YOZGAT’IN ÖNCELİKLERİ NEREDE KALDI?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

YOZGAT’IN BEKLENTİLERİ, bir şehrin olmazsa olmazlarından olan Üniversitesini daha işlevsel hale getirilmesi, göçün önlemesi için ise gerekli yatırımların yapılması. Şehrin kalkınması ve büyümesi için ise elindeki yer altı ve yer üstü maden rezervlerinin değerlendirilmesi. Jeotermal enerjiden yeterince istifade edilmesi, organize hayvancılığın kurulmasıdır.

Yozgat’ın geri kalmışlık zincirinin kırılması için bugüne kadar yapılamayanların bugünden sonra yapılması için hummalı bir çalışma ortamında öngörülerimdir;

1. Bozok Üniversitesinin sekiz bin altı yüz civarındaki öğrenci sayısını önce on bine daha sonraki yıllarda ise on beş-yirmi bine nasıl çıkartırız. Bunun alt yapısı mevcut mu? Eğer altyapı müsait ise neden kapasite artırımına gidilemiyor?

2. Bozok Üniversitesi Araştırma Hastanesi depolarında ki son teknoloji ürünü anjiyo alet ve edevatları bulunmasına rağmen bugüne kadar hizmete neden geçirilemedi? Geçtiğimiz haziran ayında yetkililer tarafından anjiyo yapacak personel Ankara da eğitim almakta denildiği halde bugüne kadar neden gerçekleştirilemediği sorgulanmalıdır.

3. Uygulanmakta olan teşvik yasasını esnaf, tüccar ve iş adamlarımızın yararına kullanılabilir hale nasıl getirebiliriz?

4. Adı olup da kendi olmayan küçük sanayi sitesini nasıl faal duruma getirebiliriz? Burada okul mu açılacak, kurs mu verilecek, ahilik sistemine mi dönülecek?

5. Hızlı treni nasıl hızlandırabiliriz? Ankara-Balışeyh hattı ne zaman?

6. Yozgat’ın kalkınmasında lokomotif görevi görecek olan organize sanayi bölgemiz bugüne kadar doldurulamadı. Yüzde on kapasite ile çalışıyor. İkinciden vazgeçtik birinci ne zaman tam kapasite çalışır hale getirilecek?

7. Organize hayvancılığın bugüne kadar Yozgat’ta tesis edilememesi en büyük eksikliktir. Organize hayvancılık doğu ve güneydoğu bölgelerimizin birçok vilayetinde kurulmasına rağmen bugüne kadar Yozgat’ta neden kurulamadı? Organize sanayi kurulduğunda binlerce kişi istihdam edilecek bununla birlikte daha çok ekecek daha çok biçecektik. Yozgat on binlerce küçükbaş- büyükbaş hayvanın yetiştirildiği bir mekân haline gelecekti. Türkiye’nin ortasında yer alan Yozgat’ta yetiştirilecek olan bu hayvanların hem Yozgat ekonomisine hem de ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağı aşikârdır. Bunun yanında köyden kente göçün önlenmesinde en önemli faktörlerden birisi olduğu da aşikârdır. İyi güzelde bu kadar önemli olduğunu bildiğimiz Yozgat’ın organize hayvancılığı neden yapılmıyor?

8. Tarımda Sekili, Sorgun, Yerköy, Sarıkaya, Boğazlıyan ve Aydıncık’ta bulunan ekilebilir mümbit tarım arazilerimiz olmasına rağmen mercimek, nohut ve buğday hasatımızdan elde edilen ürünlerimizi mamul hale getirecek entegre testislerimizi neden kuramıyoruz? Burada Yozgat’ta nohut eken bir çiftçi, Çorum’dan leblebi alıyor ve leblebini neden yapıldığını bilmiyor. Nohut’u ekip biçen leblebiyi neden yapamıyor?

9. Yozgat’ın yer altı zenginliklerinden biri olan ve tüm dünyada dokuz bin ton rezervi olduğu varsayılan uranyumun yedi bin tonu Başınayayla Köyü ile Sorgun Termezli, Mehmetbeyli ve Akoluk köylerinde bulunmakta. Ayrıca Boğazlıyan ilçemizde bakır, kurşun, altın ve gümüş madenlerimiz, Sarıkayada ise manganez bulunmakta. Bunlar neden işletmeye alınamıyor?

10. Sıcak su kaynaklarımız olmasına rağmen ilimize turistik ve sağlık amaçlı jeotermal tesisler neden yapılmıyor?

11. Savunma Sanayinin Türkiye’nin göbeği olan Yozgat’ta kurulacağı söyleniyordu olmadı arkasından Sivas da kurulacak olması biz Yozgatlılar da hayal kırıklığına neden olmadı mı? 12. Vilayet olmanın gereğini neden yerine getiremiyoruz? Çevre illerin sultasından neden kurtulamıyoruz? Meclis Başkanımız Sayın Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcımız Devlet Bakanımız Sayın Bekir Bozdağ, Enerji Bakanımız Sayın Taner Yıldız. Bürokratlarımızdan İç İşleri Bakanı Bakan Yardımcımız Sayın Osman Güneş, TESKOMB Genel Başkanı Abdulkadir Akgül, Yeni Çeltek Kömür İşletmesi Genel Müdürü Osman Coşkun, YÖK Üyesi Milli Eğitimi Müsteşarı Sayın M. Emin Zararsız, AFAD Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Fuat Oktay, Telekom Genel Müdürü Sayın Tahsin Yılmaz, TÜRKSAT A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Sayın Nihat Oktay ve daha niceleri… Yozgatlı bu mümtaz şahsiyetler varken sizin sırtınız yere gelir mi diyorlar. Bizde o mümtaz şahsiyetlere diyoruz ki Yozgat’ın bugünkü ahvalinden memnun musunuz? Yozgat’ı niye bir, Kayseri, Kırşehir, Çorum ve Sivas gibi geliştiremedik, güzelleştirmedik, kalkındıramadık, zenginleştiremedik?

Netice olarak diyorum ki; Yozgat’ın geleceği için bürokratlarımızın ve tüm siyasetçilerimizin taşın altına ellerini koymasını diliyorum. Her günümüz bir öncekinden daha güzel olsun diyorum vesselam… 1 KASIM 2012 PERŞEMBE

YOZGAT’IN ÖNCELİKLERİ NEREDE KALDI?
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!