YOZGAT İL ÖZEL İDARESİ DERHAL BU DÜŞÜNCESİNDEN VAZGEÇMELİ!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Arsa hakkı Yozgat İl Özel İdaresinde bulunan ve İstanbul Yozgatlılar Federasyonunca 7 katlı öğrenci yurdu haline getirilen Yozgat Öğrenci Yurdu yapılan sözleşme feshi ile yıkılma tehlikesi yaşıyor.
Yarın gerçekleştirilecek olan İl Genel Meclis toplantısında hayırsever vatandaşların yardımlarıyla yapılan öğrenci yurdunun İstanbul Yozgatlılar Federasyonundan alınması kararının görüşüleceği iddia edildi.
YOZGATLI ÖĞRENCİLERE KÖSTEK DEĞİL DESTEK OLUNMALI
Kamuoyunda konuşulanlara göre bazı siyasi isimlerin İl Özel İdaresine baskı uygulayarak bu kararı meclis gündemine getirdiği konuşuluyor.
2015 yılından bugüne kadar İstanbul Yozgatlılar Federasyonu bünyesinde bulunan ve Yozgatlı öğrencilerin çok ucuz rakamlarla ve hatta üzerine burs alarak konakladığı Yozgat Öğrenci Yurdunun bu kadar yıl sonra sebepsiz şekilde el değiştirmesinin gündeme getirilmesi akıllarda soru işareti oluşturuyor.
Hiçbir siyasi partiye yakınlık göstermeden yalnızca eğitim üzerine çalışmalarını sürdüren ve yıllardır herhangi bir hatalı uygulaması bulunmayan İstanbul Yozgatlılar Federasyonu ve dolayısıyla Yozgatlı öğrenciler kim yâda kimler tarafından ne sebeple cezalandırılacak merak ediliyor.


YOZGAT ÖĞRENCİ YURDUNA DOKUNMA!
(Cumhurbaşkanlığı iletişim Merkezi) CİMER’e de konuyla ilgili şikayet başvurusunda da bulunuldu.
İstanbul Yozgatlılar Federasyonu düşünülen bu uygulamanın yanlışlığına ilişkin detaylı bir açıklama metni paylaştı.
Yapılan açıklama şu şekilde, ”İstanbul Yozgatlılar Federasyonu etrafında toplanan tamamı Yozgatlı hayırseverlerin maddi bağışları ve emekleriyle inşa edilmiş olan YOZGAT ÖZEL İDARESİNİN ARSA HARİCİNDE 1 KURUŞ DAHİ katkısının olmadığı Yozgat Öğrenci Yurdu, Yozgat Valiliği ve Yozgat İl Özel İdaresi tarafından haksız ve hukuksuzca alınmak isteniyor.
ÖNEMLE BELİRTMEK GEREKİR Kİ YOZGAT ÖĞRENCİ YURDU, YOZGAT İL ÖZEL İDARESİNE AİT ARSA ÜZERİNE İSTANBUL YOZGATLILAR FEDERASYONU TARAFINDAN İNŞA EDİLMİŞTİR. YANİ ARSA İL ÖZEL İDARENİN ÜZERİNDEKİ YAPI İSTANBUL YOZGATLILAR FEDERASYONU’NUNDUR.
1965 yılında Yozgatlı hayırsever bir çift tarafından Yozgat Öğrenci Yurdu yapma şartı ile Yozgat Valiliği’ne bağışlanan arsa 20.04.2015 tarihinde sadece arsa vasfında iken, İstanbul Yozgatlılar Federasyonu’na üzerine Yozgat Yurdu ve Kültür Merkezi yapılmak üzere 3 yıllık süre ile kiralanmıştır. Akabinde 21.04.2015 tarihinde Yozgat İl Özel İdaresi tarafından federasyonumuza arsa üzerine öğrenci yurdu yapmak ve ilgili tüm resmi işlemleri yürütmek adına yetki belgesi düzenlenip teslim edilmiştir. İstanbul Yozgatlılar Federasyonu tarafından boş arsa üzerine arsa fiyatının 2 katı değerinde; 3 katı öğrenci yurdu diğer katları Kültür Merkezi ve Yönetim katlarından oluşan toplam 7 katlı öğrenci yurdu 3 yıl içinde inşa edilerek tamamlanmıştır.
Daha sonra Yozgat İl Özel İdaresi tarafından ilgili kira sözleşmesi 2018 yılından başlamak üzere 5 yıl süre ile uzatılmıştır. Gelinen noktada İl Özel İdaresi ilgili kira sözleşmesini feshetme yoluna gitmektedir. Dolayısıyla Yozgat İl Özel İdaresi; İstanbul Yozgatlılar Federasyonu ve tüm hayırseverlerin haklarını yok saymakta ve İstanbul’daki 70.000 Yozgatlı mağdur edilmektedir.
Yapılmış olan yurt binasında her yıl barınmakta olan yaklaşık 80 Yozgatlı üniversite öğrencisi, İstanbul’daki yurt fiyatlarının yaklaşık üçte biri fiyatına konakladığı gibi aynı öğrenciler burs ile de desteklenmektedir. Ayrıca bina; Yozgat Vakfının, yaklaşık 1.000 üyeden oluşan Yozgat Vakfı Öğrenci Derneği’nin, Yozgat’a ait 16 ilçe ve köy derneğinin resmi adresi olduğu gibi İstanbul’daki 75 Yozgat derneğinden 70’inin birlikte kurduğu İstanbul Yozgatlılar Federasyonun da genel merkezidir.
Yozgat Valiliği ve Yozgat İl Özel İdaresi yöneticileri; her yıl yaklaşık 80 öğrenciyi barındıran, 600 öğrenciye burs, staj, konaklama ve mezuniyette iş imkânı sağlayan, Yozgat’a sayısız karşılıksız yardımlar organize eden, deprem bölgesine 66 adet konteyner kent kurabilecek büyüklükte Vakıf ve STK’ları nasıl hiçe saymaktadır?
Bu kararı kimlerle ve hangi sebeple almaktadır? Sayın yöneticiler, bu hatalı kararlarından acilen vazgeçmeli ve memleketine faydalı olmak üzere iyi niyetle yola çıkmış insanların yolunu açmalıdır.
Fotoğraf çektirip İYİ YAPILAN HER ŞEYE TÖKEZ KOYMAKTAN başka bir şeyi şiar etmeyen kişiler baş tacı yapılırken Yozgat’a hizmet edip elini taşın altına koyanlar maalesef bürokratlar tarafından dikkate alınmamakta ve hatta mağdur edilmektedir.
Yozgat Valiliği ve Yozgat İl Özel İdaresi’nin yapılan bu yanlıştan bir önce dönmesi gerekmektedir. Aksi taktirde telafisi mümkün olmayan mağduriyetlere yol açılacaktır. Bu eyleme imza atan yöneticiler Yozgatlıların ve tüm toplumun vicdanlarında yargılanacaklardır.
İSTANBUL YOZGATLILAR FEDERASYONU TARAFINDAN YAPILAN YOZGAT ÖĞRENCİ YURDU; HİÇBİR SİYASİ VEYAHUT TİCARİ MALZEME KONUSU YAPILMAMALIDIR. FEDERASYON TARAFINDAN TAMAMIYLA YOZGATLI ÖĞRENCİLERİN HAYRI İÇİN KULLANILAN YOZGAT ÖĞRENCİ YURDUNUN FEDERASYONDAN ALINMASI GİRİŞİMİ YOZGAT VE YOZGATLININ BİRLİĞİNE KARŞI CİDDİ BİR DARBE TEŞEBBÜSÜ NİTELİĞİNDEDİR. BU YANLIŞTAN DÖNÜLMEMESİ HALİNDE YOZGAT VE YOZGATLININ VİCDANLARINDA UZUN SÜRE KAPANMAYACAK BİR YARA AÇILMIŞ OLACAK VE BU EYLEME İMZA ATAN VEYAHUT GÖZ YUMAN BÜROKRATLARA /SİYASİLERE KARŞI DUYULAN GÜVEN CİDDİ ŞEKİLDE SARSILACAKTIR.
ARSASI YOZGAT İL ÖZEL İDARESİNE, ÜZERİNDEKİ YAPI İSTANBUL YOZGATLILAR FEDERASYONUNA AİT OLAN YOZGAT ÖĞRENCİ YURDU, İL ÖZEL İDARENİN DEĞİL İYF’NİN VE DOLAYISIYLA TÜM YOZGATLININ MÜLKÜDÜR” ifadelerine yer verildi.
Haber Merkezi

YOZGAT İL ÖZEL İDARESİ DERHAL BU DÜŞÜNCESİNDEN VAZGEÇMELİ!
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!