YOZGAT SIKIŞTIRILMIŞ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gazetemize tebrik amaçlı ziyarette bulunan Yozgat Valimiz Amir ÇIÇEK’ le yapmış olduğumuz görüşme neticesinde Yozgat’ımızı bekleyen yeni yatırımlar üzerinde ve Yozgat in şehircilik planlaması gibi çeşitli konularda sohbet ortamında bulunduk.

Şehircilik planlaması açısından Yozgat’ın yerleşim sıkıntılarından bahsederken, yeni yapılanmaların mümkün olduğu kadar açık alanlara yapılması yonun de çeşitli çalışmalar yapıldığı ve bu çalışmaları devam edeceği gündemdeydi.

Adeta dört duvar arasına sıkışmış konumda olan ilimizin, Çamlık ve Nohutlu tepelerinin arasında sıkı şıp kaldığı büyük bir gerçek. Şehir içinde bir biri ardına, yan yana yapılan yüksek binalar, taş yapılar şehrin görünümünü büyük ölçüde çirkinleştirmekte şehir içerisinde mümkün olduğu kadar park çalışmaları ve yeşillendirme çalışmaları yapılması gerekmektedir

Şehirleşme üzerine yapılması gereken bir takım çalışmaların eksikliğini hepimiz görüyoruz. Gelişim açısından büyük önem taşıyan yerleşim problemi, ancak yeni açılımlar ve yeni projelendirme neticesinde gerçekleşebilmektedir. Fakat yeni yerleşim alanlarının oluşumu açısından, dış açılımlar oldukça tepki görmekte. İlimize yapılan her yatırımın, yapılanmaların, Çamlıkla Nohutlu arasında yapılması mümkün değil Böylesine tepkilerle bir yere varılamayacağının farkın da olmamız gerekmekte. Yozgat’ın dört duvar arasın da sıkışıp kalması, bu şehrin gelişimini yavaşlatmakta ve direkt olarak engel teşkil etmektedir.

Belediye ve imar ekiplerinin bu konu üzerinde hassasiyet ve büyük önem göstermelerini temenni ediyorum. Hastanesiyle, maliyenin vahim durumda bekleyen ana cadde üzerindeki harabe binasıyla, üniversitesiyle, rektörlükle okullar arasında geçen yer kargaşasıyla vb. bir takım olumsuzluklar teşkil eden yapılanmalarla uğraşmaktan acilen vazgeçmemiz gerekmekte.

Bugün kalkınma açısından büyük önem taşıyan, Bozok üniversitemize baktığımızda, maalesef bir fa külte konumunda olduğunu görememekteyiz. Hatta bir üniversite olduğu bile maalesef belirsiz bir durum içerisindedir. Yoldan geçen, Yozgat’a yabancı durumda olan bir vatandaşımızın, üniversitemize, ne gözle baktığını, ne düşündüğünü merak ediyorum. Yozgat’a kazandırılan böylesine güzel bir hizmetin karşılığı bu kadar olamaz, olmamalı.

Maalesef bu tarz eksikleri yazmakla bitiremeyiz. Fakat yapmanız gereken bir şeyler var. Acilen ilimize yapılan yatırımların ve yapıların düzenlenmesi, yeniden hesaplanması, yeniden ölçülmesi gerekmekte. Bu arada yapılan çalışmaların da süslenmesi, güzelleştirilmesi gerekmekte.

Bu şehir bizim, bu şehri yaşanabilir bir Yozgat haline getirmemiz yine ancak bizimle mümkün olacaktır.

Bizimle beraber, bizim gibi düşünen fikirlere, acil olarak ihtiyacımız var.

YOZGAT SIKIŞTIRILMIŞ
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!