DOLAR

18,8383$% 0.1

EURO

20,3282% -1.12

STERLİN

22,7007£% -1.55

GRAM ALTIN

1.128,40%-2,33

ÇEYREK ALTIN

1.881,00%-0,94

BİTCOİN

436110฿%-1.34854

a

YETENEK YÖNETİMİ ve GELİŞİM

Bugün yine, bireysel gelişim açısından oldukça büyük önem taşıyan yetenek, yetenek gelişimi ve yönlendirilmesi üzerinde durmak istiyorum.

Bilindiği üzere, yetenek sadece doğuştan gelen bir özellik değildir. Yetenek gelişimi insanın hayatı boyunca süre gelen bir etkendir. İnsan olgunlaştıkça daha önceden fark edilemeyen bir takım potansiyelleri ön plana çıkar. Bazen fırsatlar da yeteneğin ortaya çıkmasını ve zaman içerisin de gelişimini sağlar. Bireyin, bir takım becerileri ortaya koyamaması, her zaman beceriksiz olacağı anlamını taşımaz.

Yetenek gelişimi, okulların yanı sıra, aile başta olmak üzere, tüm çevre faktörlerine göre yönlendirilebilen bir kavramdır.

Kariyer açısından veya yetenek yönünden beğendiğimiz, özendiğimiz bir takım markalaşmış isimler gelebilir akıllara, hatta kendimize bir takım sorular da sorabiliriz.

Hiç bir insan diğerinin aynısı değildir. İnsanları birbirinden ayıran bir takım karakterler, duygu, düşünce, öğrenme, özgürlük, gelişme, hoşgörü vb. özellikler vardır.

Bireylerin, zihinsel yatırımını, disiplin halinde tutarak, sürekli çalışmaları, yeteneğin yönlendirilmesi ve belirlenmesi açısından önemlidir. Kendimizi ileri taşıyacak kilit yetenekleri bulmamamız gerekiyor. Önemli olan belirlenen yetenek ve becerilerin nasıl yönlendirilebileceğimizdir.

Öncelikle temel amaç ve hedeflerle bütünleşmiş bir, yetenek yönetim stratejisi belirlenmelidir. Başka bir deyişle kendimizi yönlendireceğimiz alan seçimi diyebiliriz.

Ne kadarını yapmak istiyoruz?
Neye inanıyoruz?
Neleri başarmak istiyoruz?
Nereye varmak istiyoruz?

Gibi bir takım soruları cevaplandırarak kendimize olan öz güven ve motivasyonumuz dâhilinde bir hedef belirlemeliyiz.

Bu önemli olguları paylaşmamızın amacı gelişim deryası içerisinde çırpınıp duran memleketimiz adına bir şeyler yapmak için elimizden geldiği kadar katkıda bulunmak, insanların bilinçlenmesini sağlamaktır.

Sürekli birilerini eleştirerek, yapılan bir takım çalışmaları, ulaşılan hedefleri beğenmeme gibi bir takıntı içerisinde olmamız her zaman geri adım atmamıza sebep olacaktır.

Gelişim ve kalkınma adına, en önemli etkenleri, bir bir yazılarımızla paylaşıyoruz. Yozgat için bir şeyler yapmak istiyorsak ve belirli konumlara ulaşmayı hedefliyorsak daima el ele vermeliyiz, birlikte hareket etmeliyiz. 9 TEMMUZ 2008

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

YOZGAT’IN KÜÇÜLÜŞÜ

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.