YİTİK MALIMIZ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Giden Cuma günü Yozgat Müftüsü Nuh Korkmaz’ın bir Cuma günü Cami kürsüsünden yaptığı konuşmasından özellikle Salâ ve Yozgat merkezde yeni bir Büyük Cami yapılmasını söylemiş bende bu konuyu desteklemekle birlikte kendi kanatlarımı da yazmıştım. İnternet sitemizdeki yazdığım makaleme gönderilen yorumlardan birini aynen siz okuyucularıma noktasına virgülüne dokunmadan aktarmak istiyorum:

  “ya müftü geçsin bunları kardeşim başka illerde gördükleri adetleri buralara getirmesin Gaziantep’tekilerde burada cuma salasının gündüzleri okunmasını çok beğeniyorlar keşke bizim burada da salalar cumaya yakın okunsa diyorlar. Eski köye yeni adetler getirtmeyin. Neymiş efendim yeni camiye ihtiyaç varmış yalan. Cami yaptırma işin görünen adı. Bence ihtiyaç yok hele merkezde hiç yok merkezde imar tıkanmış şehri dışarı taşımanın yollarını açmaya çalışırken bide yeni camii aklına yanayım müftünün. Erdoğan Akdağ Esentepe’ye cami yaptırırken kimse cebine uzatmadı elini hele Abdülhamit cami on beş yılda zor kötek bitti. Mahalle camileri ise normal vakitlerde bomboş cumadan cumaya o yüzden sayın müftü dar düşüncelerini kendine saklasın. Cami yapmak yerine yeni kurulan üniversitemize ilahiyat fakültesi yaptırmayı düşünsün. Geniş düşünün kardeşim ben bu müftüyü sevmedim fikirlerinden dolayı. Show’u kısa sürecek” Furkan // 10.04.2009 08:44:26

Furkan kardeşim! Fikirlerine saygı duymakla birlikte benim de size söyleyeceklerim var. Bak kardeşim siz bu mesajı yazdığınız gün yine bir Cuma günüydü. Gazete elemanlarından Gizem Hanım’a “ Gel bakalım, şu mesajı bir oku sonra sana soracağım var” dedim.

Gazete büromuz doğruca Hamamcıoğlu Camiine bakıyor. Aramızda sadece E 88 karayolumuz var. Cami dolmuş, insanlar dışarıda kalmış, affedersiniz WC’nin üzerine serdikleri karton parçalarının üzerinde bile namaz kılıyorlardı.

“Gizem kızım bu Furkan kardeş doğru mu söylüyor?” diye sordum. Hanım kızımız şöyle cemaate bir baktı. “ Ahmet abi doğrusu ben böyle olduğunu bilmiyordum. Diğer Camilerde böyle mi?” dediğini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Benim esas söylemek istediğim konu şu; elbette Yozgat’ta 50 tane Camii var. Var olmasına var ama gelin beraber şöyle bir bakalım. Behiçler Camiini ecdadına rahmet hayır sahibi olarak mülk sahipleri kendi imkânları ile yaptılar. Aynı alanda üç katlı bir Camii yapılırsa daha iyi olmaz mı?

İkinci olarak; Terminal Camii tamamen toprak altına gömülü,  basık, Camii önüne gelişi güzel üç ayrı bölme halinde önüne gelen ayakkabılık, kadın mahveli gibi düşüncelerle Camii üzerinde rastgele tadilat yapılmış.

 Hastane yolu üzerinde Arap Dede Camii’ne hiç girdiniz mi Allah aşkına?  Elbette bunların birçoğunun tarihi eskilere dayanıyor. Birçokları Vakıflar Genel Müdürlüğünün malıdır. Bakım ve onarımını imkânlar ölçüsünde yapıyorlar.

Geçtiğimiz sene içerisinde Cevher-i Ali Efendi Camii – Şehzade Ahmet Efendi Camii ihale edildi, yapıldı. Önceki yıllarda Şeyh Necdî Mescidi tamir edildi. Yapanların ellerine sağlık…

Furkan kardeşime: “Üniversitemiz bünyesinde kurulmasını önerdiği İlahiyat Fakültesi Yozgat’ımız için bal, kaymak olur. Keşke bu yönde gayret edebilsek, üzerinde çalışsak.” Diyorum.

 Yozgat 1980 öncesinde o günkü adıyla İslam Enstitüsü’nü şimdiki Anadolu Lisesi binasında kurmuş, içerisinde yaklaşık 3 yıl eğitim ve öğretim görmüştü. Muhterem Şakir Ergin ağabeyimizde bu enstitünün başında bulunmuş fakat 1980 ihtilali sonrasında bir irade kurulan İslam Enstitümüzü kapatıvermişti.

Bundan dolayı İlahiyat Fakültesi Yozgat’ın yitik malıdır. Kaybettiğimiz değerlerimizden birisidir. 80 öncesindeki Şakir Ergin, Fazlı Lekesiz, Ömer Lütfü Zararsız, Şahin Saygılar daha ismini sayamadığım onlarca isimsiz kahramanlarımız o gün aylarca, yıllarca mücadele verdiler. Yozgat’ımıza İslam Enstitümüzü kazandırmışlardı.

Keşke Yozgatlı el birliği ile Üniversite Rektörümüz İnci Varinli başta olmak üzere Valimiz, Devlet Bakanımız, Başbakan Yardımcımız Cemil Çiçek, Milletvekillerimiz Mehmet Çiçek, Bekir Bozdağ, Abdulkadir Akgül, Osman Coşkun, Mehmet Ekici böyle bir irade ortaya koyarak kaybettiğimiz daha doğrusu elimizden alınan İlahiyat Fakültemizin tekrar Bozok Üniversitemiz bünyesinde kurulması en büyük dileğimiz olur.  

Bu yazımı yazmama sebep olan Furkan kardeşimiz İlahiyat Fakültesinin Yozgat’a kurulması yönündeki meşaleyi yakmış olur belki. Onun bu dileğini biz hayata geçirme yönünde Furkan kardeşimizle birlikte gayret edelim. Bu fikri geliştirelim, olgunlaştıralım. Her türlü güzellikler Yozgat’ımız ve Yozgatlımızın hizmeti için olsun. İnşallah Yozgat bu günden sonra İlahiyat Fakültesi’nin kurulması yönünde gayret eder, 50 yıl sonra kaybettiği treni hızlandırarak nasıl elde ettiyse, 29 yıl sonrada İlahiyat Fakültesine kavuşur diyorum. Vesselam… 13 NİSAN 2009

YİTİK MALIMIZ
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!