YOZGATLILARDAN KONTEYNER KENT

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Almanya Yozgatlılar Federasyonu (AYDEF) Avrupa Sorumlusu Genel Koordinatörü Salih Çelik, depremden etkilenen 10 ilden biri olan Hatay Hassa’ya konteyner kenti kuracaklarını duyurdu.
Genel Koordinatör Salih Çelik, ”Bu vatanın ne Kınalı Hasanı ne Şerife bacısı ne de Nene hatunları bitmez, biz bittiğimiz yerde yeniden başlarız” dedi.
Çelik, ”Bilindiği üzere 6 Şubat Pazartesi Saat 04.17’de merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 7.7, saat 13.24’te Elbistan ilçesinde 7.6 büyüklüğünde meydana gelen iki deprem, Kahramanmaraş başta olmak üzere 11 ilimizi etkilemiş ve büyük yıkıma neden olmuştur.
Öncelikle enkaz altında kalarak ahirete intikal eden bütün yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyor, geride kalan kederli ve gözü yaşlı ailelerimize Allah’tan sabır diliyoruz. Geçmiş olsun, başımız sağ olsun Türkiye’m. Bu bağlamda devletimizin ve milletimizin her türlü maddi ve manevi yanında olduğumuzu beyan ediyoruz. Rabbim ülkemize ve milletimize zeval vermesin. Birlik ve beraberliğimiz daim olsun. Tüm Türkiye’nin ve Dünya’nın seferber olduğu bu felakette ilk 72 saati çok önemlidir. Göçük altında kalan insanların zamanla yarışıdır. Can pazarıdır. Ülkemizi ve milletimizi yasa boğan depremin duyulması ile birlikte deprem bölgesine Kahramanmaraş’a ilk ulaşan arama kurtarma ekibi ve ilk yardım elini uzatan Yozgat ve Yozgatlılar olmuştur. Almanya’da yaşayan Yozgatlılar Federasyonu AYDEF ailesi olarak Genel Başkanımız Mustafa Çelik nezdinde acil kriz masası oluşturduk. Yozgat’ın ve Yozgatlının İstanbul’daki sesi İstanbul’un Fatih’i İstanbul Yozgatlılar Federasyonu (İYF) ve Yozgat Vakfı Genel Başkanı Ahmet Yılmaz başkanımızla Yozgat belediye başkanlarımız ve Yozgat valimizin koordinasyonları ile yardım yapma ve yardım gönderme kampanya başlatma kararı aldık.
AYDEF olarak başlattığımız yardım organizasyonuna çok hızlı organize olarak Almanya’daki ve Avrupa’daki cami, dernek iş insanları STK’lar la koordinasyonlar kurduk. 5 tır su, 4 tır gıda 2 tır giyim 2 tır hijyen malzemeleri, kedi köpek maması, kuş yemi, gibi toplamda 13 tır olmak üzere ihtiyaç duyulan her türlü malzemelerin tedarik ettik.
Lojistik noktasında dualarla ihtiyaç duyulan deprem bölgesine yolda yağma olmasın herhangi bir zayiata uğramasın diye Yozgat valimizin ve Yozgat belediye başkanlarımızın resmi koordinasyonunda bölgelere sevk ettik.
1999 depreminde bizzat sahada çalışmanın vermiş olduğu bilinci tecrübeyi kullanarak ilk 72 saatin zamanla yarışıp arama kurtarmaya ikinci aşaması yaşam malzemeleri gıda yiyecek içecek tedarik edilmesi ve lojistik sağlanmasını bilinçli ve koordinasyonlu bir şekilde sağladık.

 1. aşamamız ise barınma merkezleri sağlıklı ortam yaşam alanları aşaması çadır ve konteyner prefabrik kent kurulması. AYDEF Avrupa ve Almanya iş insanları sorumlumuz Selma Atahan hanımefendinin girişimleri ile çadır, prefabrik konteyner tedarik ve lojistik destek anlamında 20 adet başlangıç olarak büyük AFAD çadırı Yozgat valiliğimize teslim edildi. Bu yönde Hatay Hassa’ da çadır ve konteynırlardan oluşan Yozgat’ımızın plakası ve sembolü olan 66 plakamızla aşama aşama 1. aşamada 66 çadır konteyner ve prefabrik kent kurarak depremden zarar gören vatandaşlarımıza maddi ve manevi geçici olarak sağlıklı barınma hakkı yaşam merkezleri oluşturma aşamasına geldik. Hatay Hassa’ya Yozgat adına çadır konteyner çadır prefabrik kenti kurmak (Yozgat çadır konteyner kent) 81 il olarak bu taşın altına elimizi sokmalıyız. Ağlayan göze mendil kanayan yüreklere merhem olmalıyız.
  Aktif çalışan STK’ların hayatımızdaki değeri böyle felaketlerde ortaya çıkıyor.
  Bu felakette olduğu gibi aktif çalışan STK’larımızın bu mücadelede hızlı organize koordinasyon kurarak haberleşmede sosyal dayanışmada vücut bulmuş hali ve şekli modeli olduk.
  Rabbim ülkemize ve milletimize Bir daha böyle acı yaşatmamasını dua ile temenni ediyoruz.
  Felaketten birçok alınması gereken derslere dikkat çekiyoruz.
  Devlet ve millet el ele bu şuurla yaşıyoruz. Bu felakette depremden ölen yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet kederli ailelerimize baş sağlığı diliyor, emeği geçen, katkı sunan, dua eden herkese teşekkür ediyorum. Geçmiş olsun Türkiye’m başımız sağ olsun.
YOZGATLILARDAN KONTEYNER KENT
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!