Yozgat’ta aktarlar yoğun ilgi görüyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yozgat’ta  şifalı bitki ve baharat satan esnaflar, havaların beklenenden daha geç soğumaya başladığını belirterek, işlerinin de yeni yeni hareketlenmeye başladığını söylüyor.

Çeşitli hastalıklara iyi geldiği belirtilen bitki ve baharat çeşitlerini bulunduran aktarlar, en fazla kış aylarında rağbet görüyor. Zencefil, ıhlamur, ada çayı, zerdeçal, tarçın, nane gibi bitkilerin özellikle soğuk algınlığına dayalı hastalıklara iyi geldiği belirtiliyor. Tezgâhta çeşitli baharat ve bitkiler bulunduran aktarlar, havaların soğuması ile birlikte özellikle kış çayı şeklinde tüketilebilenleri ön plana çıkardı. Aktarlar, kış çayı diye adlandırılan çeşitli bitki karışımlarını da satışa sunuyor ve bunun da kış aylarında tüketilmesinin direnci arttırdığını belirtiyor.

SOĞUKLAR BAŞLAYINCA 

Aktarlar, havaların soğuması ile birlikte hareketli günler yaşıyor. Yaz aylarında çeşitli baharat türlerini satan esnaflar, kış ayları ile birlikte özellikle soğuklara karşı iyi geldiği belirtilen bitki türlerini ve kış çayını çokça satıyor.  Sonbaharın büyük bir bölümünün yağışsız ve ılıman geçtiği Yozgat’ta son günlerde bastıran soğuk hava ve yağışlar baharatçı tezgâhlarında da görünür bir hareketliliğe yol açtı.

HAREKETLİLİK BAŞLADI

Yozgatlı baharatçılar ise, son günlerde belli bir müşteri hareketliliği yaşandığını söylüyor. Baharatların her dönem tüketilmesinin mümkün olduğunu belirten esnaflar, kış aylarında ise daha çok soğuk algınlıklarına karşı korunmaya yardımcı olduğuna inanılan bitki çaylarına ilgi gösterildiğini belirtiyor.

Yozgat’ta aktarlar yoğun ilgi görüyor
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!