YOZGAT’IN GÜNAHI NE?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

1912 yılında Yozgat’ta konuşlandırılan Piyade alayımız vardı. 62 yıl sonra 1974 yılında Manisa Kırkağaç’a gönderildi. Kim gönderdi ve niye gönderdi kocaman bir alayın gidişine niye seyirci kalındı? Bu konuyu zaman zaman gündeme taşıdığımız halde hiç kimse sahiplenmiyor. Gidişine lakayt kalanlar dut yemiş bülbül gibi susuyorlar da ser verip sır vermiyorlar.

Yozgat’ımız dün olduğu gibi bugünde maddi ve manevi açıdan küçülmektedir. Kültürel ve ekonomik açıdan küçülme giderek devam etmektedir. Sadece Piyade Alayımızı mı kaybettik? Hayır! Hayır!

1. Piyade Alayımız

2. Ankara Yozgat Tren Hattımız Yerköy Sapağından itibaren Kayseri’ye gitmedi mi?

3.Taksan Takım Tezgâhları Kayseri’ye gitmedi mi?

4. Azot Sanayi Gübre Fabrikası Nerede?

5. Üniversite Kampus Alanı yakınlarında kurulacak Kazan Fabrikası nerede?

6. Öğretmen Okulumuz nerede?

7. Eğitim Enstitümüz nerede?

8. 1980 ihtilali ile birlikte elimizden alınan İslam Enstitümüz nerede?

9. Bayrak Televizyonumuz nerede?

10. İç Anadolu’da Konya’dan sonra 2.ci sırada tahıl ambarı olan ofisimiz nerede?

11. Yozgat Orman işletme Müdürlüğümüz nerede?

12. Sümerbank Halıcılık Bölge Müdürlüğümüz nerede?

13. Cevahir Ali Efendi tarafından kesme taştan yapılan 312 tane dükkânlar ve Tol Çarşımız nerede?

14. Gümrük Müdürlüğümüz nerede?

15. Vakıflar Bölge Müdürlüğümüz nerede?

16.Karayolları Bölge Müdürlüğümüz nerede?

17. Hepsinden önemli 800 bin nüfusumuz nerede?

Bakın dostlar; Kaybettiklerimizin bir kısmını yazdım. Bilemediğim, unuttuğum elbette vardır. Bilenlerle paylaşmakta isterim doğrusu. Kaybettiklerimizin yanında elbette bu süre içinde kazandıklarımızda vardır.

 Bunları da inkâr etmiyoruz. Üzüldüğümüz sadece zamanında bu kaybettiklerimiz elimizden bir bir alınırken neredeydik? Bostan korkuluğu muyduk? Yoksa kel öksüz müydük?

 Elimize vurdular da ekmeğimizi bir bir elimizden aldılar. Sizleri de daha fazla yormak istemiyorum. Niye yazdık bunları. Dün dünde kaldı cancağızım. Bugün yenilikler lazım. Son birkaç gündür Yozgat gündemine bomba gibi düşen Anadolu illerindeki işsizlik sorununun çözümü ve metropol şehirlere göçü önlemek amacıyla başlatılan “Acemi Birliği Seferberliği” çalışmalarında Yozgat’ın adının unutulmasının hem Yozgat halkının vicdanlarını yaralamış ayrıca yıllardır ümitle beklenen Acemi Birliği Seferberliği çalışmalarıyla Yozgat’ın bile bile ihmal edilmesi hangi akıl ve vicdana sığabilir.

Ancak akıllara şöyle bir soru da gelmiyor değil; Yozgat’ın Günahı Ne? Yetkililere seslenmek istiyorum: Yozgat’ın Acemi Birliği Seferberliği çalışmalarında bile bile unutulmuş olması hatasının biran önce düzeltilmesini isterim. Ayrıca vicdanları yaralanmış Yozgat ve Yozgat halkının gönlü alınmalı ve bu seferberliğe Yozgat’ında ilave edilmesi. 39 yıl önce elinden alınan bir hakkın günahına kefaret olarak hakkının teslim edilmesi kadirşinas Yozgatlıya vefa borcudur. Elinizi vicdanınıza koyun.

Sonsöz; Bu haksızlığın biran önce düzeltilmesi vicdan sahibi insanların en büyük vicdani görevi olmalıdır diyorum vesselam… 9 MAYIS 2013 PERŞEMBE 

YOZGAT’IN GÜNAHI NE?
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!