DOLAR

18,8116$% 0.01

EURO

20,4382% -0.29

STERLİN

23,3099£% -0.23

GRAM ALTIN

1.164,52%-0,15

ÇEYREK ALTIN

1.917,00%-0,15

BİTCOİN

442869฿%2.18435

a

YOZGAT GÖÇ VERMESEYDİ

Geçtiğimiz günler de ulusal bir gazetede okuduğum bir haber oldukça dikkatimi çekti. Haberin konusu ‘eğer illerimizde göç verme göç alma durumu olmasaydı nüfus sayıları bugün nasıl olacaktı?’
Habere baktığımda TÜİK in araştırmasına göre herkesin ağzını açık bırakacak sonuçların ortaya çıktığı görülüyor. Özellikle ilk sıra tahmin edilenin dışında… İstanbul’da yaşayanlar gerçek memleketlerine dönseler en kalabalık şehir olur muydu? Türkiye’nin en kalabalık ili hangisi olurdu? Gibi sorular ele alınmış.
Doğrusu benimde dikkatimi çekti. Şöyle bir düşündüm. Yozgat aklım yetti yeteli göç veriyor. Her Yozgatlı geçim kaygısı başta olmak üzere değişik sebeplerle yorganını simit yaparak gurbet ellere iş aş sahibi olabilmek için bir gitti pir gitti. Bir daha dönüş olmadı maalesef. Şimdi kendi kendime soruyorum. Yozgat’ta kalıp istihdam eden sayısı mı daha çok, Yozgatlı olup Ankara da geçimini temin eden mi? Ankara’da Yozgat’tan iki kat daha fazla Yozgatlının yaşadığını yetkililer söylüyorlar.
Yozgat şayet göç vermese kendi kendine yetecek bir il olsaydı. Endüstri, sanayi, tarım hayvancılıkta büyük atılımlar yapsa büyük büyük fabrikalar kursa, kendi evlatlarını doğup büyüdükleri ilinde yaşatabilseydi, herhalde bu kadar göç vermezdi. O zaman Nohutlu Tepesiyle Çamlık arasına sıkışan bir Yozgat değil de Saray-Yerköy güzergâhı ile Üniversite sahasının tamamına kadar açılmış büyük bir Yozgat olurdu.
TÜİK verilerine göre Yozgat eğer göç vermemiş olsaydı nüfus sıralamasındaki yeri mevcut seksen bir il içerisinde yirmi yedinci sırada olacaktı. Buna göre de nüfusumuz 424.981 olmak yerine 1 milyon 227 bin 320 olacaktı.
Şehrimiz hanlarıyla hamamlarıyla bir uçtan bir uca fabrikalarla donatılmış, organize sanayiler kurulmuş, tarım ve hayvancılık sahasında Türkiye genelinde söz sahibi olmuş, etiyle sütüyle modern binaları olan kocaman yeşil alanlara sahip bir il neden olmasındı.
Yine köşemde yazmıştım 1925 li yıllarda Yozgat, Kırşehir, Yerköy de konuşlandırılacak tek vilayet olma düşüncesi ortaya atılmış, tartışılmış fakat gerçekleştirilememişti.
Gelin “Herkes memleketinde yaşasaydı en kalabalık il hangisi olurdu?” sorusuna TÜİK verilerine göre bir bakalım:
Herkes kendi memleketinde yaşasa Türkiye’nin en kalabalık şehri 2 milyon 972 bin 950 nüfusuyla Şanlıurfa olacakmış.
İkinci şehir 2 milyon 644 bin 753 nüfusuyla Konya olacaktı.
İstanbul bugün Türkiye’nin en kalabalık şehri olmasına rağmen, göç almamış olsaydı 2 milyon 596 bin 830 nüfusuyla üçüncü sırada olacaktı.
Komşu illerimizden olan Sivas 1 milyon 969 bin 864 nüfusuyla Türkiye’nin en kalabalık yedinci kenti olurken Kayseri de 1 milyon 504 bin 413 nüfusuyla 19. kalabalık şehir olacaktı. Tokat 1 milyon 369 bin 948, Çorum 1 milyon 315 bin 36 nüfusa sahip olacaktı.
Âhirkelâm Türkiye genelinde toprak büyüklüğü bakımında 13.690 km2 ile 16. Sırada olan Yozgat ilimiz maalesef bugün bile ekonomik, sosyal, siyasal ve bir çok nedenlerle göç vermeye ve küçülmeye devam ediyor.
Büyüyen iller kendiliğinden büyümezken bizimki gibi küçülen illerde kabahati başka yerlerde aramasın. Önce kendini bir sorgulamalı. Boşu boşuna avare kasnak gibi dönmek yerine vites yükselterek kalkınıp, gelişip, büyümelidir diyorum. Vesselam.

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

ÜMMET

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.