YOZGAT’TA KIŞ ÜLKEDE CORONA KORKUSU

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mart ayının girmesiyle ilkbahar kokusu gelmeye başlamıştı Yozgat’ta, çiğdemler çiçek açtı, hafta sonunu fırsat bilen iş adamları, esnaflar, memurlar piknik yapma adına ailesini arabasına bindirerek dağ bayır kır gezerlerken, yalancı baharın güneşine aldandılar.

Yakın köylerde bağ, bahçesi, tarlası olan köylü ve çiftçilerimizin kimisi nohut ekimi yaptılar, zirai tarım ilaçlarını atarlarken meyve bahçelerinde budamalar gerçekleştirildi.

Yozgat’ın soğuktan donuyor olması, ilkbaharın gelmeyeceği sıcakların artış göstermeyeceği anlamına gelmez.

Koyunlar kuzuladı, yazıda yayılıp gölden içmeye başladı derken hem çiftçiler, hem hayvan besleyicilerimiz hayal kırıklığına uğradılar.

Birden soğuyan havalar, 8-10 derce düşü verdi, hata geçtiğimiz gece ilimiz eksi 8-10 dereceleri gördü.

18 Mart’ta geldiğimiz bu günde Yozgat kışa teslim oldu.

Geçtiğimiz hafta başından bu güne yağan kar hafifte olsa Yozgat’ın Cadde ve sokaklarını adeta buz pistine dönüştürdü.

Bereket versin Korona virüsünü önleme adına alınan tedbirler sonucunda halkımızın büyük bir bölümü evlerine kapanı verdilerde caddeler, sokaklar bomboş kaldı.

Aldığımız haberlere göre bütün ülkede olduğu gibi Yozgat’ımızda da eğlence mekânlarında kapalı oluşları, camilerde toplu namaz kılınmayışı, okulların tatil edilişi ciddi manada hem trafiği rahatlattı, hem de sokakların boş kalmasına sebep teşkil etti.

Her şeyde bir hayır vardır.

Bu kış istediğimiz yağışlar olmasa da hem sert hem de çetin geçti.

Varsın kışımız böyle olsun da ilkbaharımız ve yazımız bereketli geçsin.

Rabbim elem keder vermesin.

Yazımız kış, kışımızda yaz olmasın dünyanın içinde bulunduğu virüs belasını ülkemizi de tehdit eder olması, vatandaşlarımızı ciddi manada korku ve endişeye sevk eder oldu.

İmam-ı Nesefi’nin yüz yıllar önce söylediği günümüze ışık tutan veciz bir sözü ile yazımızı tamamlamak istiyorum;

“Kim bir belayı korku ve umutsuzlukla karşılarsa Allah korkuyu ( korktuğu şeyi) o insana vekil kılar. Kim bir belayı sabırla karşılarsa o beladan kurtulmasına Allah kefil olur”.

Korku ve telaşa kapılmak yok, tedbir ve sabır var Corona, diyorum.

Vesselam… 19 MART 2020 PERŞEMBE

YOZGAT’TA KIŞ ÜLKEDE CORONA KORKUSU
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!