YOZGAT’I KALKINDIRIYORUZ -3

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yozgat’ı yatırımlarla kalkındırıyoruz diyen Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum anlattıklarımızın dışında: “Yozgat’taki asbestli içme suyu borularından kaynaklı yüzde 67’lik kayıp ve kaçak oranının önüne geçmek için belediyemize yurtdışı kaynaklı finans desteği sağlayarak, şehrimizin içme suyu altyapısını en kısa sürede yenileyeceğiz” dedi.

Bendeniz bu konuyu 6 yıldır işliyorum. 11 Mart 2014 Salı günü Merhaba Yozgat Gazete’mizdeki köşemde: “30 Yıldır Zehir İçiyoruz” başlığı ile yazmıştım, en son 2 Ekim 2019 tarihli köşemde yine bu konuya değindim. Olumlu, olumsuz cevaplarda almıştım.

Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Yozgat’ın şehir içi içme suyu şebekesinin yaklaşık 250 kilometre uzunluğunda olduğunu, şebekenin yenilenip borularının değiştirilmesi gerektiğini ifade etmişti.

73 milyon lira maliyetli proje kapsamında sürdürülen çalışmaların sonuna gelindiğini söyleyerek: “Asbestli içme suyu borularımızı Avrupa Birliği standartlarına uygun olan 400’lük duktil borularla değiştirdik. Yaklaşık 3800 metrelik içme suyu ana hattında yapmış olduğumuz çalışmaları belediye imkânları ile sürdürdük” demiş.

Bizde sağ olasın Başkan demiştik. 

Gerçekten Yozgat’ın bugün devasa sorunları söz konusudur. Bunların başında 85’li yıllarda zamanın Belediye Başkanı Cemil Çiçek tarafından Toros İnşaat şirketine yaptırılan içme suyu isale hattında asbestli borulardan Yozgat halkı bugün hâlâ su içmektedir. 

Asbestli boruların zararını veya faydasını kimse bilmiyor. Oysa bu borular gelişmiş ülkelerde hiç kullanılmamış AB ülkelerinde ise kanserojen madde taşıdığı ve insan sağlığına olumsuz yönde etki edilmesi gerekçesiyle yasaklanmış, Türkiye’de de yasak edilmesine rağmen maalesef Yozgat’ımızda bu borular yok edilememiştir.

Bugün çevre illerin hiçbirinde hatta Türkiye’de bu borular kullanılmazken, Yozgat halkı neden bu borulardan su içer anlam vermek mümkün değil. 

Zaten tüm olumsuzluklar Yozgat üzerinde çöreklenmiştir. 

Bugün kimse asbestli boruların zararından bahsetmiyor ama herkes farkında. Hiç kimsenin umurunda olmadı.

Kimse bunu sorun olarak görmedi demiştim.

Ayrıca  26.04.2014 de ulusal bir televizyonda, bu konuyu gündeme getirdim,  çok büyük bir beğeni ile olumlu tepkiler almıştım o gün.

34 sene önce yenilenen şehir suyu şebekemizde hâlâ asbestli borular mevcuttur şu gün itibariyle.

Biz bunu gündeme taşıyınca, o gün üst düzey bir bürokrat beni aradı; “Seni dinleyince tüylerim diken diken oldu, Ahmet Büyüksoy, bu söylediklerin doğru mu?” dediğinde, arşivler yalan söylemez, yapılanlar ortada, yaptıranlarda hayatta ölmediler demiştim.

Bir müddet sonra bana dönüp bu haberin sağlıklı olmadığını söylemişti.

Kulakları çınlasın bürokratımızın.

Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar.

Biz o gün tehlikeyi işaret ettik, kimsenin gıkı çıkmadı. Gördüm ki bugün ki belediye yönetimi bu işin zararlı olduğu kanaatine varmış olacak ki, asbestli boruların varlığından bahsediyor ve değiştirileceğini söylüyor.

Bakan Kurum’da “Belediyemize yurtdışı kaynaklı finans desteği sağlayarak, şehrimizin içme suyu altyapısını en kısa sürede yenileyeceğiz” diyor.

Umarım en kısa zamanda asbestli borular değiştirilir Yozgat’ta zehir içmekten bir an önce kurtulur diyorum. Vesselam… 15 KASIM 2019 CUMA

YOZGAT’I KALKINDIRIYORUZ -3
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!