DOLAR

18,8154$% 0.11

EURO

20,3559% -0.16

STERLİN

23,1809£% -0.17

GRAM ALTIN

1.152,85%-0,68

ÇEYREK ALTIN

1.899,00%-0,83

BİTCOİN

431138฿%-1.72437

a

ZARARSIZ; ‘’YÖNETİM VE İŞÇİ ARASINDA KÖPRÜ OLUYORUZ’’

Hizmet İş ve Hak İş Yozgat Şube Başkanı Ferman Zararsız geçtiğimiz günlerde Merhaba Yozgat gazetesine konuştu.  Söyleşisinde Sendikal faaliyetlerinden, Hizmet-İş Sendikasına üye olmanın avantajlarından, üyelerin ayrıcalıklarından, yapacak oldukları faaliyetlerinden bahsetti.

“Hizmet-İş Sendikasının Yozgat’taki kapsamı”

Hizmet- iş sendikasında Yozgat Genelinde 55 tane iş yeri,  2500 tane de üye olduğunu belirten Zararsız,  ‘’Hak-İş olarak da Öz Sağlık İş Sendikamız bulunuyor. Aynı zamanda Et-Balık Kurumunda çalışan arkadaşlarımız var. Öz Gıda olarak da Hak-İş in Yozgat genelinde toplam 5600 tane üyesi var.” Dedi.

“Sendikaya üye olmanın birçok yönden getirileri vardır”

Zararsız, ‘’Sendika demek, ortak çıkarlar ve ortak hedefler için bir araya gelmek demektir. Sendikaya üye olmanın birçok yönden getirileri vardır. Hizmet-iş Sendikası olarak biz üyelerimize çalışma ve sosyal hayata ilişkin faaliyetler sunmaktayız. Sendikamızın çalışma hayatına ilişkin faaliyetlerinden en önemlisi toplu iş sözleşmesi imzalamaktır.
 Sosyal faaliyetleri arasında ise, ferdi kaza sigortası ve işveren ile yaşadığımız sorunlarda ücretsiz avukatlık hizmetlerimiz vardır. Örgütlü olduğumuz iş yerlerinde işçilerin mesleki bilgilerini, verimliliğini artıracak kurslar, seminerler düzenliyoruz.

Çalışanlar ücret ve diğer çalışma koşullarından memnun değilse işi bırakabilir. Sürekli olarak iş yeri değiştirmek bir çalışan için yararlı değildir.  Bu durum, işçi üzerinde büyük mali ve duygusal bir yük anlamına gelir.  İşverene karşı ortak eylemde bulunabilecek bir sendikaya üye olmak, işverenin daha iyi istihdam koşulları için işçilerin taleplerini kabul etmesine neden olan güçlü bir araçtır.

Sendikal örgütlülüğün olduğu çalışanların ortalama olarak, sendikasız bir işyerinden yüzde 30 daha fazla kazanç sağladığı kanıtlanmış bir gerçektir. Çalışanlar sendikalara, kaza, yaralanma, hastalık, işsizlik vb. çeşitli tehlikelerden ve gelir güvensizliğinden yeterli koruma sağlamanın etkili bir yolu olduğuna inanmaları nedeniyle sendikalara katılabilirler. Sendika, işçilerin emeklilik hakları ve işçilerin yararına olan refah seviyesinin yükseltilmesi için yönetimi zorlar. Sendikalı işyerlerinde yüzde 50’ye varan daha az kaza olduğu kanıtlanmış bir gerçektir.’’

“Yönetim ve işçiler arasında köprü oluyoruz”

‘’HİZMET-İŞ Sendikası olarak biz, yönetimi işçilere eşit muamele yapması için baskı yapan, personel politikalarını düzenlemeye zorluyoruz.’’ Diyen Zararsız, ‘’Ücret, çalışma, transfer, terfi vb. ile ilgili kararlar doğası gereği oldukça önemlidir. Denetim otoritesi ile astlarının her biri arasındaki kişisel ilişkiler yönetimi etkileyebilir. İşverenin tüm işçi kararları, sendikanın yakın denetimi altındadır. Bu, kayırmacılık ve ayrımcılığı en aza indirgeme etkisine sahiptir. ‘’ dedi.

“Neden HİZMET-İŞ Sendikası “

Sendika olarak bizim tercih edilme sebeplerimizden biri de, sorunları barışçıl yollarla çözerek, işveren ve işçiler arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesine yardımcı olmamızdır.
İlkelerimiz doğrultusunda kurulduğumuz günden bu yana ideolojik, çatışmacı ve alanından sapmış bulunan sendikal imajı silmeye, düzeltmeye ve yeni anlayışlar çerçevesinde gerçek konumuna oturtmaya çalışarak, bugün gelinen noktada oldukça önemli mesafeler aldık.

Çalışma hayatında sosyal diyaloğun sosyal taraflılıktan, sosyal ortaklığa dönüşmeye başladığı günümüzde HİZMET-İŞ, sosyal ortaklığın gereği olan sosyal sorumluluklarını üyelerine yönelik olarak sürdürmektedir.

“Çatışmayı değil çıkarların korunmasını istiyoruz”

HİZMET-İŞ, çalışma ilişkilerinde çatışmanın değil, karşılıklı çıkarların adil bir şekilde korunması için diyalog ve uzlaşmanın esas olduğuna inanmaktadır. Barış ve iş huzurunun çalışma hayatının temel zemini olduğu düşüncesindedir.

HİZMET-İŞ, Belediyelerin yerel kamu hizmeti sunan kurumlar olduğu bilinciyle, kaliteli hizmetin ücret sendikacılığının ötesinde, üyelerini bilinçlendirmeyi, kültürel, sanatsal ve moral değerlerle motive etmeyi bir yükümlülük kabul etmektedir.

HİZMET-İŞ Sendikacılığı, her türlü siyasal etki ve tepkinin üzerinde, tarafların çıkarlarını zedelemeyen ve kendisini işi-işletmesi ve emeğiyle bütünleştiren, üretimi, kaliteyi, verimliliği bir yaşam biçimi olarak benimseyen bir görev bilinciyle hareket etmektedir.

“Fantezi, lüks ve kartvizitle değil…”

HİZMET-İŞ, sorumluluk ve yükümlülüklerini fantezi, lüks ve kartvizite dönüştürmeden, üzerimize doğru gelen küresel dünyayı donanımlı karşılamak ve yeni endüstriyel ilişkileri sanal değişim sloganlarıyla değil, reel dönüşüm programlarıyla karşılama ve gereği yapma çizgisinde yerini almaktadır.

“Kimler üye olabilir”

Üye sadece bize E-Devlet şifresinden kayıt olur. Kayıt olduktan sonra çoğunluk sağlanır. Çalışma Bakanlığına müracaat ediyoruz. Çalışma Bakanlığından yetki alınır yetki aldıktan sonra da toplu iş sözleşmesine otururuz. Yani herkes üye olabiliyor.

“Üye olmanın avantajları nelerdir”

Üye olunduğu ve yetki alındığı zaman asgari ücretle çalışan bir işçinin pazarlığını işverenle yaparız. Şu anda Yozgat genelinde bizim Belediyelerle yeni yaptığımız toplu sözleşmelerimiz var.  Bu sözleşmeler sayesinde bizim işçilerimiz şu anda 11500 maaş alacaklar. Avantajı bu.

 “Mart ayında toplu sözleşme oturacağız.”

Önümüzdeki Mart ayında yeniden toplu sözleşmeye oturacaklarının haberini veren Zararsız, işçi ve işverenin her zaman yanında olduklarını belirterek sözlerini bitirdi.

Haber: Meryem Önalan

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Herkes Annelik Duygusunu Yaşamasın

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.