DOLAR

18,8078$% 0

EURO

20,5088% 0.35

STERLİN

23,3290£% 0.08

GRAM ALTIN

1.166,87%0,18

ÇEYREK ALTIN

1.924,00%-0,15

BİTCOİN

437341฿%-0.69427

a

YOZGAT BOZOK ÜNİVERSİTESİ NEREYE? 2

Geçtiğimiz gün Yozgat Bozok Üniversitesi Nereye? Diye köşemi yazmıştım. Bugün de bu konuyla ilgili yazmaya gayret sarf edeceğim.

Şunu peşinen söyleyeyim ki derdimiz üzüm yemektir, bağcıyı dövmek değildir. Her ne hikmetse Üniversite basını dikkate almıyor. En azından öyle gözüküyor.

Hâlbuki basın ayna görevi yapıyor. Aynanın yansıttıklarını kamuoyuyla paylaşıyor, basının istediği bir şeyde yok. Bir güler yüz, hoşgörü ortamında sorulan bir hatır, alınan bir gönül.

Bu fazla bir şey mi? Fazla olmasa gerek. Geçtiğimiz ay içerisinde yapılan yılsonu etkinlikleri kapsamında İlahiyat Fakültesi diploma törenine muhabirimiz Seray Öney hanımefendi ile katılmıştım.

Rektörü ilk kez dinliyor değildim. Yan yana oturduğumuz halde bizden haberi bile olmadı. Oysaki defalarca haberini yaptık, köşemizde yer verdik, manşete çıkarttık. Yozgat Bozok Üniversitesi incinmesin diye gelen haberlere kulak tıkadık. Öyle bilgiler, belgeler sundular ki hiçbirini gündeme bile getirmedik.

Rektör konuşmasında herkesi selamladı da basın mensuplarını o etkinlikte de maalesef görmedi, göremedi. Bir hoş geldiniz selamını bile veremedi. O basın mensupları ki, gece gündüz demeden, durdurak bilmeden kamu adına çalışıp, görevini ifa ediyorlardı. Tıpkı o toplantının ertesi günü haberini hep bir ağızdan gazete sütunlarına taşıdıkları gibi. Orada ki gördüğüm manzara Rektörün halet-i Ruhiyesi, kibir, gurur ve enaniyeti basın mensuplarını selamlamayı unutturmuş olsa gerek.

Arkasında oturuyordum. Objektiflerimize yansıdığı şekilde birilerine zaman zaman hiddetleniyor, bazen sesini yükseltiyor, kaş, göz ve el hareketleriyle belli ki bir şeylerden rahatsızlığını dile getiriyordu. Öyle bir yerde bu tür hareketlerin yapılması en üstteki Rektöre hiçte yakışmıyordu.

Bizde bu tür olaylara duyarsız değil de Üniversitemiz yara almasın, gelişsin, büyüsün, katma değer üretmeye devam etsin. İlim irfan sahibi yavrularımıza mihmandarlık yapsın, onları hayata hazırlasın, bilgili, görgülü, donanımlı olarak nezaket ve zarafet kuralları dâhilinde bu tür diploma merasimlerini her yıl yapsın, irfan ordusunun geleceğine basamak teşkil etsin.

Başka ne istenebilir Üniversiteden? Tüm Üniversiteler arasında, genel memnuniyet konusunda yapılan ciddi anket sonucunda Yozgat 176. Sırada geliyor. Devlet Üniversitelerinde ise 115.sırada gözüküyor.

Şırnak ili ile Iğdır, Kars, Uşak, Bingöl illerinden farkımız kalmıyor. Bu yarışta bizim Yozgat Bozok Üniversitesi olarak daha üst sıralarda olmamız gerekmez miydi?

Rektör ve yönetimi bu konuyla ilgili ne düşünüyor? Doğrusu merak ediyorum.

Bu konuyu masaya yatırıp, ciddi manada lehte-alehte yazılanlar, çizilenler bunlardan da önemlisi niye bu haldeyiz? Sebepler ve sonuçlar üzerinde durmamız gerekmez miydi? Sayın Rektör.

Bu konu sadece Üniversitenin meselesi değil. Benim, senin, hepimizin meselesi olmalı. Esnafın, iş adamının, eğitim ve öğretim kadrolarının, tüm siyasetçilerin bu ilin yönetiminde ki her kademenin daha da önemlisi tüm öğrenci ve velilerimizin sorunu olmalıdır.

Düşünün yurt içinde bir müsabakaya katılıyorsunuz. 196 tane rakibiniz var, siz 1.. 2..3. Bir kenara bırakın. 176. Sıraya geliyorsunuz. Bu sadece bir başarısızlığın kanıtı değil mi, bundan daha kötüsü ne olabilirdi Yozgat Bozok Üniversitesi yetkilileri ve rektörü?

Bakın Sayın Rektör Tıp fakültesinden son zamanlarda 15 doktorun istifa ettiği söyleniyor. Sebebi ise döner sermayeden yeterince ödenek alamayış olmaları. Doktorlara döner sermaye ödemeyen yönetim, rektör, rektör yardımcıları, genel sekreter ve hastane yönetimine bol miktarda döner sermaye ödeyebiliyor.

Eğer böyle giderse Tıp Fakültesinin geleceğinin de tehlikeye düşeceği hatta kapanacağı söyleniyor.

Bir başka şey daha, tasarruf tedbirleri kapsamında devlet rektör yardımcılarının ev kiralarını ödemeyi durdurmuş. Bunu bilen rektör, cumhuriyet mektebi içinde bulunan ve daha önce lojman olarak kullanılan ama Güsamettin Erdoğan zamanında şahsı için kullanılan binayı şuan tadilata aldırıyor ve çok büyük paralarla lüks bir şekilde tadilatını yaptırıp rektör yardımcısı Yücel hocasına tahsis edeceği söyleniyor.

Sayın Rektör, mesele lojman tadilatı yaptırmak değil. Başında olduğun Üniversitenin 196’da 176. Sırada yer aldığıdır. Bu konuya efor sarf edin diyorum. Vesselam… 26 TEMMUZ 2022 SALI

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

YOZGAT BOZOK ÜNİVERSİTESİ NEREYE?

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.