YOZGAT’TA MİKORİZA MANTARLI AYÇİÇEĞİ HASADI YAPILDI

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yozgat Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, mikoriza mantarı kullanarak yaptığı ayçiçeği ekimlerinin hasadını gerçekleştirdi.

Mikoriza mantarı, bitkilerin kökleriyle simbiyotik bir ilişki kuran ve bitkilerin su ve besin maddelerinden daha iyi yararlanmasını sağlayan bir mantar türüdür. Bu mantarın bitki verimliliği ve toprak sağlığı üzerindeki etkileri araştırılmaktadır.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, geçtiğimiz aylarda Merkez, Sorgun ve Boğazlıyan ilçelerindeki 4 köyde 4 değişik üründe (buğday, arpa, nohut ve mercimek) mikoriza mantarı deneme ve demonstrasyonları kurdu. Bu ekimlerde mikoriza mantarı kullanılan bitkilerin veriminde artış olup olmadığı gözlemledi.

Ayrıca mikoriza mantarının toprakta bağlı elementleri harekete geçirerek bitkiye transfer etmesi, bitki büyüme hormonlarını tetiklemesi, tuzlu toprak koşullarına dayanıklılığı arttırması gibi faydaları da incelendi.

Mikoriza mantarı ile ekilen ayçiçeği hasadı yapıldı. Hasat sonrasında elde edilen veriler değerlendirilecek ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü sonuçları kamuoyu ile paylaşılacak. Mikoriza mantarı ülkemizde yeni bir uygulama olmasına rağmen dünyada uzun zamandır kullanılmaktadır. Bu uygulamanın tarım sektörüne katkıları hakkında daha fazla bilgi almak isteyen çiftçilerin Yozgat Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’ne başvurabilecekleri belirtildi. MUHAMMED ÜSTÜNTAŞ

YOZGAT’TA MİKORİZA MANTARLI AYÇİÇEĞİ HASADI YAPILDI
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!