YOZGAT, YOZGAT’TAN DAHA BÜYÜK -2-

Bir önceki yazımda Sayın Bekir Bozdağ’ın temasları hakkında giriş yapmıştım. Bugün ise bu konuya devam etmek isterim.

Sayın Bozdağ özetle son 18 yılda Yozgat’ta kalıcı büyük eserler yapıldığını bunlardan bazılarının yerlerinin yanlış olduğunu özellikle de Bozok Üniversite yerleşkesi yerinin yanlış olduğunu ifade ediyor. Keşke Yozgat-Sorgun arasına ya da Yozgat-Yerköy arasına kurulsaydı, bunun sayısız yararları olurdu, Yozgat’ın büyümesi adına ama yapamadık.

Öte yandan Lise Caddesi üzerinde bulunan eski maliye binasını, Kız Meslek ve Endüstri Meslek Lisesi binaları ile terminal ve öğretmenevi binaları kaldırılıp, yerine Sultan Ahmet Meydanı tarzında sosyal mekânlar yapmak istedik bunu da maalesef hayata geçiremedik.

Keşke Sultan Ahmet projesi hayata geçirilebilseydi. Bunu duyar duymaz bendeniz ‘böyle bir projeye hiçbir Yozgatlı yok diyemez. Benim bile bu projeden haberim yok. Keşke kamuoyuyla paylaşılsaydı, gündem oluşsaydı. Bizlerde gazetelerimiz bu konuyu sahiplenip yazıp çizseydik de kamuoyu oluşsaydı. Bu projede bugüne kadar hayata geçirilebilseydi. Yozgat için bundan daha güzel ne olabilirdi Allah aşkına” dedim.

Bunun için çok uğraştım ama nasip olmadı, diyor Bozdağ.

Bir başka yatırım olarak Çamlık içinde bulunan Çamlık Galata Otel’in biten sözleşmesinin yenilenmemesi, yıkılıp tekrar yapılması planlarımız arasında olmasına rağmen onda da muvaffak olamadık.

Çamlığa neden yeni bir otel yapılmalı? Diye soruyor Bozdağ.

“Çünkü Yozgat yatırımcı istiyor. Ancak bunun için altyapı yok. Yatırımcının gelmesi için ulaşım aracı yok, geldiğinde konaklayacağı güzel bir otel, mekan yok. Yatırımcı nenden gelsin? Biz bunları yapmazsak yatırımcı getiremeyiz. Yatırımcı gelse bile ürettiği üretimi pazarlamada sıkıntı çekecektir. Ürettiği ürünü diğer satış noktalarına götürecek yol yok, taşıyacak araç yok.”

“Yozgat 420 bin nüfuslu bir yer değil. 2 milyon 200 bin hatta daha fazla nüfuslu bir yer. Yozgat’ı sadece Yozgat’ın içinde yaşayanlar olarak değerlendirmememiz lazım. Çünkü Yozgat, Yozgat’tan çok daha büyük. Nüfusu da çok büyük. Nüfuzu ise nüfusunun çok daha üstünde. Yozgat’ı 420 bin, 500 bin gibi hesap edenler Yozgat’a bu pencereden bakarsa dar bakar. Yozgat 500 bini yurtdışında ve 1 milyonu yurtiçinde değişik yerlerde yaşayan ama hepsinin gönlü Yozgat’a bağlı insanlar” olduğunu belirtiyor. “Yozgat’ın bir ayağını Avrupa’ya, bir ayağını ise Ankara’ya koyması” gerektiğini söylüyor.

Yapılan ve yapılacak yatırımlar, hızlı trenin ve yapım aşamasında olan havaalanının işletmeye açılmasıyla Yozgat gerçekten şaha kalkacaktır.

Geçmişte yapılan geçmişte kalmıştır. Bugünden sonra havaalanı hızlı bir şekilde tamamlanmalı, hızlandırılmış tren bağrımızı delerek düdüğünü çalarak Yozgat topraklarını bir baştan diğer bir başa aşarak başta Ankara, Kırıkkale, Yozgat, Sivas güzergâhında 6 saatlik yolu 2 saate indireceğinden bir an önce tehir edilmeden açılışı yapılıp, kurdelesi kesilerek milletin hizmetine sunulmalıdır.

Ben ümit ediyorum ki bu yatırımlar bir an önce biter milletimizin, Yozgat’ımızın hizmetine sunulur.

Sayın Bozdağ’ın aklında geçip de yapmadığı yatırımları keşke sivil toplum örgütleriyle, basınıyla, akil insanlarıyla istişareler yaparak kamuoyu oluştursaydı da herkes ve herkesim bunları destekleseydi. Niye yapılmadı? Neden yapılmadı? iye düşünürüm.

Sayın Bozdağ’ın “Yozgat’ı Yozgat’tan ibaret görmek doğru değildir” sözüne aynen katılırım. Bu güzellikler hayata geçene kadar gayret ister, çalışma ister, hoşgörü ortamında birlik ve beraberlik içerisinde gündeme taşımamız gereğine inanırım.

Yozgat’ta birinci TOKİ’nin yapıldığında ve üniversitenin isminin konulmasında o gün ki siyasi iradenin kimseye danışmadan, kimseyle temas etmeden Ankara’daki bilecenimiz tarafından şuraya yapılsın denildiğini biliyorum.

Bu tür büyük eserlerin yer tespitleri yapılırken doğru mu yanlış mı kimseyi dinlemeden anlamadan karar verdi bilecenimiz.

Onu bırakın hiçbir şeye karışmadığını söylemesine rağmen köyüne kır bekçisi, davar çobanı tutulacak olsa ona bile müdahale ettiğini biliyorum.

Vesselam… 23 HAZİRAN 2021 ÇARŞAMBA

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Büyüksoy - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Merhaba Yozgat Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Merhaba Yozgat Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Merhaba Yozgat Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Merhaba Yozgat Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.