YOZGAT BİZİM ALTINLAR SİZİN OLSUN

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AK Parti Çorum İl Başkanı Yusuf Ahlatçı’nın, Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay’ı ziyaretinde Yozgat’ı da kast ederek, “Biz diğer illerin yararlandığı imkanlardan Çorum’un da faydalanmasını istiyoruz. Samsun, Tokat veya Yozgat’ta olanları kullanmak istemiyoruz. 560 bin nüfuslu bir ilin hükümetin tüm imkânlarını kullanmasını istiyoruz” demiş.

Daha da neler demiş; 

Her fırsatta Yozgat’a yapılan projelere dolaylı olarak tepki gösteren ve özellikle ‘havalimanı’ projesine tepkileri ile gündeme gelen Çorum siyaseti, bu kez de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden duydukları rahatsızlığı dile getirmişler.

Yozgat’ta olanları kullanmak istemiyoruz diyerek Yozgat-Çorum arasına yapılan havalimanını kullanmak istemediklerini açık seçik söylemişler.

Ahlatçı; “İhalesi yapılmış ve yüzde 25’i tamamlanmış bir hava alanımız var bu yatırımın devam ettirilmesini istiyoruz. Hızlı tren konusuna gelince, bunu da çok önemsiyoruz. Delice, Sungurlu, Çorum hattı bunun programa alınmasını istiyoruz. Tuğla sektöründe iyi bir konumdayız, demir yolu ile Samsun Liman’ına bağlanırsa Çorum lokomotif görevi üstlenir.” demiş.

Sivri dilli İl Başkanı Yusuf Ahlatçı; “Biz altında tek başına 10 milyar dolar ve diğer sanayi alanlarında 5 milyar dolar ihracat hesap ediyoruz ama hava limanımız yok.” demiş. 

Zaten dilinizi sivrileştiren ve dikene dönüştüren de  Ahlatçı’nın altını  olsa gerek.

İsterseniz havaalanı yapın, tren getirin, Çorum’dan Samsun’a kanal açarak, deniz getirin. Elinize vuran mı var?

Her vesileyle Yozgat karşıtlığınızı dile getiriyorsunuz. Nedir bu Yozgat karın ağrınız? Bir doktora gitseniz daha iyi olur.

Yaklaşık iki ay önce, ”  Enişte Çorum’a Müdür oldu”  başlıklı  bir yazı kaleme almıştım.  Kısaca aslen Burdur’lu ama Yozgat’ın eniştesi Çorum’a İl Milli Eğitim Müdürü olur.

Bu tayin yapıldığı günden itibaren Çorum’da olay oldu.  Adeta kamuoyu ayağa kalktı. Çorum’un has evladını görevden aldılar. Yozgatlı birini bu göreve verdiler. ‘İSTEMEZÜK’ diye tempo tuttular.

Daha da ileriye giderek sendikalar, sivil toplum örgütleri gibi kuruluşlar ayaklanmışlar. Bu konuyla ilgili sosyal medyaya yansıyan birçok haber, yorum var. Yerel basında tepkiler azımsanmayacak derecede olmuştu.

Bende köşe yazımda;  “Çorumluların böyle bir tayine ilk defa tepki veriyor olmaları manidar değil mi?” demiştim.

“Yozgatlı, Burdurlu, Sinoplu, Diyarbakırlı Çorum’da herhangi bir müdürlüğe tayin edilemez mi? 

Böyle bir kural var mı, varsa bu kuralı kim koydu? 

Böyle bir kanun, yönetmelik ya da hükmün olduğunu zannetmiyorum.” demiştim. 

Oysa Yozgat Çorum’a 90 km mesafede Sungurlu ilçesi geçmiş yıllarda Yozgat’a bağlıydı. Her iki vilayetin birbiriyle ekonomik, siyasi, ticari, iktisadi münasebetleri söz konusudur.

Ben hatırlıyorum 50 yıl öncesinden bugüne kadar Yozgat’ın 641 pare köyünde, kasabasında, ilçelerinde, şehir merkezinde çatılarında ne kadar kiremit varsa hepsini biz Çorum’dan satın alırız. 

 Sıcak paramızı Çorumlu ‘ya veririz. Hatta kiremitlerin altında Hamoğlu, Yıldız, Avrasya, Öz Kiremit vs. gibi Çorum firmalarının etiketleri vardır. 

Bir başka olay Yozgat’ta otomobil markalarının bayileri olmadığından genelde otomobil alımları Çorum’da yapılır ve araçlar servis için yine Çorum’a götürülür.

Nihayetinde de Yozgatlı’nın sıcak parası yine Çorum’a akar! 

Yenidoğan her Yozgatlı bebeğin bezleri Çorumlu firmalarca satılır. İçilen her bir paket sigaraya ödenen paralar da Çorum maliyesine akar. 

Yozgat’ta ki tüm tuğla ve toprak sanayi tamamen Çorum’a bağımlıdır.  Makine teçhizat araç ve gereçlerin pazarlamaları doğrudan Çorum ile yapılır. 

 Ak Parti İl Başkanı Ahlatçı’nın yiyeni olunca  biz de bir söz var ya  “Şimdi rağbet, güzel ile zengine.”

Anlaşılan odur ki zenginliğinden dolayı İl Başkanı olmuşsun.

De Ahlatçı de!  Ne dersen haklısın. 

İster tatlı dilli, istersen çalı dikeniyle söyle, ne söylersen söyle Yozgat bizim, altınlarınız sizin olsun diyorum Vesselam… 22 EKİM 2019 SALI

YOZGAT BİZİM ALTINLAR SİZİN OLSUN
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!