YOZGAT’IN HER YERİNDEN SICAK SU FIŞKIRIYOR

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gazetemizin dünkü manşeti cavlak ‘ta sıcak su sevinci haberi ile yayınlandı. Jeotermal sıcak su kaynakları açısından zengin bir potansiyele sahip olan Yozgat’ımızda vurulan her sondaj sonrası yer altından sıcak su fışkırıyor.

Boğazlıyan ilçemizde 48 derece sıcaklıkta saniyede 50 litre jeotermal su bulundu. Yozgat’ın Sorgun, Sarıkaya, Saraykent, Yerköy, Şefaatli ve Boğazlıyan ilçeleri sıcak su kaynıyor. En son olarak Boğazlıyan ilçesinde Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen sondaj çalışmasında debisi oldukça yüksek olan sıcak su bulundu. Yozgat’ın kullanılabilir tarım alanları bakımında ilk sıralarda yer alan ilçesi Boğazlıyan’da MTA tarafından yürütülen sondaj çalışmasında çıkan jeotermal su kaynağı, sağlık turizminde değerlendirilecek olması ilçe halkına umut oldu.

Hafta sonunda Yozgat’a gelen Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Boğazlıyan ilçesi Bahariye Köyü yakınlarındaki Cavlak bölgesine uğrayarak, Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı ile birlikte sıcak suyun vanasını açtı. Cavlak bölgesinde daha önce açılan sondaj çalışmaları sonucunda saniyede 320 litre debide 32-44 derece sıcaklıkta bulunan suyun, klorürlü, sülfatlı sular grubuna girdiği, başta romatizmal hastalıklar olmak üzere kronik bronşit, üst solunum rahatsızlıkları, kadın hastalıkları, karaciğer ve mide rahatsızlıkları, safra kesesi rahatsızlıkları ile kırık çıkık gibi hastalıların tedavisinde kullanıldığı söyleniyor.

Sorgun, Sarıkaya, Saraykent Yerköy ve Cavlak bu tür sularımız yıllardan beri özel idarenin denetim ve gözetiminde ağırlıklı olarak kaplıcalarda kullanılıyor. Saraykent teki jeotermal kaynaklarımızın daha eskilere dayandığı da biliniyor. Ne ala ne güzel.

 Cenabı Allah böyle bir nimeti bahşetmiş bizlere kıymetini ne derece biliyoruz ayrı bir konu ama yeterince istifade edemediğimiz bir gerçek. Şifa kaynağı bu sularımızın özellikle binalarımızda ve seracılıkta kullanılarak istihdamın arttırılması gereğine inanıyorum. Bu sularımız boşa akıp gitmesin.

Burada esas söylemek istediğim başka bir şey var. Zaman zaman sıcak suyun bulunduğu ilçelerdeki kaplıcalara gidiyoruz, işletmecilerin arzu edildiği gibi işletmecilik yapmadıklarını görüyoruz. Tesislerde bir takım çatlak, patlak, kırık mermerler, kirlenmiş sular, hijyenik olmayan terlikler, hamam takımları, yanmayan lambalar atık sabunların tekrar kullanılması gibi olumsuzluklar göze çarpıyor. Bu tür tesislerin nezih ortamlarda temizliğine azami derecede dikkat edilmesi gerekir.

Bir taraftan bu tür olumsuzluklar varken fahiş fiyat artışları sebebiyle buralardan daha az insanımız istifade ediyor. Görüştüğümüz konuştuğumuz müşterilerden gelen en büyük şikâyet fiyatların çok fahiş olması. Geçen gün bir vatandaş “Sorgunda ki büyük bir kaplıcanın hangi gerekçeyle fiyat artırdığını bilmiyorum ama daha bir kaç ay öncesi 10’tl olan banyo giriş ücretini yüzde kırk artırarak 14 TL’ye çıkarıldı” dedi. “Gazeteci olarak bunları neden dile getirmiyorsunuz? AK partili bir belediye başkanı iki dönemdir o ilçemizde seçildi, neden müdahale etmiyor? Türkiye de bir yıl içerisinde yüzde kırk neye zam gelmiş de bir seanslık kaplıca fiyatına yüzde kırk artış koymuşlar. Bu sadece kaplıcaya giriş ücreti ile de kalmıyor 10’tl ile 30’tl arasında kese ücreti piyasadan iki katı fazlasına satılan içecekler vs. bir kişinin bir banyo ücreti 40-50’tl arasında oluyor yapılanda fazlaca bir hizmet gözükmüyor ortada. Yer altından çıkan Allah’ın bahşettiği sıcak suyu bile halkından esirgeyen müstecirlere Allah kanaat versin diye serzenişte bulunuyordu”

 Eh ne diyelim! Keşke o arkadaşlar bereket azda diyebilseler. Bu zamları veren kişi, kuruluş ve yetkililer her kimse biraz daha ince eleyip sık dokuyabilseler. Allah’ın bahşettiği bu sıcak su nimetinden daha fazla insanımız istifade edebilse diyorum. Vesselam… 3 ARALIK 2012 PAZARTESİ 

YOZGAT’IN HER YERİNDEN SICAK SU FIŞKIRIYOR
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!