

20,5095% -0.63

STERLİN

23,5029£% -0.37

GRAM ALTIN

1.211,44%-0,66

ÇEYREK ALTIN

2.004,00%-0,20

BİTCOİN

526374฿%0.13215

a

İSTİHDAM DURUMUMUZ

Bir ekonomik kavram olan istihdamda sosyolojik ve psikolojik pek çok etkeni de içerisinde barındıran bir olgudur. Üretim faktörlerinin ekonomik yönden çalışması veya çalıştırılması olarak, en temel amacı gelir sağlamaktır. İstihdam Türkiye’nin en büyük sorunları olmasıyla birlikte ilimiz için de her geçen gün büyüyen bir problem konumundadır.

Ülkemizde eğitimli genç nüfusunun artmasına rağmen, çalışma alanlarının ve iş ortamlarının özellikle ilimizde kısıtlı olması sebebiyle problemin büyüklüğü gözler önüne serilmektedir.

Günümüzde yaşanan, çeşitli çalkantılar neticesinde ortaya çıkan gizli ekonomik kriz ortamının, bir takım olumsuz koşullar sebebiyle çalışanları da iş arayanları da değişim içerisine ittiğini görmekteyiz.

İstihdama yönelik farklı söylentilerin olduğu Vekillerimizin gazetemizi tebrik amaçlı yapmış oldukları ziyaretlerinde yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde, mevcut fabrikaların ve çalışma sahalarının kapatılması veya yeni istihdam alanları kurulamaması gibi söylentilere sahip olan ilimizin sıkıntılarını biliyoruz.

Değerli vekillerimiz, üretime yönelik, istihdam ağırlıklı işletmelerin ve yeni oluşumların, gözden kaçırıldığına dikkat çekmektedirler.

Bugün Yozgat’ta Üniversite, Organize Sanayi Bölgesi, Rehabilitasyon Merkezi, Adalet sarayı, Boğazlıyan’a kurulan şeker fabrikası, TOKİ yapılandırmaları ve doğalgazın gelmesi sebebiyle 100 civarında yeni işletmenin piyasaya hâkim olması gibi birçok yeni istihdam alanın bulunduğunu söylemekteler. Bu istihdam alanlarında sadece 2 bin3 bin civarında çalışan bulunmakta olup, bu insanların Yozgat’ta yaşayarak, bizim esnafımızdan, tüccarımızdan alışveriş yaptıklarını anlattılar.

İlimiz için yapılan güzel çalışmaların etkileri inkar etmemiz mümkün değil. Lakin çalışan veya yönetici konumunda olan birçok işletme ve istihdam sahibi kuruluşların, şu an Yozgat’ta hangi konumda oldukları, işletmelerinin hangi düzeyde seyrettiğini, bugün kaç işletmenin ayakta olduğunu, kaç işletmenin önümüzdeki iş sezonlarına çıkacağı gerçekleri maalesef görülememektedir. Çalışanların aldıkları maaşlarla aile kurmaları, geçim kaynağı oluşturmasını bir kenara bırakalım, kendi karnını bile doyuramamak gibi bir takım kaygılar içerisinde olduklarını da gayet iyi biliyoruz.

Yozgat’a kazandırılan yeni projeler için diyecek sözümüz yok. Emeği geçen herkesin ellerine sağlık.

Yeni istihdam alanlarının geliştirilmesi ve gelişime yönelik yapılan çalışmalar gibi yeni faktörler neticesinde, yıllardır ilimizi terk etmeyen, çalışan, didinen, emeğini hiç mi hiç esirgemeyen bu insanımız unutulmasın. Yozgat’ımızın esnafını, tüccarını, emek sahiplerini, bir takım engellemelere maruz bırakmayalım. Yaptıkları işlerde onlara yardımcı olalım. Yozgat’ımızın işini yabancılar yapmasın, tamam yabancı sermaye piyasaya girsin ama Yozgatlının işini elinden almasın, Yozgatlı yatırımcılar, emek sahipleri ölmesin her zaman yaşasın.

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

İLETİŞİM(SİZLİK)

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.