Yerköy ‘de Atatürk 84. yılında anıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhuriyetin kurucusu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 84. sene-i devriyesinde Yerköy ilçesinde anma töreni düzenlendi.

Yerköy’de düzenlenen Anma Töreni, Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulması ve bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Anma programına daha sonra Şehit İdris Aydoğdu Fen Lisesi çok amaçlı salonunda devam edildi.

Anma programına, Yerköy Kaymakamı Muharrem Coşkun, Belediye Başkanı Ferhat Yılmaz, İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Celal Çataltepe, İlçe Emniyet Müdürü Adem Dülger, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hamza Ergül, okul müdürleri, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Okulu Müdürü Talat Şahin, törende günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Atatürk’ün en büyük devlet adamı olduğunu vurgulayan Şahin “Bugün kurtuluş savaşımızın başkomutanı cumhuriyetimizin kurucusu ilk Cumhurbaşkanımız Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 84. Yıldönümünde anmak için toplanmış bulunuyoruz. Hayatını ülkesine ve milletine adayan Atatürk, ülkenin içinde bulunduğu zor şartlara ve sahip olduğu sınırlı imkanlara rağmen, milletinden aldığı güç ve destekle bağımsız ve millet egemenliğine dayanan Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna liderlik etmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük ideali, Türkiye’yi birlik ve beraberlik içinde, müreffeh bir ülke olarak muasır medeniyetler seviyesine çıkarmaktı. Atatürk, yenilikçi ve ileriyi görebilen özellikleri sayesinde Türk Kurtuluş savaşına yön vermiş, milleti ile birlikte “ya istiklal ya ölüm” parolası ile hareket ederek, zaferin kazanılmasında en büyük pay sahibi olmuştur. Büyük önder Atatürk, Kahramanlık, vatan sevgisi, bilim ve fenne bağlılık, sanata değer verme gibi üstün özelliklere sahip Yüce Türk ulusunun, çağdaş dünya içinde yer alacağına inanmıştır. “Bağımsızlık, benim karakterimdir” ve “Yurtta sulh cihanda sulh ” sözleriyle dünyaya en saygin diş politika anlayışının mesajını vermiştir. Atatürk’ün bu evrensel bakiş açısı, barışın ve bağımsız yaşamanın vazgeçilmez olduğu gerçeğini ortaya koymuştur, Milletinin bağımsızlığı ve özgürlüğünü dünya barışından ayrı düşünmeyen bir lider olan Mustafa Kemal Atatürk, bu konuda tüm dünya ülkelerinin sevgi ve saygısını kazanmıştır. Büyük Önderin aramızdan ayrılışının 84.Yıldönümünde Cumhuriyetimizin kazanımları ve O’nun ilke ve inkılâpları izin de; hoşgörü, uzlaşma, birlik, beraberlik ve barış içinde yaşamak, modern dünya ailesinin en saygın üyeleri arasında olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin varlığı için çok çalışmak, hepimizin temel bir görevidir. Bu duygu ve düşüncelerle, 84. yıl önce ebediyete uğurladığımız Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Onder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, rahmet, minnet ve özlemle anıyor, aziz. haturası önünde saygıyla eğiliyoruz.” dedi.

Program’da, Atatürk’ün hitabesi ve hayatı (slâytlar eşliğinde), Atatürk’ün askeri kişiliği, ekonomik ve siyasi görüşlerini belirten konuşmanın ardından, oratoryo, şiir, tiyatro ve koro gösterileri yapıldı.

Tören sonrasında, Kaymakam Muharrem Coşkun, Belediye Başkanı Ferhat Yılmaz ve İlçe Emniyet Müdürü Adem Dülger  tarafından ilçede yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilere çeşitli hediyeler verildi.

Yerköy ‘de Atatürk 84. yılında anıldı
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!