YETERKİ AĞALARI EVET DESİN

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ak Parti şimdiden yeni bir İl Başkanı arayışı içine girdi. Yanlış hatırlamıyorsam kurucu İl Başkanı Yusuf Bahri Yazarel’den itibaren Zekeriya Avşar, Metin Eroğlu, ikinci kez Zekeriya Avşar, Av. Yusuf Başer, Fahri Açıkgöz, Harun Lekesiz, Celal Köse, Çelebi Dursun’dan sonra Mali Müşavir Yusuf Başer onuncu İl Başkanı olarak bugüne kadar görev üstlendi.
Seçim takviminin belirlenmesiyle birlikte mevcut İl Başkanı Yusuf Başer’de diğer adaşı Yusuf Başer gibi Milletvekili olmak için kolları sıvadı.
Yirmi yıllık Ak Parti iktidarı önümüzdeki günlerde Yozgat için on birinci İl Başkanını seçecek. Kulislerde yeni isimler konuşulmaya başlandı. Bu isimler arasında kimler yok ki.
Aday adayları Başer’den boşalacak olan koltuğu doldurmak için şimdiden yarışa başladılar.
Zaman zaman yazıyorum. Bu tür yerlere talip olacak kişiler önce kendilerini check-up yaparak test etmeliler. İl Başkanlığı öyle sıradan bir iş olmasa gerek. En başta ehliyet ve liyakat esas olmalıdır. Bilgi, tecrübe, görgü, izan, irfan sahibi gibi değerlerin yanında olgun, münevver, siyaset bilen, halkı kucaklayan, sevgiyi, saygıyı esas alan birilerinin olması gerekmez mi?
Eskiden Yozgat’ımızda iki TV kanalı vardı. Siyasetin nabzı buralardan tutulurdu. Şimdi de böyle olsa, telaffuz edilen isimler buralara konuk edilse Yozgat’ın geleceği ve mensup olduğu partinin plan programı hakkında ne söylerlerdi acaba.
Diğer partilere mensup İl Başkanlarıyla birlikte yapılacak bir açık oturumda, bir panelde, bir söyleşide partilerini nasıl savunurlardı doğrusu merak ediyorum.
Buradan açık yüreklilikle söylüyorum. Bana öyle geliyor ki ismi zikredilenlerin birçoğu bu kanallarda yüklendikleri misyonu anlatma konusunda sıkıntı çekerlerdi.
Yine eskiden siyaset bilimci dediğimiz başka bir ifadeyle ombudsman olarak bildiğimiz kişiler gezer, görür, dinler ve bildiklerini halk ile paylaşırlardı ve hedefi on ikiden vururlardı. Siyasette ehliyet ve liyakat sahibi olarak görmediklerinin vaziyetlerine bakarlar da çalım av almaz derlerdi.
Ak Parti yeni kurulmuştu. Bende o sıralarda bir başka partinin İl Başkanıydım. Bir gün TV kanalındaki bir açık oturum programına davet edilmiştik. Benden başka üç İl Başkanı daha vardı davetliler arasında.
Moderatör Ahmet Yılmaz konuşma sırası gelen İl Başkanlarına ekonomiden, sağlıktan, çarşı pazardan rast gele sorular soruyordu. Ak Partinin çiçeği burnunda İl Başkanı eline birileri tarafından hazırlanmış bir deste kâğıt almıştı. Sorulara bu kâğıtlara bakarak cevaplar verecekti. Konuşma sırasında bende konunun dışına çıkarak kendisine peş peşe iki soru soruverdim. Başkan önce elindeki notları şöyle bir karıştırdı. Elindeki yazılı metinlerden ne benim ne de moderatörün sorusunun cevabını bir türlü bulamayıp öylece kalakaldı.
Şimdi İl Başkanı olacak kişilerin böyle bir zorlukla karşılaşabilecekleri bir ortam yok. Oldu da bitti maşallah İl Başkanı olurum inşallah havasındalar. Ben kimin kötüsüyüm, bende bu işi yaparım diyen aday adayı oluyor. Bu hususta öne çıkanlar, kendini belli edenler olduğu gibi gönlünden geçirenlerde oldukça fazla. Varsın olsun.
Yusuf Başer’den boşalacak İl Başkanlığı koltuğuna kim oturur şimdiden bir şey söylemek mümkün değil. Aranacak şartlar arasında ne seçim, ne kriter, ne ehliyet ne liyakat olacak. Koltuğun sahibi yukardan gelecek bir talimatla belirlenecek.
Bana göre her müracaat edenin şansı var. Yozgatlı evet demese de olur. Yeter ki ağaları evet desin. Diyorum vesselam.

YETERKİ AĞALARI EVET DESİN
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!