YOZGAT’TA YAPILMASI GEREKENLER

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yozgat Valimiz Sayın Kadir Çakır geçtiğimiz gün gazetemizi ziyarete geldi. Yozgat’ın meseleleri üzerinde fikir alışverişinde bulunduk. Kendilerini heyecanlı, azimli ve hizmet aşkıyla dolu Yozgat’a bir şeyler yapabilme gayreti içinde gördüm. Üniversitemizden Yozgatlının beklentilerini kısmen dile getirdik. Rektör beyle görüşüp çözüm yollarını beraberce arayacaklarını ifade ettiler.

Ayrıca basınımızın içinde bulunduğu sıkıntıları da kısmen dile getirerek çözüm beklediğimizi ifade ettim. Sayın valimize söylediklerimizin yanında söyleyemediklerimizi de köşe yazım da bahsetmek istiyorum. Yozgatlımızın birçok beklentisi var. Bunları ise şu şekilde sıralaya bilirim;

1-Bozok Üniversitemizin kapasitesinin arttırılması. Olmayan fakültelerin biran önce açılması olan fakültelerin ise kapasitelerinin artırılması gerekiyor. Yıllarca sağlanamayan üniversite ile merkez sorunu çözüme kavuşturulmalı gelecek öğrenciler için üniversitemizin cazip hale gelmesini sağlamalıyız. Sonuçta Yozgat’ın marka yüzü üniversitemizdir. Üniversitemizin gelişmesi şehrimizin ekonomik yapısını da geliştirecektir. İki yıllık İlahiyat Fakültesi mezunlarına YÖK’ün verdiği hak ne yazık ki bizim üniversitemizde uygulanmıyor. Dört yıla tamamlama hakkı verilen mezunlar bizim üniversitemizde hiç okuyup diploma almamış gibi algılanarak sıfırdan eğitime başlatılıyor. Bunun önüne geçilmeli mezunların mağduriyetleri ortadan kaldırılmalıdır.

2- Şehrimizin göç vermemesi için iş imkânlarını geliştirmeli, sanayi kolları oluşturulmalı, kalifiye eleman yetiştirilmelidir. Organize Sanayi Bölgemizde bulunan boş ve atıl durumdaki işyerleri ve sanayi tesisleri harekete geçirilmeli şehrimizden göç olayı durdurulmalıdır. 683 binlerde olan nüfusumuz 6 milletvekili çıkartırken yıllar içinde 414 binlere düşmesi ile maalesef 4 milletvekilliğine düşmüştür. Yozgat’ın daha fazla göç vermemesi için gerekli önlemler alınmalıdır.

3- Hızlı tren ve havaalanı projeleri biran önce tamamlanıp hizmete sunulmalıdır.

4- Bütün ilçelerimizi komşu illere bağlayacak bölünüş yolların yapılması gerekmektedir.

5- Yıllar öncesinde tespit edilip te işletilemeyen yer altı zenginliklerimizin işletilir hale getirilmesi gerekmektedir.

6- Jeotermal enerji olarak boşa akıtılan sıcak sularımızın kaplıca turizminde daha ileriye taşınması, ısıtmada ve seracılıkta kullandırılmasıdır.

7- Vilayet olmanın gereğini yerine getirerek, çevre illere olan ekonomik bağımlılığımızın ortadan kaldırılması gerekmektedir.

8- Yozgat’ta tarıma dayalı hayvancılık olmazsa olmazımızdır. Yaklaşık 20 yıl önce her köyde 3-4 sürü koyun, keçi varken maalesef bugün tek bir koyunu olmayan köylerimiz vardır. Bu köylerimiz sütünü, yoğurdunu, yumurtasını, tereyağını ve kaymağını şehir merkezlerinden satın almaktadırlar. Hayvancılığın teşvik edilerek, köylülerimizin et ve süt ürünleri üretimine yönlendirilmesi gerekmektedir.

Köylerimizde ve ilçe merkezlerimizde yaşayan vatandaşlarımızın tüketen değil, çalışarak kazanan, alın teri silen konuma getirilmelidir.

Köyde bu işlere bakacak olan insan istihdamının teşvik edilmesi gerekir. Hayvan girdileri olan korunga, yonca, arpa ve saman gibi yem bitkilerine teşvikler verilmelidir.

Çobanını, samanını, yemini ve etini ithal eden Yozgat yerine kendi kendine üreten Yozgat olma yönünde gayret edilmelidir.

Hülasa; Köylerimizdeki Genç nüfus iş bulmak amacı ile yorganını simit yaparak omuzluyor, köylerden şehre, şehirden de başka illere göçüyorlar. Üreten bir Yozgat yerine daha çok tüketen, satın alan, hazırcı, çalışmayan bir Yozgatlı figürü çıktı son yıllarda ortaya. Dolayısıyla Bu gidiş iyi bir gidiş değil. Üretmeden tüketmek olacak bir şey değildir diyorum vesselam… 19 TEMMUZ 2019 CUMA

YOZGAT’TA YAPILMASI GEREKENLER
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!