YOZGAT HALKININ ASGARİ ÜCRET BEKLENTİSİ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2. komisyon toplantısı yapılan asgari ücretin ne kadar olacağı merak konusu oldu. Yozgat halkı da bu konu ile ilgili beklentilerini aktardı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun, asgari ücrete yapılacak ara zammı belirleme çalışmaları kapsamındaki ikinci toplantısı 19 Haziran Pazartesi tarihinde gerçekleşti. Mevcut asgari ücret, bir işçi için aylık brüt 10 bin 8 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 8 bin 506 lira 80 kuruş olarak uygulanıyor. Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 11 bin 759 lira 40 kuruş. Bunun 10 bin 8 lirasını brüt asgari ücret, 1551 lira 24 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 200 lira 16 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

Asgari Ücret Komisyonu’nun ikinci toplantısının ardından halk asgari ücret için düşünülen rakamlar üzerine konuşmaya başladı. Yozgat’ta da asgari ücretin en az 15 bin TL olmasını isteyen halk, komisyondan çıkacak olan sonucu merakla bekliyor.

Durmuş İşbilen; “Bence asgari ücret 11-12 bin olsa bile yetmeyecek. Bu garanti, sıkıntı yok. Fakat diğer yandan işverenlerde bu zamlara yetişemiyor. Bu nedenle iki tarafta ele alınarak bir plan program çizilmeli. İlk düzenleme iki taraf içinde olmalı ki bizler asgari ücret konuşalım. Bende bir işverenim. Çalışanlarımın refaha kavuşmasını istiyorum ama gerçekten şu anda biz işverenlerinde durumu çok kötü. O yüzden inşallah iki tarafı da rahatlatacak bir adım atılır.”

Levent Canatan; “Asgari ücret ve emekli maaşları bence 12 binden aşağı olmamalı. Çünkü malum enflasyon, ev kiraları, market fiyatları, et ve süt ürünlerinin fiyatlarının hepsi belli. Bu nedenle vatandaşlar artık geçinemiyor. 12 bin bile olsa geçinemeyecek ama daha aşağısı olursa da açıkçası iyice kötü duruma düşülecek. Sadece insanlarımıza yazık diyorum.”

İhsan Arslaner; “Bu koşullarda asgari ücret için 15 bin lira bile az. 20 bin lira olması lazım. Çünkü şu an bir ekmeğin tanesi 5 TL. Ben evde 7 kişiyim ve 35 TL ekmek alıyorum. Şimdi söyleyin ben nasıl 20 bin bile olsa geçineceğim? Etin kilosu 300, kıymanın kilosu 250-300, kiralar zaten belli. Şimdi biz bu şartlarda nasıl geçineceğiz. Kiralar aldı başını gitti. Asgari ücret 8.500 ama kiralar 10 bin. Burada çok büyük bir sorun var. Şimdi asgari ücret alan kişi nasıl geçinsin? Aldığından daha çok sadece kiraya veriyor. Denge yok maalesef.”

Samet Yiğit; “Bence asgari ücret en az 15-16 bin lira olmalıdır. Şu an 10 bin 500 gibi bir rakam düşünüyorlar. Bence bu kesinlikle yetersiz bir rakam. Çünkü oraya verdikleri zaman göre yaptıkları diğer zamlar asgari ücreti fazlasıyla aşıyor. Halk bu fiyatlarla yaşayamıyor. Gelen ile giden arasında uyuşmazlık var. Her daim giden hep fazla oluyor.”

Ali Alparslan; “Asgari ücret bence en az 15 bin TL olmalıdır ki insanlar azda olsa geçimini sağlasın. Çünkü her şey enflasyona dayalı, çok yüksek. Bu yüzden alım gücümüz çok zayıf. İnsanların alım gücünün yükselmesi için şu anda asgari ücretin yükselmesi şart. Ama bu şartlarda oda 15 bin TL olmalı ve asgari ücrete zam gelince diğer ürünlere de eş zamanlı zam yapılmaması lazım.”

Murat Coşkun; “Gönül ister ki asgari ücret 20 bin TL’nin üzerinde olsun. Fakat bu ülkenin işverenini de düşünmek lazım. Onlarında aylık büyük bir giderleri var. Bunu da hesaba katmalılar. Ortak bir yol bulunmalı. 500 dolar gibi bir rakam düşünüyorlar diye duymuştum. Geçerli bir ücret diyoruz ama ülkemiz zor bir durumdan geçiyor. İşçi ve işveren, iki tarafta zorda. İkisi için de ara bir yol bulunmalı ve bu mecburidir.”

Haber: Hüseyin Buğdaycı

YOZGAT HALKININ ASGARİ ÜCRET BEKLENTİSİ
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!