YERELDE SON NOKTA

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yerel seçim süreci içerisinde, hummalı bir şekilde sürdürülen seçim çalışmaları dün geç saatlerde neticeye kavuştu. Bu süreç içerisinde zaman zaman çok farklı fikirlere ve görüşlere yer verildi. Şahsi olarak yürüttüğüm görüşler adına da, zaman zaman çok yönlü tepkiler aldığımı açıklıkla belirtebilirim. Fakat şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, yapmış olduğum son değerlendirmelerdeki kanaatimle, sonuca aşağı yukarı en iyi yaklaşanlardan birisinin de şahsım olduğunu düşünüyorum.

Bu seçim sürecinde tahminlerin güçlükle yürütüleceği kanısına varmıştım. Sonuçlarda bu ifadeyle aynı derecede bir yönlendirme içerisinde olmuştur.

Her fırsatta dile getirilen sürpriz beklentileri ise, ülke genelinde bazı bölgelerde gerçekleşmesine rağmen, çoğunlukta bir seçim propagandası olarak askıda kalmıştır. Partilerin yürüttükleri çalışmalar ve düzenlemiş oldukları mitingler eşliğinde, bazı yazılarımda, Milliyetçi Hareket Partisinin çalışmalarının ses getirdiğini fakat her şeye rağmen Ak partinin seçimi merkezde rahatlıkla kazanacağını dile getirmiştim. Bu ifadelerle, aşırı düzeyde tepki almama rağmen, gözlemlemiş olduğum bazı gerçekleri okurlarımla paylaşmaktan kaçınmadım. Bu sebeple, 29 Mart Yerel seçimleri neticesinde resmi olmayan sonuçlara göre bugün Ak partinin Merkezde almış olduğu oy oranı 21.412, Milliyetçi Hareket Partisinin almış olduğu oy sayısı ise 15.481’dir.

İki parti arasında en az 6 bin civarında bir fark görülmektedir. Bu rakamlar, daha önce yürütmüş olduğum tahminlere ve yapmış olduğum yorumlara oldukça yakın bulunmaktadır.

Gazeteci kimliği ile takip etmiş olduğum ilk seçim sürecinde oldukça olumlu bir tahmin yürütmüş olduğumu düşünmekteyim. Tahminlerin ve bir takım yorumların yerini, geçerli sonuçlara bırakmış olduğu bu günde, netice olarak Yozgat yeniden Belediye Başkanını belirlemiştir. Millet, durmak yok, yola devam diyerek, Ak partiye ya da Ak parti adayı Yusuf Başer’e hizmetlerinin devamlılığı için oy vermiştir. Ak parti Yozgat genelinde, Merkez dâhil olmak üzere 14 ilçede, 7 ilçede belediyeyi kazanmayı başarmıştır, başarmasına ama Ak partinin mevcut oy potansiyeli karşısında, 14’de 7 yapmanın nasıl bir başarı olduğu da tartışmaya açık bir durumdur.

Ayrıca, Belediye seçimlerine göre, İl genel meclisinde Ak partinin durumunun daha iyi olduğu gözlemlenmektedir. Ak parti merkezde 28.516 oyla 4 İl Genel Meclis üyesi çıkartırken, Milliyetçi Hareket partisi 16.546 oyla 1 İl Genel Meclis üyesi çıkartabilmiştir. Milliyetçi Hareket partisinde, seçimin kaybedilmesine rağmen, ciddi bir çalışma ile seçime gidildiği gözlerden kaçmıyor. Ak parti içerisinde yürütülen çalışmaların neticesinde Türkiye genelinde sandığa yansıyan oranlarda ciddi anlamda düşüş olduğunu görüyoruz.

Aynı düşüşün orantılı bir şekilde Yozgat’ta da geçerli olduğunu söyleyebiliriz. Fakat Yozgat geneli için söylemek gerekirse, Ak parti içerisinde yapılan bir takım hatalar ve bireysel düşünceler neticesinde böyle bir sonuçla karşı karşıya kalındığı ortaya çıkmıştır. Seçimin kazanılmasına rağmen, Ak parti tüm Türkiye’de olduğu gibi Yozgat’ta da sarı kart ile cezalandırılmış bir pozisyon içerisinde kalmıştır. Daha önce de belirttiğim gibi bu etkenler, Ak parti de tam manasıyla bir kırılma değildir. Bu etkiler parti içerisinde verilen çatlaklıkların habercisidir. Ak parti bundan sonraki süreç içerisinde rotasını tekrar gözden geçirmek durumu içerisinde kalmıştır. Ak partinin geleceği de belirlenen rotan doğrultusunda Netice olarak Yozgat’ın yeniden Belediye Başkanını belirlemiş olduğu bu süreç içerisinde yaşanan kırgınlıkların, siyasi hırsın, bir an önce son bulması ümidini taşıyarak, Yozgat için yeniden hizmete talip olan Yusuf Başer ve ekibine yeni dönemlerinde başarılar diliyor, seçim sonuçlarının ve etkilerinin Yozgat’a hayırlar getirmesini temenni ediyorum.

YERELDE SON NOKTA
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!