DOLAR

18,8068$% -0.01

EURO

20,4348% -0.01

STERLİN

23,2724£% -0.17

GRAM ALTIN

1.162,80%-0,16

ÇEYREK ALTIN

1.914,00%-0,51

BİTCOİN

436610฿%-1.78369

a

ZEHİR, ASBESTLİ BORULARDA

Geçtiğimiz hafta içinde yerel bir gazetemizde “ASBESTLİ BORULAR YENİLENİYOR” başlığı ile bir haber yayınlandı.
Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse “Yozgat’ın şehir içi içme suyu şebekesinin yaklaşık 250 kilometre uzunluğunda olduğunu, şebekenin yenilenip borularının değiştirilmesi gerektiğini ifade etti.
Yozgat belediyesi tarafından hazırlanan şebeke suyu borularının değiştirilmesine yönelik 73 milyon lira maliyetli proje kapsamında sürdürülen çalışmaların sonuna gelindiğini söyleyerek; “Asbestli içme suyu borularımızı Avrupa Birliği standartlarına uygun olan 400’lük duktil borularla değiştirdik. Yaklaşık 3800 metrelik içme suyu ana hattında yapmış olduğumuz çalışmaları belediye imkânları ile sürdürdük” demiş.

Sağ olasın Başkan. Eline, yüreğine, bileğine sağlık.
Bu konuyu 11 Mart 2014 Salı günü Merhaba Yozgat Gazetemizde, ” 30 Yıldır Zehir İçiyoruz” başlığı ile yayınlamıştık. 
Özetle; ‘Zehir, asbestli borularda’

Gerçekten Yozgat’ın bugün devasa sorunları söz konusudur. Bunların başında 85’li yıllarda zamanın Belediye Başkanı Cemil Çiçek tarafından Toros İnşaat şirketine yaptırılan içme suyu isale hattında asbestli borulardan Yozgat halkı bugün hala su içmektedir. 

Asbestli boruların zararını veya faydasını kimse bilmiyor. Oysa bu borular gelişmiş ülkelerde hiç kullanılmamış AB ülkelerinde ise kanserojen madde taşıdığı ve insan sağlığına olumsuz yönde etki edilmesi gerekçesiyle yasaklanmış, Türkiye’de de yasak edilmesine rağmen maalesef
Yozgat’ımızda bu borular yok edilememiştir.

Bugün çevre illerin hiçbirinde hatta Türkiye’de bu borular kullanılmazken, Yozgat halkı neden bu borulardan su içer anlam vermek mümkün değil. 
Zaten tüm olumsuzluklar Yozgat üzerinde çöreklenmiştir. 
Bugün kimse asbestli boruların zararından bahsetmiyor ama herkes farkında. Hiç kimsenin gıkı çıkmıyor. Kimse bunu sorun olarak görmedi demiştim.

Ayrıca  26.04.2014 de ulusal bir televizyonda, bu konuyu gündeme getirdim,  çok büyük bir beğeni ile olumlu tepkiler almıştım o gün.
34 sene önce yenilenen şehir suyu şebekemizde hâlâ asbestli borular mevcuttur şu gün itibariyle.
Bir beldemizin tamamında da asbestli borulardan maalesef an itibarıyla su içmeye devam ediyorlar vatandaşlarımız. Sağlık olsun.

Biz bunu 6 sene önce gündeme taşıdık, o gün üst düzey bir bürokrat beni aradı: ” Seni dinleyince tüylerim diken diken oldu, Ahmet Büyüksoy bu söylediklerin doğru mu?” Dediğinde, arşivler yalan söylemez, yapılanlar ortada, yaptıranlarda hayatta ölmediler demiştim.
Bir müddet sonra bana döndü, bu haberin sağlıklı olmadığını söylemişti o gün. 
Kulakları çınlasın bürokratımızın.
Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar.

Biz o gün tehlikeyi işaret ettik, kimsenin gıkı çıkmadı, gördüm ki bugün ki belediye yönetimi bu işin zararlı olduğu kanaatine varmış olacak ki, asbestli boruların varlığından bahsediyor.
Umarım en kısa zamanda asbestli bu borular, değiştirilir diyorum. Vesselam…2 EKİM 2019 ÇARŞAMBA

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

DEPREMLERE HAZIR OLMALIYIZ

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.