ZEHİR OLMASIN…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bayramın son günü yollar yine kana bulandı. Kazanın bilançosu çok ağır oldu. 4 kişinin öldüğü kazada bir kişide ağır şekilde yaralandı. Olay yerine ekibimizle birlikte intikal ettik. Durum çok ağırdı. Yollar saatlerce trafiğe kapandı. Bayram günü kazazedelerin, yakınlarına, eşlerine ve dostlarına zehir oldu.

Her tatil dönüşü akıllara takılan bu olayların sonu gelmeyeceğe benziyor. Önümüzde ki günlerde yolculuklar hızla devam edecek. Hatalı sollamalar ve direksiyonda uyuklamak gibi hatalardan kaynaklanan kazalarda, sürücülerin bilinçlendirilmesine rağmen yine de olumlu bir sonuç alınamıyor. Her defasında kaza, her defasında ölüm ve yaralanma. Yazık değil mi bu insanlarımıza… Kadere inanıyoruz. Olacaksa, başa gelecekse her yerde, her şekilde oluyor. Fakat belki de yollar gidiş dönüş tek şerit olmasa bu kaza meydana gelmeyecekti. Bu insanlar canlarından olmayacaklardı. Yollar gerçekten çok kalabalık. Herkes evine yurduna bir an önce ulaşma gayreti içerisinde. İnsanlar konvoy halinde ağır bir şekilde hareket etmektense hatalı sollamayı tercih ediyorlar. Hesabı iyi yapamayınca da, her zaman ki gibi hüsranla sonuçlanıyor.

Şoförlük de kar etmiyor. Ne kadar iyi bir sürücü olursanız olun, karşıda ki vatandaş kaptırmış geliyor. Durma şansı da yok. Aniden karşı karşıya kalıyorsunuz. Geriye kalan son birkaç saniye… Elden ne gelir ki, yazık diyorum. Gerçekten çok üzülüyorum.

Her an bizimde başımıza gelebilecek bir olay.
Sorumsuzluk…
Tedbirsizlik…
Dikkatsizlik…
Her ne derseniz deyin. İş işten çoktan geçti. Geriye dönüş yok. Yol yapım çalışmalarının bir an önce bitirilmesinin altını tekrar çiziyorum. Bu insanların ölüm sebebi yollar olmasın.

Duble yollar yapılsın. Ağır gitmek isteyen insanlar sağdan gitsin. Diğerleri rahatça sollamalarını yapsın. Herkes evine, yurduna gönül rahatlığıyla ulaşsın. Netice de dört teker üzerindeyiz. Elbette hiçbir zaman bu olaylar sonlanmayacaktır. Fakat en aza indirilebilir. Yol yapım çalışması tamamlanan kısımlarda özellikle kaza oranları en az seviyeye düşürüldü. Bunun farkındayız. Teşekkür ediyoruz. Fakat tamamlanamayan yerlerde tehlike devam ediyor. Hem de çok büyük tehlikeler…

Yollarımızı tanımayan insanlar zor anlar yaşıyor. Uzun dönemeç gibi görünen yollar aniden keskinleşiyor. İnişler, çıkışlar oluyor. Aman dikkat… Ulaşım, birçok şeyden daha önemli yaşantımızda. İnsanların, güvenli ulaşımını sağlamak için yetkililerin daha çok gayret etmeleri gerekiyor. Bayram ve tatil dönüşleri bu tarz kazaların, ölümlerin, yaralanmaların olacağını herkes gayet iyi biliyor. Yollar tamamlanamamış olsa dahi. Çeşitli önlemler alınmalı.

Radarlı hız kontrol noktaları artırılmalı.

Daha fazla ne gerekiyorsa her şey yapılmalı. Geriye kalan sürücülerin sorumlukları olsun. Şu an yapılan trafik denetimlerinde sürücüler tek tek uyarılsın. Billboardlar, afişler asılsın. İkaz adına yapılabilecek her şey yapılsın. Sürücülerden en büyük dileğimiz, kendinizi düşünmüyorsanız dahi, eşinizi dostunu, çocuğunuzu hatta karşınızda ki insanları düşünün…

Kimsenin bayramı, hayatı zehir olmasın…

ZEHİR OLMASIN…
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!