Yerli ve Milli Tohumlarla Tarla Günü Yapıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından uygulanan Yerli Buğday – Nohut Demonstrasyonu Tarla günü, Sorgun Ziraat Odası ile birlikte Yozgat’ın Sorgun İlçesinde bağlı Alcı köyünde yapıldı.

   Tarla gününe Tarım ve Orman Bakanlığı Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü uzmanları, Ziraat Odaları Birliği Merkez Yönetim Kurulu Üyesi ve Akdağmadeni Ziraat Odası Başkanı Eyüp Elmalı, Sorgun Ziraat Odası Başkanı Hacı Tuzlacık, İl Müdürü Tanju Özkaya, İlçe Müdürleri, teknik personeller kalabalık bir çifti topluluğu ve basın mensupları katıldı.

   Bir şölen havasında geçen Tarla Gününde ekimi yapılmış olan yerli buğday ve nohut çeşitlerinin ekim ve tanıtımları yapıldı. Tarla gününde konuşma yapan Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Sevinç Karabak;

“Enstitü olarak Tarla Bitkilerinde birçok üründe daha verim ve kalite özelliklerine sahip yerli tohum geliştirme çalışmaları yapıyoruz. Amacımız çiftçimizin daha fazla ve kaliteli ürün almasını sağlamaktır. Bu sayede ülkemizin üretim ve ekonomisine katkıda bulunmaktır.” dedi.

  Yozgat İl Müdürü Tanju Özkaya konuşmasında;

  “Bakanlığımız Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü tarafından 2020 üretim sezonunda ‘Yerli ve Milli Tohumlarımızın Ulaşmadığı Çiftçi Kalmasın’ sloganıyla yerli tohumlarımızın yaygınlaştırılması çalışması başlatmıştır. Amacımız Bakanlığımız araştırma kuruluşları ve özel sektörce geliştirilmiş daha iyi verim ve kalite özelliklerine sahip yerli ve milli tohumlarımızı çiftçilerimize göstererek tanıtmak, kullanımını artırmak ve İlimizde yerli tohumlarımızla üretim ve verimi artırmaktır.

   Burada yaptığımız çalışmayı Ankara Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü, Adana Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü, Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü, Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü ve Ekiz Tohumculuk’la birlikte yaptık. Bu kurumlardan temin edilen Buğday ve Nohut çeşitlerini burada görülen arazilere ektik. Burada değişik Enstitülerimiz tarafında üretilen buğday ve nohut çeşitlerimizin görülmesi açısından çok faydalı olduğu kanaatindeyiz.

   Tarla Gününü yaptığımız bu demonstrasyon çalışmamızda; Buğday tohumluğu olarak Ankara Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen Selamibey ve Şanlı çeşitleri, Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen Halis çeşidi, Ekiz Tohumculuk tarafından geliştirilen Alp1 çeşidi, Konya Bahri Dağdaş Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen Ekiz çeşitleri ise biraz ilerdeki tarlaya yan yana ekildi. Nohut Tohumluğu olarak Adana Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen İnci, Sezgin ve Caner çeşitleri ile Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen Nihatbey çeşidi iki buğday ekimi yapılan tarlaların arasında kalan tarlaya yan yana ekildi. Birde bunlardan farklı olarak nohut tarlasında kalan kısma ise Fasulye Tohumluğu olarak Mersin Ticaret Borsası tarafından geliştirilen Borsa çeşidi ekildi.

   Bütün bu demonstrasyonlarımızın gelişimleri üretim sezonu boyunca teknik personelimizce takip edilerek kayıt altına alınmıştır. Önümüzdeki günlerde bu demonstrasyonların hasatları enstitü yetkilileri ve çiftçilerimizle birlikte yapılacak ve sonuçlar duyurulacaktır.

   Çiftçilerimize yerli ve milli tohumlarımızı ekmelerini ve yerli tohumlarla üretin yapmalarını tavsiye ediyoruz. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak biz her zaman çiftçilerimizin yanındayız. Her türlü teknik ve idari yardım vermeye hazırız.” Dedi.

   Daha sonra ekilen çeşitlerin tarlada, katılımcılara tanıtımları yapıldı.

Yerli ve Milli Tohumlarla Tarla Günü Yapıldı
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!