ZİMEM DEFTERİ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Osmanlı zamanında hali vakti yerinde olan kimseler, Ramazan ayında tebdili kıyafet giyer ve bir esnafın dükkânına girer veresiye defterini satın alırlardı.

 Gönlü zengin, asil ruhlu bu insanlar, darda kalmış kimselerin sıkıntılarını gidermekten ve borçlarını ödemekten büyük haz duyarlardı.

Buna “zimem defteri” denir.

Bu gün adını bile bilemediğimiz bu defter zengin ile fakir arasındaki sevgi, merhamet ve dayanışmanın sağlam köprülerindendir.

Bu kıymetli bir gelenektir. Güzel ahlak, yardımlaşma, dayanışma bize atalarımızdan kalmış değerli bir hazinedir.

Yapılan iş; tanımadığı kişilerin mahalle bakkalına olan borçlarının ödenmesi işidir.

Bu sadece gönül işidir, imanın gereğidir.

Böylece ” sağ elin verdiğini, sol el bilmeden”  hayır sahibi hayrını işlemiş oluyor.” Zimem defteri” marifetiyle yapılan iş  dünyada parmakla gösterilen Osmanlı medeniyetinin en güzel dayanışma ve yardımlaşma örneklerinden sadece birisidir.

Daha başka örnekleri de vardır;

Genellikle cami avlularında vakıfların sadaka taşları olur, hayır sahipleri  ihtiyaç sahiplerinin alabilmeleri için para koyarlar, ihtiyacı olanda gelir ihtiyacı kadarını alır giderlerdi.

Buralarda verenin kim olduğu, alanında kim olduğu bilinmezdi.

Son yıllarda giysi kumbarası geleneği başlatıldı. Yine hayır sahipleri  ihtiyaç fazlası elbise, ayakkabı, gömlek, pantolon, pardösü gibi giysileri temiz bir poşete koyup emanet kumbaralarına koyuyorlar.

Şimdilerde askıda ekmek; bu da güzel bir gelenek, fırından 2 ekmek alıyor, 2’de askıya diyor, 4 ekmek parasını ödüyor hayır sahibi.

İhtiyaç sahibi geliyor, askıdan ihtiyacı olan ekmeği alıp götürüyor, para vermeden.

Evet, ne güzel bir adet, ne güzel bir gelenek bu millete yakışan ne güzel bir asalettir.

Geçtiğimiz yıllarda ortaya çıkan bir zengin bir bakıyorsunuz Amasya’da bir bakıyorsunuz Yozgat’ta  ortaya çıkıyor. Bakkalın  veresiye defterinin tamamını satın alıyor. Adamın kimliği belli değil.

Borçlu vatandaş bakkala geliyor, borcunu ödemek için, bakkal bu ana kadar olan borcunun  bir hayırsever kişi tarafından ödendi diyor. Borçlu, dua ederek borcunun ödendiğini görüyor. Allah hayrını kabul etsin

Yıl içinde 22 ayrı mahallede, 240 veresiye defteri hayır sahibi örnek vatandaşımız tarafından satın alınmıştı.

Bravo maşallah!

Bereket Allah’tan Rabbim devamını erdirsin inşallah.

Böyle güzel örnekleri bu milletin asaletli evlatları hayır olsun, diye yaparlarken,  maalesef bunu kötüye yoranlarda yok değil.

Hayır, yapanlarda, istismar edenlerde olacaktır, elbette.

Sadaka taşına bir lirada, bin lirada koysanız ihtiyaç sahiplerinden önce ihtiyacı olmayan bazı kendini bilmez zavallılar hepsini alıp götürüyorlar.

Geçenlerde medyaya yansıdı, giysi kumbarasına çocuğu sokuyor bir densiz atılan bütün giysileri alıp çöp abrasına yükleyip götürüyor.

Bereket versin kameralara da yakalandı ve tutuklandı.

İyi ve kötü her zaman ve her yerde olacaktır. Bizler iyi işler faydalı hizmetler yapmaya devam edelim diyorum Vesselam…14 NİSAN 2022 PERŞEMBE

ZİMEM DEFTERİ
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!