Yozgat Sinema Salonlarında Denetimler Sürüyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yozgat Valiliği, sinema sektöründe izleyici haklarını korumak amacıyla oluşturulan denetim komisyonu aracılığıyla, Yozgat’taki sinema salonlarında gerçekleştirilen denetimleri sürdürüyor.

Son olarak, “Yozgat Vizyon Sineması”nda gerçekleştirilen denetim, İl Müftüsü Ali Gülden liderliğinde gerçekleştirildi. Bu denetim, daha önce Novada Cinegold Sinema Salonu’nda yapılan incelemelerin ardından gerçekleştirildi.

Denetim Komisyonu Başkanı ve aynı zamanda Yozgat İl Kültür ve Turizm Müdürü olan Hüseyin Çiftçi önderliğinde yapılan denetimler, “Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkındaki Yönetmelik” kapsamında gerçekleştirildi.

Bu denetimler, işaret ve ibarelerin kullanımı, kültürel ve sanatsal etkinlikler çerçevesinde gösterilecek filmlerin yaş sınırları, reklam ve fragman süreleri, sinema biletlerinin uygunluğu gibi konuları kapsıyor.

Denetim Komisyonu Üyeleri olan Tayyip Altınok, Sedat Yazıcıoğlu ve Mustafa Yarar, denetimler sırasında çeşitli hususları ele aldılar.

Denetimler hakkında bilgilendirme yapan Tayyip Altınok, “7163 sayılı ‘Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılması ile Desteklenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’ 30671 sayılı ‘Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’ 30926 sayılı kanunlar çerçevesinde ilimizde bulunan sinemalarda denetimler yapıyoruz. Bu kapsamda ilk denetimimizi Yozgat Novada’da bulunan Cinegold Sinema Salonu’nda yapmıştık. Şimdi ise Vizyon Sinemasında denetim gerçekleştirdik. Kanunun 13’üncü maddesi ile Yönetmeliğin 17’nci Maddesinde belirtilen işaret ve ibarelerin kullanımına, kültürel ve sanatsal etkinlikler çerçevesinde gösterilecek filmlerin yaş sınırlarına, reklam ve fragman sürelerine, sinema biletlerine ilişkin denetimleri gerçekleştirmek üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünce talep edilen denetim komisyonu Valiliğimizce oluşturulmuştur. Bu nedenle; Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkındaki Yönetmelik kapsamında Valiliğimizce oluşturulan komisyonumuzca Yozgat il sınırlarımız içerisinde bulunan sinema salonlarının denetimleri 3’er aylık periyotlar halinde yapılmaktadır” şeklinde açıklamada bulundu.

Denetimler, Yozgat Valiliği tarafından oluşturulan komisyonun titiz çalışmalarıyla sinema sektöründe düzenin korunmasını ve izleyicilere daha iyi bir deneyim sunulmasını hedefliyor. Muhammed Üstüntaş

Yozgat Sinema Salonlarında Denetimler Sürüyor

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!