YIKIMCILAR İŞ BAŞINDA-3

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz 2 gün de Yozgat’ta büyük ümitlerle yapılıp kısa bir süre sonra yıkılan tekrar yapmak için gayret sarf edilen fabrika, bina, kooperatif, özel ve kamu binalarından bahsetmiştim.

60’li yıllarda Çapanoğlu Büyük Camii etrafında eski Yozgat Belediye Başkanı Salim Korkmaz tarafından yapılan park, bahçe, kıraathane ve müştemilatı ile halkın istifadesine sunulan güzel bir dinlenme yeri büyük caminin ihtişamına yaraşır şekilde tek katlı güzel görünümlü yapıydı. Daha sonra Müftülük Binası olarak tahsis edilen bu yere aklı evvel kişilerce bir de üstüne üstlük beş katlı lojman inşaatı yapılmaz mı?

Yıllar sonra iki dönem Belediye Başkanlığı yapan Yusuf Başer zamanında sil baştan adı geçen yer o gün büyük paralar harcanarak yeniden yapıldı. Yine içinde parkı, bahçesi, kafeteryası bulunan tarihi dokuya uygun yeni bir anlayışla kısa süre de hizmete açıldı.
Aradan 3-5 sene geçtikten sonra yeni Belediye Başkanı Kazım Arslan tarafından bu yeni yapılan doku tamamen yıkıldı, oradaki şahıs mülkleri istimlak edildi, büyük cami ile E-88 yolu arası bugün ki hale getirildi.

Kazım Arslan’ın burayı yapmaya Belediye Başkalığı süresi yetmedi.
Daha sonra iş başına gelen mevcut Belediye Başkanı Celal Köse tarafından burası hiçbir şey kalmayacak şekilde yıkıldı. Bu kez yeni bir proje hayata geçirilmek üzere programa alındı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından 28.07.2020 tarihinde 16.740.000.00 bedelle ihale yapıldı 06.07.2021 tarihinde de işin bitirilmesi gerekiyordu. Maalesef bugüne kadar burada çalışmalar yapıldıysa da iş 3 yıldır bitirilemedi ne zaman biteceği de belli değil, yılan hikâyesine döndü.

Nedeni ne olursa olsun Yozgat’ta işler hep böyle sarpa sarıyor, İzmirli firma, Ağrılı yüklenici firma Yozgat’tan iş alıyor keyfe keder canı istediği zaman çalışıyor, istemediğinde çalışmıyor. Ne denetim ne kontrol var. Mağdur olan Yozgatlı oluyor.

Önceki Belediye Başkanı Yusuf Başer zamanında yapılan tesis içinde bulunan yüzlerce WC Yozgatlının def-i hacet ihtiyacını karşılarken şimdiler de binlerce Cami cemaati ihtiyacını giderecek bir yer bulamıyorlar ne yazık ki.

İyi niyetle yola çıkılan bu tür projeler maalesef birilerinin elinde Yozgat’ta çile oluşturuyor, ıstıraba dönüşüyor, yapana da yaptırana da sıkıntı veriyor.

Bilemiyorum, birilerin iş yapması adına iş başında bulunan yöneticiler ve siyasetçiler bunları neden dikkate almazlar? Oysa hızlı trende, cezaevi inşaatında ve adı geçen bu inşaattaki keyfi gecikmeler maalesef siyasetçilerimizi de zora sokuyor.

Keşke zamanında ihalesi yapılan işler gününde bitirilebilseydi.
Eski para ile 16-17 trilyona bitirilecek iş müteahhite verilecek ek ödenek ve zamlarla 50-60 trilyona bitirileceğini bilen kişiler tarafından konuşuluyor. Hani her zaman diyoruz ya yine yırtılan tüfekçi Bekir’in yakası oluyor. Zarar eden devletimiz, zarar gören Yozgat insanımız olmuyor mu?


Allah aşkına birileri maliye lojmanlarının uzantısından Çapanoğlu Büyük Camiye doğru aracıyla gitmeyi bırak yaya olarak gönül rahatlığı ile yürüyebilecek mi? Bir gün değil, bir ay değil, bir yıl değil üç yıldır aynı sıkıntı, çile ve ızdırap devam ediyor.

Birilerinde dil, birilerinde de insaf yok. Herkes bildiğini yapıyor. Minare ne kadar yüksek olursa olsun imam bildiğini okuyor. Bugüne kadar haksız kimseyi görmedik, herkes kendi adına haklı olduğunu söylüyor. Günü birlik politikalar, söylemlerle birbirimizi kandırıyoruz. Vesselam… 19 TEMMUZ 2022 SALI

YIKIMCILAR İŞ BAŞINDA-3
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!