YÖK’TEN ADALETLİ KARAR

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan başkanlığında gerçekleşen toplantı da alınan kararlar 12 yıldan beri kanayan yara haline getirilen meslek okullarının üniversite sınavlarındaki katsayı adaletsizliğini ortadan kaldırıldı.

Yeni uygulamayla İmam hatip lisesi mezunları dâhil tüm üniversite adaylarının puanı aynı katsayı ile çarpılacak. Yeni sistem 2010 yılından itibaren uygulanmaya başlanacak. Öğretmen lisesi mezunları ile meslek lisesi mezunlarına ise alanlarıyla ilgili programları seçmeleri halinde ek katsayı verilecek. 28 Şubat 1997’de RP-DYP koalisyonunda MGK bir bildiri yayımlayarak, irticai faaliyetlere karşı mücadele çağrısı yapmıştı.

 8 yıllık kesintisiz ilköğretimin yasalaşmasının ardından YÖK Genel Kurulu, 1999’da, İHL ve meslek lisesi mezunlarının alanlarında bölüm seçmeleri durumunda AOBP’lerini 0,5, alan dışı program seçmeleri durumunda 0,2 ile çarpılması kararını almıştı. 2003’te bu katsayılar 0,3 ve 0,8 olarak değiştirilirken, 2004’te AKP Hükümeti bir yasa tasarısı hazırlayarak katsayıların kaldırılmasını öngörmüştü ancak eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, yasayı veto etmişti.

28 Şubat süreciyle başlayan bana göre anlamsız tartışma nihayet YÖK’ün almış olduğu karar sonunda çözüldü. Alınan bu karar aslında çokta iyi oldu. Yıllardır uygulanan bir haksızlığın önüne geçildi. Şimdi ÖSS sınavı niye yapılıyor? Başarılı öğrencileri bulup seçmek için. Evet, bu sınavda hasbelkader meslek lisesini seçmiş ama sonradan pişman olmuş bir öğrenci kendini yetiştirmişse bunun önüne engel koymak mantıklı mıydı sizce.

 Kim bilir belki de bu genç, gelecekte önemli ilim erbabı, bilim adamı olacak. Bu ülkenin evlatlarının bir kısmını öcü göstererek etle tırnak gibi olan, harp meydanlarında beraberce çarpışmış, göğsünü siper etmiş, kurşun yemiş şarapnel parçasıyla şehit düşen necip milletin asil evlatları olarak; dünden bugün daha çok muhtaç olduğumuz birlik ve beraberliğimizin perçinlenmesi adına YÖK’ün geçtiğimiz gün aldığı karar yerinde olmuştur. Ayakta alkışlıyorum.

Ben İmam Hatip Lisesi mezunuyum. Çocuklarımı da o okulda okutmanın hazzını almış bir veli olarak benim ve çocuklarımın suçu günahı neydi… Yozgat Lisesi’ndeki  okuyan öğrenciye giydirilen okul şapkasıyla Yozgat İmam Hatip Lisesinde ki öğrenciye giydirilen şapka arasında ne fark  vardı. Veya Endüstri Meslek Lisesi öğrencisiyle İstiklal Lisesi’ndeki giydirilen şapkanın, ceketin, kravatın ne farkı vardı?

Şapka aynı şapkaydı, kravat aynı kravattı,  giydirilen ceket aynı ceketti. Şapkanın kasnağı da aynıydı. Sadece şeridi farklıydı. Liselinin giydiği şapkanın ki sarıydı,  imam hatiplinin ki beyazdı. Ayrı olan sadece renk veya ton farkıydı. Ben İmam Hatip’te Matematik, Sosyoloji, Mantık, Felsefe grubu dersler görmedim mi? Fizik, Kimya,  Milli Güvenlik dersi okuyup not almadım mı? Yazılı sözlü sınava girmedim mi? Bu derslerden başarısız olan arkadaşlarımız sınıflarında kalmadılar mı?

 Başarılı olanlar, diğerlerinde oldukları gibi bir üst sınıfa geçmediler mi? O halde 28 Şubat’la başlatılan bu ayrımcılık neydi Allah aşkına… Bu yaklaşım adil miydi? Bu ülkede herkes eşit haklara sahip olmalıdır. Bu ülke insanı bu tür fevri, hissi, işlerle uğraşmamalı. 12 seneden beri kanatılan bu yara bugün sona erdirilmiş gözüküyor. Darısı, yıllardan beri kavga ettirmek için üzerimizde oynanan diğer buna benzer basit, ayak oyunlarından, ülkemizin kurtarılmasıdır diyorum vesselam… 23 TEMMUZ 2009 PERŞEMBE

YÖK’TEN ADALETLİ KARAR
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!