YOZGAT SİYASETİ NEREYE?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz bir hafta içerisinde Yozgat siyasetinde kırılmalar meydana geldi. CHP’li Kemal Kılıçdaroğlu’nun Yozgat Belediyesi ile ilgili basın toplantısı gündeme oturdu. Kılıçdaroğlu, yerel yönetimler kıt kaynaklarla, “Belde halkına hizmet veren kuruluşlardır. Gerek merkezi yönetim bütçesinden aldıkları paralar. Gerek Belde halkından toplanan vergilerle halka hizmet verilir” diyerek başladığı konuşmasında; 2005-2008 tarihleri arasında, 4 ayrı ihale ile Yozgat Belediyesine alınan, yaklaşık 2,5 Trilyonluk çiçeklerin hesabını: “Yozgat’ın Çiçekleri Ne Oldu?” adı altında, tüm kamuoyuna yerel ve ulusal basına açıklamalarda bulundu.

Bunun hemen akabinde Belediye Başkanı Yusuf Başer, karşı atağa geçerek bir basın açıklamasıyla cevap verdi. “Yozgat’ın ihtiyacı olan 2007 yılında alınan Menekşe, Lale soğanı, Petunya, Top Kadife aldıklarını. Belediyemizde Park ve Bahçeler Müdürlüğü birimi 2005 yılında bizim tarafımızdan kurulmuş olan  2008 yılı bütçesi 2.500.00 YTL’dir.

Bugüne kadar en çok ihmal edilen konuların başında gelen yeşil alan çalışmalarına hız verilmiş olup, bundan sonrada aynı azimle devam edilecektir” demiştir. Başer, sözlerini tüyü bitmemiş yetimin hakkını korumak konusunda, en az Sayın Kılıçdaroğlu kadar hassas olduğunu belirterek bitirmiştir…

Yusuf Başer, Kılıçdaroğlu’nun kendisine yönelttiği iddialara cevap verirken, bilgi sızdırıldığını iddia etmiştir.  Bunu söylerken, aynen kendi ifadeleri ile bu bilgiyi sızdıranlar “haysiyetsiz hafiye” ifadesini de kullanarak; Bu bilgiyi sızdıranların Ak Parti içerisinde ki, kendisine karşı olan kişilerin yaptığını ima yoluyla da olsa söylemiştir. 

Hâlbuki üç dönem Belediyeyi kazanan MHP’li kadroların halen Belediye Başkanlığında görev yaptıklarını… Ak Parti ve MHP söz konusu olduğu zaman, hiç çekinmeden yüksek sesle MHP’li olduklarını söyleyenler. Bu tür bilgi ve belgeleri birilerine sızdırmış olamazlar mı? Yusuf Başer, bu konuyu hiç düşünmüş müdür?

Keşke, bunu düşünseydi. Bunun da bir ihtimal dâhilinde olduğunu bilseydi… Bilseydi de, hemen bu olayların arkasında, bir takım parti içindeki yandaşlarıyla.. İl Başkanını muaheze ederek, suçlanmasına sebebiyet verenlerin yanında gözükmeseydi. Yine parti içi meseleler, parti içinde görüşülse, konuşulsa, tartışılsa, varsa eğer yanlışlıklar, kendi içinde değerlendirilse, daha iyi olmaz mıydı?

Suçlanan İl Başkanı Avşar, 16 ay önce, aday adayı olan bir dönem Yamaçlı Belediye Başkanlığı yapmış. 22 Temmuz seçimlerinde Milletvekili aday adaylığına soyunmuş. Aday olma uğruna her şeyi mübah gören. Bir düşünceye sahip ilgili kişi. Partiye yardım babında yeğeni Yaşar Karataş tarafından 12.000 YTL parayı, 3 ayrı banka havalesiyle İl Başkanının adına partiye verilmek kaydıyla göndermiş.

Doğrudur, İl Başkanına gönderebilir. Zaten İl Başkanı da açıklamasında. Yaşar Karataş’ın gönderdiği bu paraları günü gününe gelir makbuzları ile partinin hesabına aktardığını belgeleriyle ortaya koymuştur. Burada, yanlış olan nedir? 16 ay önce Milletvekili olabilme uğruna ağalık yapan, partiye yardım babında para gönderen zat, bu güne kadar neyi beklemiştir.

Niye, gönderdiği paranın hesabını bugüne bırakmıştır. Bana göre bunun bir sebebi vardır. Boğazlıyan İlçe Başkanlığı seçimini kaybeden tarafın en büyük destekçisi olan Ekrem Karataş, tabanını kaybettiği için bugün cıyak cıyak bağırmaktadır.

İl Başkanı Avşar’dan Yamaçlı Belediyesine aday olarak talep ettiği ismin parti teşkilatı tarafından kabul edilmemesi üzerine, özellikle İl Başkanını zor durumda bırakarak suçlama yolunu seçmiş olamaz mı? Seçim satıhı mahalline girildiği şu günlerde, sorumluluk üstlenmiş kişilerin, birbirini yıpratma pahasına bu tür hareketlerden kaçınmaları gereğine dikkat çekiyorum. Buna sebep veren Belediye Başkanı olsa da… VESSELAM…

28 KASIM 2008 PERŞEMBE

YOZGAT SİYASETİ NEREYE?
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!