YENİLİKLERE KOLAY ALIŞAMAYAN YOZGAT

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yozgat köylüsü, 1950’li yıllardan sonra traktörle tanıştı. Bunlardan bir tanesi de Ahmet Büyüksoy dedem. Ben doğmadan önce Massey Harris traktörü satın alır. Köyüne getirir. Traktörün dilinden anlayan kimse yoktur. Sürmeyi bilen de yoktur. Her şeye yabancı bir toplum…

Traktörün başına toplanmışlar köylüler. Bakmışlar ki ön tekerlekler küçük arka tekerlekler de büyük. Dedem demiş ki; “Eyvah! Eskiden büyükler önde, küçükler arkada giderdi, şimdi tam tersi olmuş, dünya değişmiş oğul” deyivermiş. Bu traktörün yan tarafında boşa dönen bir kasnak vardı. Ona da güzel bir isim vermişler avara kasnak. İniş inerken öne döner, yokuş çıkarken de arkaya dönerdi.

Bu kasnağın ne iş yaptığını bu millet 1975’li yıllara kadar anlayamadı. Traktörün arkasına tahtadan yapılmış, sapı saman yapmak için döven takarlardı. Sabahtan akşama kadar uğraşırlardı günlerce, aylarca. 1975’li yıllarda patoz diye bir aletle tanıştı çiftçilerimiz. O avara denen kasnağa bir kayışla patozu bağlıyorsunuz, harmandaki sapı saman yapıyor döven yerine. Modern olmasına rağmen oda yorucu ve hantal…

Meğer o traktörlerde dönen avara kasnak neler yaparmış da haberimiz olmazmış. Sapı saman yapar, kuyudan su çeker, enerji üretir, patlayan lastiğini şişirir, kompresör vazifesi yapar, bugün bile hala bilemediğimiz başka işleri de yapar.

Sadece bu mu, sadece traktör mü? Hayır! Makineleşme adına, elektronik eşyalar adına ne gibi yenilikler çıksa yıllar sonra bize ulaşır. İçerisinde bir sürü versiyonlar olmasına rağmen biz ancak işimize yarayan birkaç tanesini bilebiliriz. Onu da zar zor… İşte bunlardan bir tanesi de güneş enerjisidir. İlk defa 1975 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) bünyesinde uygulamaya konulmuş, aynı traktörde olduğu gibi 20 yıl sonra da ülkemizde yaygınlaşarak kullanılmaya başlamıştır. 1985’li yıllarda Dağsan firması tarafından Konya’da üretilen güneş enerjisini satıp para kazanmak üzere ilk defa Yozgat’a 5 adet getirdiğimizi hatırlıyorum.

İş yerimizin önündeki cadde ortasına kurumunu gerçekleştirdik, vatandaşa göstermek için. 2 saat sonra 60 derece sıcak su elde ettik. Vatandaşlar başımıza toplandı. Herhangi bir bağlantı arıyorlar. Altında ocağı nerde, kömür nerden atılıyor diyenler olduğu gibi elektrik bağlantısı olduğunu tahmin ederek bağlantı kablosunu arayanlar oldu. Musluğu açıp sıcak suyla elini, yüzünü yıkayanlarda oldu. Hayretler içerisinde kaldılar. Giderken de iyi, güzel ama Yozgat’ta bu olmaz dediler.

1 yıl sonra Nevşehir’den bir müşterimiz geldi, ucuz bulduğu için aldı. Bir tanesini de hatıra kayın pederim Topçulu Çavuş Ağanın evinin çatısına monte ettik. Geri kalanını da aldığımız yere iade etmek zorunda kaldık. Velhasıl satılmadı. Ama bugüne geldiğimizde, o gün bu yeniliği, bu teknolojiyi kabul etmeyen Yozgatlı, bugün köylerine de enerji taktırıyor, rahatına bakıyor, ilk çıktığında dirense bile diyorum VESSELAM… 25 TEMMUZ 2012 ÇARŞAMBA

YENİLİKLERE KOLAY ALIŞAMAYAN YOZGAT
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!