DOLAR

18,8152$% 0.1

EURO

20,3722% -0.07

STERLİN

23,1890£% -0.12

GRAM ALTIN

1.151,39%-0,81

ÇEYREK ALTIN

1.898,00%-0,88

BİTCOİN

430322฿%-1.38664

a

YÖK’TEN ADALETLİ KARAR 2

28 Şubat sürecinde alınan o meşhur 18 maddelik kararlar sonunda İmam Hatip Liselilerin önü kesilmiş, üniversiteye girmeleri engellenmişti. 28 Şubat sürecinde alınan bu kararın yegâne maksadı sadece İmam Hatip Lisesi mezunu olan gençlerin üniversite girişini engellemek amacına matuftu başkada bir gayesi yoktu.

 O halde 28 Şubat’la başlatılan bu ayrımcılık neydi Allah aşkına. Bu yaklaşım adil miydi? Bu ülkede herkes eşit haklara sahip olması gerekmez miydi? Hâlbuki eğitim kavga alanı olmaktan çıkmalıydı. Gözümüzün nuru, geleceğimizin teminatı ciğer parelerimiz, evlatlarımız istedikleri yerde okuyabilmeliydiler.

Eğitim gördükleri okullarda yapılan sınavlarla makul ve mantıklı bir şekilde adil bir ortamda yarışmalıydılar. Kazandıkları takdirde, hakları ellerinden ne suretle olursa olsun alınmamalıydı. Kazanamıyor da kaybediyorsa zaten söylenecek hiçbir lafımız olmaz.

Yarış atlarını bilirsiniz; kıratı, doru atı, yağızı safkanı İngiliz’i, Arap atını bir grup halinde rengine boyuna posuna, kilosuna bakmadan jokeyler üzerine biniyor hipodromlarda yarıştırıyorlar. Sen kıratsın, yarışa giremezsin deniyor mu? Veya sen Arap asıllısın veya saf İngiliz’sin, seni bu yarışa sokmayacağız gibi bir tehdit koyabiliyor musunuz? Hayır, hayır koyamıyorsunuz.

Peki, bu ülkenin evlatları Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde doğmuş, büyümüş, dedesi harp meydanlarında şahadet şerbeti içmiş bir diğerinin ki gazi olmuş, bir diğeri de siperde nöbet tutmuş, asker arkadaşı olmuşlar. Ne farkı var? Bu ayrıştırma, ülkemize milletimize devletimize yaraşıyor mu Allah aşkına…

 İşte böyle bir ortamda YÖK’ün katsayı kararı Türkiye’deki ‘normalleşme’ sürecinin bir işareti olarak 28 Şubat  ortamında uygulamaya konulan bir ayrımcılığın sona erdirilmiş olmasıdır. Kim ne derse desin. Türkiye her gün biraz daha bu tür alınan kararlarla normalleşiyor.

Değiştiğini gösteriyor her şeyden önce. Ulusal medyada bir kısım yazarları okuduğumuzda bir avuç suda alışık oldukları gibi fırtına kopartıyorlar maalesef her zaman ki yaptıkları gibi. Katsayının kaldırılmış olması kız öğrencilerimiz için bir mana ifade etmeyecektir. Çünkü başörtüsü Üniversiteye girme konusunda başka bir engel teşkil ediyor. 2010 yılında üniversiteye girecek bir kızımız sınava alınıp alınmayacağı, alınsa bile kazansa da mevcut duruma göre eğitimine devam edemeyeceği biliniyor.

Buda başka bir handikaptır. İmam Hatip Lisesini bitiren yetim bir tanıdığım 325 puan almış ne kıymeti var? Gidemeyecek üniversiteye. Düz liseyi bitiren bir başka tanıdığım 305 puan almış, aldığı bu puanla rahatlıkla bir üniversiteye gidebilecek. Baştaki yetim yavrunun tek suçu İmam Hatip Lisesine gitmek mi? Bu sıkıntının giderilmesinin ne mahsuru var? Kime ne zararı var?

Bırakın her ikisi de okusun. İlim, irfan sahibi olsun. Memleket bunların alacağı eğitimler ile kalkınacak, güzelleşecek, gelişecektir. Hangi çağda yaşıyoruz Allah aşkına? Dolayısıyla YÖK’ün almış olduğu katsayı zulmünün ortadan kaldırılması kararını bir kez daha ayakta alkışlıyorum. Bu kararı alanları, altına imza atanları tebrik ediyor, kutluyorum. Elinize kolunuza sağlık yüreğinize sağlık diyorum vesselam… 24 TEMMUZ 2009 PERŞEMBE

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

YÖK’TEN ADALETLİ KARAR

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.