YOL…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bugün yine bu köşeden sizlere bölünmüş yol, üniversite diyeceğim. Atatürk yolu üzerindeki 5 km. gidiş, 5 km. geliş bölünmüş yol yapımı, geçtiğimiz yıl alt yapısı tamamlanmış, geçtiğimiz ayda da asfaltı atılarak, bordür çalışmaları bugünlerde devam ediyor. Aydınlatma da bildiğim kadarıyla tamamlandı.

Akademik yılın başlamasına günler kala yol üzerinde ciddi manada çalışmalar da gözle görülüyor. Israrlı bir şekilde bu yolun planlanmasında, istihkâmın da, yapılmasında bir yanlışlığın olduğunu zaman zaman ifade etmiştim.

Arabanıza binerde, şimdiki mevcut yol üzerinde üniversite sahasına kadar seyreder, dönerseniz sizde benim vardığım kanaate varacaksınız. Her an, her saniye kaza yapmakla karşı karşıyasınız. Bir defa banket taşları yüksek. Arada boşluklar var. Yan arterlerden ani araç çıkışları oluyor. Yol şu günlerde tek şerit halinde, yol çizgileri de bulunmuyor. Kimin, nerde, ne zaman, ne yapacağı belli olmuyor. Denilebilir ki; önümüzdeki bir kaç gün içerisinde eksiklikler giderilecek.  E, dert ne?

 Bu sorun sadece benim sorunum değil. Tüm Yozgat’ın, ülkenin sorunudur. Önceki gün Bozok Üniversitesi Rektörü İnci Varinli, yol üzerindeki sıkıntıları anlatmak üzere basın mensuplarını gezdirdi. Yolun tehlikeli olduğunu bizzat gösterdi. Ben de diyorum ki, bu yol bir kez değil, iki kez tehlikeli. Hem gelişi hem de gidişi…

Varinli: “Kampus alanındaki yol çift yola dönüştürülerek trafiğin rahatlatıldı ancak kampus alanında eksikler bulunuyor. Kampus alanı içerisinde bir kavşak yapılıyor, kavşak üniversite yerleşkesine uygun yapılmadığı için kavşak ile üniversite girişinin hiçbir alakası yok. Üniversiteye girmek için kavşağı geçip yurt binasından dönüş yapıldıktan sonra ancak girilebilecek” diyor.

Yolun çift olmasıyla birlikte trafiğin çok hızlı aktığını dile getiren Varinli: “Yol kenarında bin kişilik kız öğrenci yurdumuz açılacak. Ayrıca burada  700 kişilik erkek öğrenci yurdumuz var. Öğrencilerimiz karşıdan karşıya geçişlerde büyük sıkıntı yaşayacak. Bunun için geçtiğimiz yıl Karayolları Bölge Müdürlüğüne buraya bir üst veya alt geçit yapılmasını istedik. Ancak bu konu ile ilgili hiçbir çalışma yapılmadı. Yine yol yapımı sırasında Üniversiteye girişte bir kör nokta var. Burada daha önce birçok defa kaza oldu, kazaların tekrar yaşanmaması için buranın düzeltilmesini istedik. Bu da yapılmadı. İleride bir kaza olursa bunun sorumluluğunu kim üstlenecek. Kampus alanına biran önce uygun olan alt veya üst geçit yapılmalı. Bu konu ile ilgili Valiliğe, Belediyeye, Emniyet Müdürlüğü ve Karayolları Bölge Müdürlüğüne yazılar yazdık. Biran önce buradaki aksaklıkların giderilmesini istiyoruz” diyor.

 Ben de Rektör Hanım gibi düşünüyorum. Bu yolun, iddia ettiğim gibi 1000 kişilik yurdu geçerek, Divanlı kavşağına kadar uzatılması gerekiyor. Yurt önünde tek şeride düşen yol haliyle ciddi kazalara sebebiyet verecektir. O binanın vaziyet planını her kim yapmışsa, binayı oraya her kim yerleştirmişse bana göre yanlış yapmış.

 Bina çok rahatlıkla batıya doğru, 50-100 metre daha kaydırılabilirdi. Hiçte bir engel yoktu. Maalesef bina tamda ikinci şerit yol yapımının üzerine inşa edildi. Bugünden sonra bu binayı yıkmamız mümkün olmayacağına göre, yolu doğu kısmından istimlak yapılarak yeniden yapılması gündeme getirilmelidir.

Biz istiyoruz ki bu tür aksaklıklar bugünden yapılabilmelidir. Yol hızlı tren hattına kadar uzatılmalıdır. Öğrenciler gelmeden yol çizgileri çekilmelidir diyorum vesselam… 4 Eylül 2009

YOL…
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!