YOZGAT NERDE?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

11 Temmuz 2008 Cuma günü OKS sonuçlarının açıklanmasının ardından, 12 Temmuz Cumartesi günüde 1,5 milyon üniversite adayının merakla beklediği ÖSS sonuçları açıklandı.

2007 yılında Yozgat ili, OKS sınavında, 5228 adayla MF ağırlıklı Standart puan ortalamasına göre 33. sıradayken. TM ağırlıklı Standart puan ortalamasına göre 28. sırada idi.

2008 yıllarında ise İlimiz, OKS sınavında 5851 adayla MF ağırlıklı standart puan ortalamasına göre 49, TM ağırlıklı standart puan ortalamasına göre ise 47. sırada yer aldı.

Yozgat’ın 2007 yılındaki ÖSS sonuçlarında ki konumu Türkiye genelinde 66. sıra iken, 2008 yılında ise belirsizliği devam ediyor.

Sürpriz bir gelişme ile açıklanan ÖSS sonuçlarında, sınava giren 1 milyon 504 bin 956 adaydan, 1 milyon 504 bin 533’ünün sınavı geçerli, 423 adayın sınavı geçersiz sayıldı. En başarılı iller sıralamasında Ege’den bir il başı çekti. Sınavda başarı sıralamasında sayısal ve eşit ağırlıklı puana göre Denizli İlimiz birinci sırada yer alırken, Sözel ağırlıklı puan sıralamasına göre de Kırşehir İlimiz birinci sırada.

Sözel puana göre İl sıralamasında birinci olan Kırşehir’den sonra, Denizli, Nevşehir, Osmaniye, Uşak, Karaman, Aydın, Mersin, Burdur ve Kırklareli İllerimiz geliyor. En başarısız iller sıralamasında da ilk sırayı Ardahan ve Hakkâri alıyor.

Bilindiği üzere eğitim, bir milletin kalkınmasındaki en önemli unsurlardandır. Eğitime öncelik ve önem veren ülkeler dönemlerinin hep lokomotifi olmuşlardır. Ne yazık ki eğitimde ilimizin durumu hiç de iç açıcı değ Eğitim açısından oldukça sıkıntılı olan İlimizin, ÖSS İl sıralamasında kaçıncı sırada yer alacağı merakla beklenmekte.

Daha önceki yazılarımda eğitimin öneminden bahsetmiştim. Nerde? hata yapıyoruz. Niçin? bir sıralamalarında şeyler yapamıyoruz. Neden? Yozgat’ı ilk sıralarda göremiyoruz. Peki başarısızlığımızın sebebi ne?

İyi hazırlanmamak mı?
Okullar mı?
Dershaneler mi?
Yetkililer mi?

Aileler mi, çocuklarıyla doğru ilgilenmedi? Buradan eğitimin önemini kavrayan ama elinde yetki de bulunan herkese sesleniyorum. Yozgat’ın daha yüksek konumlara gelmesi için lütfen bir şeyler yapın.

YOZGAT NERDE?
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!