YEREL BASIN FAKTÖRÜ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yozgat’ta siyasi açıdan basına yansıyan gelişmeler kamuoyunda değerlendirilmeye alınıyor. Basının ilimiz genelinde etkili bir yapısı olduğu da göz ardı edilemez. Fakat basın yayın organlarının farklı şekiller ve farklı görüşler eşliğinde, haberleri kamuoyuna yansıtmasının etkileri bu günlerde tartışılır oldu.

Özellikle Belediye Başkanlığı için aday adaylığı sürecinde tartışılır bir hal içerisine giren bu faktörlerin sancısı artarak devam edeceğe benziyor. Ciddi bir yarış olarak değerlendiren yerel seçim sürecinde, ayrı kulvarlardan yarışacak olan adayların ismi henüz belli değil. Bu şablon şekillenip, partiler adaylarını açıklayana kadar bu etkiler kendisini göstermeye devam edecek.

Gelişmeler netlik kazanana kadar, her gün yeni bir vaka ile karşılaşmak bizler için sürpriz olmayacaktır. Görüşlerle, sonuçlar aynı orantıda olamayacaktır. Belki de netice olarak beklenilmeyen bir sonuç çıkacak sandıktan… Bu açıdan düşünüldüğünde, özellikle yerel basın kuruluşları, bu denli gelişmeler eşliğinde, görüşlerini, gördüklerini, getirileri, götürüleri okurlarıyla ve kamuoyuyla paylaşmak zorunluluğu içerisinde bulunacaktır.

Vatandaşın tepkili davrandığı olaylarda, tepkiyi… Ilımlı baktığı olaylarda ise memnuniyeti, ifade etmek gazeteciliğin başlıca kuralları arasındadır. Önemli olan kamuoyunda ayna vazifesinde bulunmaktır. Diğer bir açıdan, gazetecilerin, eleştiri yapmaktan geri kalmayacağı gibi eleştiriye hedef olan insanların da, olayları aynı bakış içerisinde değerlendirmeleri gerekmektedir.

Mesleğin ön görmüş olduğu bir diğer faktör ise tenkit ve uyarılar eşliğinde görevini ifa etmektir. Bu sebeplerin doğuracağı sonuçlar ise öneri veyahut yön verici bir nitelik taşıyacaktır. Doğruyu işaret ederek, doğru yolu göstererek ve yönlendirici bir yapı içerisinde olarak şehre katkı sağlamak amacı güdülmelidir. Tüm bu açılardan düşünülecek olursak, ilimizde yerel basın kuruluşlarının, önemli bir gelişme esnasında, farklı görüşler savunması ve önerilerde bulunmasının zararından çok faydası olacaktır. Önemli olan kavgacı ve kırıcı bir yapı sergilemeden, görevi yerine getirebilmek hassasiyeti olacaktır.

Bu günlerde kamuoyunun karamsarlığı ön plana çıkmış olsa da genel anlamda vatandaşın izleyeceği yol belirgindir.

Vatandaşın oyunu kullanacağı siyasi partisi ortadadır. Fakat aday ismi bu görüşlerini bazen çürütüp, bazen de tetikleyecektir.

Haberin akışına ve Şehrin menfaatine göre olaylar ve gelişmeler de kendisini farklı biçimlerde göstermeye devam edecektir. Gündem de yer değiştiren ve çeşitli söylentilere sebep olan bu etkilerin bir anlamda özeti bu şekildedir. 20 Kasım 2008

YEREL BASIN FAKTÖRÜ
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!