YİNE YANLIŞ OLURSA NE DİYEK

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Senelerdir Yap-Boz tahtasına dönen Türk eğitim sistemi sürekli yenileniyor.
Bu günlerde yeni bir modele daha geçilecek.
Eh ne diyelim! 
Gökten ne yağdı da yer onu kabul etmesin.

Son 17 yılda AK Parti iktidarında 7 Bakan hizmet verdi. (Necdet Tekin, Erkan Mumcu, Hüseyin Çelik, Nimet Çubukçu, Ömer Dinçer, Nabi Avcı, İsmet Yılmaz)
2004 yılında lise müfredatında ilk değişiklik yapıldı. Fen bilgisi dersinin fen ve teknoloji adıyla ders saati arttırılarak haftada dört saat olması kararlaştırıldı.

1994’ten beri uygulanan Ortaöğretim Kurumları Sınavı (OKS)  ) son kez uygulanarak yerini 2005 yılında Lise Giriş Sınavı (LGS) sınavına bıraktı. 3 yıllık olan lise 4 yıla çıkarıldı.

Önünde hazırlık sınıfı bulunan ve öğrenim süresi hazırlık ile birlikte dört yıl olan, Anadolu Fen Lisesi, Anadolu Öğretmen Lisesi, Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi, Spor Liseleri ile başında ‘Anadolu’ ibaresi bulunan mesleki-teknik liselerin öğrenim süresi, hazırlık sınıfı kaldırılarak 4 yıla çıkarıldı. 

Ziya Selçuk ile yola devam eden AK Parti iktidarı, eğitim sistemin de yeniden değişikliğe gidiyor. 
Yaz tatili süresi kısalacakmış, Nisan ve Kasım aylarında birer hafta ara tatil getirilecekmiş. 
1947 yılında imzalanan “Fulbright Anlaşması” ile oluşturulan eğitim komisyonu 70 senedir Türk eğitim sistemini şekillendirmeye devam ediyor. Senelerdir bu tür sistemi tutturamayan iktidarlar, yeni bir sisteme doğru yelken açıyor.


Açılıyor kutular saçılıyor inciler!
Hem de ne inciler seyret te gör.
Yazıyı kaleme aldığım saate kutu henüz açılmamıştı. Kulislerden sızan haberlere göre.
1- Ders sayısı azalıyor.
2- Liselere kariyer ofisleri geliyor.
3- 12’nci sınıflarda ders saatleri azaltılıp, sınava hazırlanmaları geliyor.
4- Her öğrenci üniversitedeki gibi kendi istediği dersleri seçebiliyor.
5- Yeni lise sistemi ilk olarak 2020-2021 yılında 9. Sınıflar da başlıyor.
6- Bilgi Kuramı zorunlu ders haline geliyor.
7 – Yaparak, uygulayarak öğrenme ağırlık kazanıyor.
8- 12’nci sınıfta çok enteresan yenilikçi dersler geliyor.

Teşbihte hata olmasın, bu şuna benziyor;
Yozgat’tın yakın köylerinin birinde, kış günü, köy odasında oturur köylüler. Aşağıdan yukarı, yukarıdan aşağıya rast gele konuşurlar.
Birisi diyor ki, adam Boğazlıyan pazarına gidiyor, 60 tane koyun satacak koyunun tanesi 1100 lira, tamamı eder 66 bin lira. Alırım paramı koyarım cebime.
Koyunları verir parasını alır. Bunda ne var, doğru bir hesap.


Mum sekisinde oturan Ali Osman Efendi itiraz eder,” Benim koyunum yok, paramda yok emme ben olsam, öyle kabala pazarlık yapmam. Neme lazım, koyunları verdik parayı da aldık eve geldik ya yanlış olursa, o zaman ne yapacam, nerde bulacam elin adamını” derde bizim bilecen Bahri Ka sorar;” sen olsan ne yapan Ali Osman!”
Ali Osman,” Ben bir koyun kaç lira, bin yüz lira bir koyun verir paramı alırım. 2’nci koyunu verir gene paramı alırım. Koyunları tek tek verir paramı tek tek alırım, sonradan eyvah demem” der.
Bizim de Ali Osman Efendinin dediği gibi aklımız Milli Eğitim politikalarına yetmiyor bir türlü.
Bu güne kadar yapılan değişikliklerin yanlış olduğunu, geri kendileri söylüyorlar. O zaman Ali Osman Efendi’nin koyun satma mantığı bizim Milli Eğitim politikalarından daha iyi değil mi? 
Yine yanlış olursa diyorum.
Vesselam… 20 MAYIS 2019 PAZARTESİ 

YİNE YANLIŞ OLURSA NE DİYEK
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!