YOZGAT’TA DENİZ ÜRÜNLERİNE RAĞBET ARTIYOR!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yozgat’ta, kış mevsiminin başlamasıyla birlikte deniz ürünlerine olan ilgi artıyor. Merhaba Yozgat TV’nin muhabirleri, vatandaşların balık alırken dikkat etmeleri gereken noktaları araştırmak için Yozgat’taki balıkçılık yapan esnafla görüştü.
Bu kapsamda, Yozgat’ta hizmet veren Adabalık Restoranı’nın sahibi Özcan Açıkgöz, işletmelerinde satışını yaptıkları balıklar hakkında bilgi verdi. Balık alırken dikkat edilmesi gereken hususları sıralayan Açıkgöz, özellikle kış sezonunda sofralara konuk olan balıkların seçiminde önemli püf noktalara değindi.
Açıkgöz, “Sektörde 4 yıldır hizmet vermekteyiz. Balık tercih ederken Karadeniz’den gelen balıklara özen gösteriyoruz. Bu sebeple Samsun ve Ordu illerinden getirdiğimiz balıkları tercih ediyoruz. Küçük balıkların dayanma süresi bir gün olduğu için günlük taze balık tedarik etmeye özen gösteriyoruz” dedi.
Karadeniz’den gelen balıkların bolluğuna da dikkat çeken Açıkgöz, “Fiyatlar da oldukça uygun. 1 kilogram hamsiyle 4-5 kişi rahatlıkla doyabilir. Balık, sağlıklı ve uygun fiyatlı bir protein kaynağıdır. Özellikle yaşlılar ve çocuklar için önemli bir besin deposudur” şeklinde konuştu.
Vatandaşların mağdur olmaması için dikkat etmeleri gereken noktaları da paylaşan Açıkgöz, “Balık alırken gözüne bakılmalı, kan olmamalı ve karnı ele alındığında sert, yumuşak olmamalı. Balıkların kokusu da önemlidir. Bu basit kontrol yöntemleriyle balığın tazeliğini anlamak mümkün” ifadelerini kullandı.
Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte deniz ürünlerine olan talep artarken, balık alırken dikkatli olmak ve taze ürünleri tercih etmek, sofralardaki lezzeti ve sağlığı artırmak adına önem taşıyor.
HABER: MUHAMMED ÜSTÜNTAŞ

YOZGAT’TA DENİZ ÜRÜNLERİNE RAĞBET ARTIYOR!
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!