YOZGAT’TA YAŞAMAK BEDEL İSTİYOR-2

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bir önceki yazımızda Yozgat’ta dünden bugüne değişen bir şey yok demiştik. Bugün ise ilimizdeki trafik akışını işlemek istiyorum. Burada niyetimiz kimseyi muaheze etmek değildir. Yapılan her şey insanların mutlaka faydasına olsun diye yapılıyor ancak bir iki hususun altını çizmek de fayda görüyorum.

 İnsanlar için yapılan birçok şey uygulamada yanlışlıklara da sebebiyet veriyor maalesef. Eski Belediye Başkanı Yusuf Başer, zamanında Terminal Camii’nin,  Kule ve Desti restoranlarının önlerine iki ayrı göbek koydu, bunun yanlışlığı da kısa sürede görüldü.

 Gelip geçen araçlar bu göbeğin üzerine çıktı. Maalesef birçok kazanın olmasına sebebiyet verdi. Bu dönemde terminal, benzinlik çıkışı ve Yimpaş arasına yine bir göbek koyuldu. Birkaç gün içinde bunun yanlışlığı da ortaya çıktı.

Araçlar dönemeyerek yapılan göbeğin üzerine çıktılar. Lastikleri patlayan mağdur olan nakliyecilerimiz de oldu. Yetkililere söylediğimizde il trafik komisyonunun kararı olduğu söylendi. Bereket versin bu yanlışlıktan derhal vazgeçildi.

Bir şey ya doğru ya yanlış ya da eksiktir. Eksiklikler giderilmeli, doğrularda karar kılınmalıdır. Petroller bölgesinden başlayarak Yozgat’ın çıkışıyla üniversite arası yaklaşık 6 kilometredir. Bu yolda seyrederken başınıza geleceklerden haberiniz olmayabilir. Her an radara düşebilirsiniz.

Adı geçen yol ikinci TOKİ den itibaren zaten virajlıdır. Sürücüler istese de fazla sürat yapamıyorlar. İl trafik komisyonunun kararıyla önce 50 km, daha sonra ise 50-70 km hız arasında sınırlandırılmıştır. Siz seyahat halinde iken faraza 79 km ile orayı geçerseniz para cezasına çarptırılırsınız sonra canınız acır aman ha! Dikkat… Siz siz olun 70 km hızı geçmeyin.

Hâlbuki sanayi sapağından Yozgat’a gelirken araçların seyrine baktığınızda 120-130 km hızla indiklerini görürsünüz. Hem trafiği zora sokuyorlar hem de tehlike arz ediyorlar. Esas yapılacak iş, araçların hız limitlerini burada kontrol etmektir. Radar uygulamasının burada yapılmasının daha doğru olacağı kanaatindeyim.

Saat 5 oldu mu dörtyol kavşağından terminale kadar üç lamba da zar zor geçiyorsunuz. Diyelim ki sola döndünüz Yimpaş önünde yine bir izdiham. Orayı da ancak iki lamba da geçiyorsunuz. Eskiden Yimpaş’ın güney kısmından rahatlıkla TOKİ evlerine lambaya takılmadan geçebilirken yaklaşık iki yıldır oradaki yeraltı çalışmaları sebebiyle geçilemediğini görüyoruz. Gelişigüzel araba bırakanlar, oluşan çamur ve çukurlar giriş ve çıkışları engelliyor. Belirli saatlerde izdiham daha da çoğalıyor.  Bir an önce altyapı çalışmalarının bitirilmesi terminal kavşağından itibaren           Şehir Hastanesine kadar olan yolun TOKİ konutları ile inşaat aşamasında olan Millet Bahçesine kadar çift şeritli olarak biran önce ulaşıma açılması gereğini belirtmek istiyorum.

Ahir kelam; Yozgat küçük bir şehir büyük şehirlere nazaran daha rahat cadde ve sokakların halkımızın hizmetine engelsiz bir şekilde açık tutulması gereğine inanıyorum. Yağışlarla gelen çukurlaşan yolların tadilat ve tamiratlarının da günü birlik yapılmasını diliyorum. Vesselam.

YOZGAT’TA YAŞAMAK BEDEL İSTİYOR-2
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!