YOZGAT TANITIM GÜNLERİ

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

On yıl aradan sonra düzenlenen Yozgat Tanıtım Günlerinin ikincisinde 27-30 ekim 2022 tarihlerinde Ankara’ da Yozgat rüzgârı esti. Yozgatlı hemşehrilerimiz Ankara’da mahalli idare ve belediyeleri ile, sivil faaliyet unsurları ve sanatçılarıyla, üniversitesi ve ticari kültürel kuruluşları ile, yazar ve kültür adamlarıyla ve geniş bir vatandaş kitlesiyle tanıtım faaliyetine katıldı. Yozgat tarihi ve kültürünün meraklısı ve Yozgat aidiyeti olan tüm vatandaşlarımız, büyük bir alakadarlık duygusuyla katılımcı kuruluşlarımızın sayıları altmışı bulan standlarını ziyaret etti.
Yozgatlı hemşehrilerimizce tertip edilen Ankara’daki en geniş kapsamlı faaliyet, Yozgat Tanıtım Günleri bu Pazar günü tamamlandı. Şölen şeklinde geçen faaliyet, Yozgat valiliğinin himayesinde gerçekleşti.
Bu faaliyet ile Yozgat bürokrasisi ve halktan pek çok ziyaretçi Ankara’ya taşındı.
Bu büyük organizasyona Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Yozgat Valisi Ziya Polat, Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse ve Yozgat’ın dört milletvekili katıldılar. Ayrıca pek çok eski milletvekili ve Yozgatlı bürokratta bu faaliyet tanıtımına iştirak etti. Ankara Yozgatlılar Federasyonu bünyesindeki 161 dernek ile şölene katılarak bir dinamo etkisi yaptı.
Tanıtım günleri, Yozgat’ın tarihi, kültürel kimliği ile maarifinden süzülen birikimiyle yetişen insanlarının buluştuğu, birleştiği ve kaynaştığı bir şölen halini aldı.
Yozgat Tanıtım Günlerinin bu seneki faaliyet programına Yozgatlı yazar ve kültür adamları da dahil edildi. Yozgat’ın çok bereketli kültür ikliminden, tüm Yozgatlılarla birlikte bizler de, hem de eserleri ile birlikte istifade etmiş olduk.
Yozgat’ın tarihi kimliği çerçevesinde folklorik birikiminin de geleceğe taşındığı şölene, belediye ve belde düzeyinde tüm vilayet; vali, kaymakam, belediye başkanı başta olmak üzere tüm mahalli idareciler, eğitim ve kültür kurumlarıyla, sanat, edebiyat, kültür ve gastronomi ürünleriyle katıldı. Her belediye ve pek çok il kurum ve kuruluşu beldelerinin mahsulü tüm ürünlerini standlarında sergilediler. Memleketimizden el emeği ve insan dimağı ürünü pek çok eseri bu tanıtım standlarında görmek mümkün idi. Kadınlı erkekli ismini burada sayamayacağımız kadar bereketli ve fazla sanatçımız (yüzleri bulan diyebiliriz) eserleri ile tanıtım günlerini renklendirmişlerdir. Modern şehir hayatının tempo ve kalabalığı ile bunalttığı insanlara, bu şölen ile bir seyirlik ziyafet sunulmuş oldu.
Yozgat da Var Yozgatlı da…
Yozgatlılar Ankara’da düzenledikleri en geniş çerçeveli organizasyon ile bu defa ‘’Yozgat da var Yozgatlı da var’’ dediler.
Yarım asrı aşan arkadaşlık, dostluk ve hemşehri buluşmalarına sahne olan Yozgat Tanıtım Günleri, sağladığı kültürel etkileşimlerle, insanlarımızın sosyal ve kültürel gelişim vizyonlarına çok yönlü katkıda bulundu.
Yeni tanışmalarla birlikte, Yozgat kültürünün Ankara ve Türkiye’ye tanıtılmasına imkân sağlayan bir güzel şölen Ankara’da gerçekleşti. Tarihi lise binalarının bire bir maketlerini çıkararak standlarında sergileyen Akdağmadeni’nin sahlepi, Türkiye’deki 3 büyük şahmeran ustasından biri olan Şükrü Çağatay Usta ve ürünlerinin sergilendiği Yenifakılı, testi kebabı, çanak peyniri ve tüm kültürel mahalli değerleriyle Yozgat, şeker pancarı ve diğer tarım ürünleriyle Sorgun ve Boğazlıyan, pek çok el sanatları ürünleriyle Aydıncık, Çekerek, Çayıralan ve Şefaatli, doğal aromalı özgün içeceği ile Çandır, biçerdöğerin Türkiye’deki başkenti Yerköy, kültürel ve tarıma dayalı ürünleriyle Saraykent ve Kadışehri… Her yöresiyle her töresiyle güzel bir şehir Yozgat, fevkalade bereketli bir şehir ve il kültürünü bu organizasyon ile Ankara’ya taşıdı. Organizasyonu yapan yetkililerden aldığımız bilgilere göre ziyaretçi sayısı beş yüz binleri bulmuş. Elbette her organizasyonda olabileceği gibi ileri ki yıllara dönük olarak geliştirilmesi gereken yönler mevcuttur. İşin o tarafı, bu kadar yüksek okuma ve kültürü bulunan, fevkalade çok sayıda yazarı çizeri, fikir adamı ve akademisyeni olan bir vilayet olan Yozgat’ta, Yozgatlı siyaset adamı ve entelektüellerin boynunun borcudur diyebiliriz.
Bu büyük organizasyondaki emekleriyle Yozgat valiliği adına organizasyonu üstlenen il kültür müdürlüğüne ve Ankara’daki Yozgatlılar Federasyonunun tüm yönetici ve yetkililerine teşekkürlerimizi iletiyoruz.
Yozgat’ta daha güzel tanıtım ve kültürel faaliyetler ile insanımıza ulaşmak dileği ile.

YOZGAT TANITIM GÜNLERİ
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!