YOZGAT NİYE YOZGAT

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hemen hemen her gün Çapanoğlu Büyük Camiinde birden fazla cenaze salâsı (salavat-ı şerif) verilir. Salâ bitiminde minareden cenazenin kim olduğu, köyü, baba adı, nerede toprağa verileceği anons edilir. Asırlardan beri bu bizim geleneğimizdir. Ne hikmetse salâ duyulur, ama ölenin kim olduğuna gelince kimliği bir türlü anlaşılamaz. Nedeni ise parazit yapan hoparlörler.

Bunu birkaç kez gündeme taşıdım. Zaman zaman diğer meslektaşlarımızda gündeme getirdiler, bu sorunu. Valiye, Belediye Başkanına müracaat edenlerde oldu ama nafile. Her ne hikmetse bir çözüm bulunamadı bu işe.

Dün ofisimizde otururken Çapanoğlu Caminden salâ okunmaya başladı. O sırada Kayseri’den gelen satış elemanı bir dostum, elinde çantasıyla içeriye giriverdi. Daha selam vermeden, “Bu salâ kiminse hatırlı birisi olsa gerek, imam o kadar çok uzattı ki deminden beri onu dinliyorum, çok güzelde okuyor,” deyiverdi.

Biraz sonra salâ bitti. Hepimiz kapının önüne çıkıp, pür dikkat cenazenin kim olduğunu anlamaya çalıştık. Sadece benim köyüm olan Topçu’dan gelme, ofisten emekli kısmı anlaşıldı, gerisini anlayamadık bir türlü.

Hemen Hoca efendiyi aradım. Bu hatırlı cenaze kim diye. “Topçu’dan, ofisten emekli Ömer Varol eşi Nesibe Hanım vefat etti. Cenaze ikindi namazından sonra Topçu Köyünde defnedilecek. Allah rahmet eylesin” deyiverdi. Mesele anlaşıldı. Köyden bir komşumuz. Allah rahmet eylesin.

Kayseri’den gelen misafirimiz dedi ki, “Sizin telefonlarınıza mesaj gelmiyor mu? Bende “hangi mesajdan bahsediyorsun” dedim kendilerine. “Bizim Kayseri’de cenaze sahibi veya yakını hangi kuruluşta çalışıyorsa, o kuruluş bağlı olduğu yere cenazeyi bildirir, eş, akraba, yakın dostların telefonlarına otomatik olarak mesaj gönderilir. Bu sivil toplum örgütleri ya da farklı kurum ve kuruluşlarda olabilir. Bu tür kuruluşlar vefat eden kişinin yakınlarını bilgilendirmek amacıyla mesajlar gönderiyor. Telefon mesajı ile cenaze olduğu, nereye defnedileceği bildiriliyor. Yozgat’ta böyle bir adet yok mu?” Diye sordu.

Bizde olmadığını söyledik. Zaman zaman hep derim. Yozgat niye Yozgat, Kayseri niye Kayseri? Uşak niye İzmir değil? Yozgat niye Kayseri değil? Elbette arada ekonomik yönden, ilmi yönden, siyaseten, ticaretten farklı gelişmişlik düzeyi ortada duruyor.

Gelişmiş vilayetler, yeni teknolojilerden anında yararlanıyorlar, bireysel olduğu gibi toplu olarak da. Biz neden yararlanamayız bu tür yeniliklerden? Eksiğimiz nedir? Bana göre hiç bir eksiğimiz yok, fazlamız bile var. Fakat kimse toplumun yararlanacağı basit gibi gözüken fakat önem arz eden bu tür iletişim tekniklerinden yararlanmayı düşünmüyor Yozgat’ımız da.

VESSELAM… 11 MART 2022 CUMA

YOZGAT NİYE YOZGAT
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!