YENİ YOZGAT İÇİN ELELE -3

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Birkaç seriden oluşacak olan “Yeni Yozgat için el ele” başlıklı köşe yazıma, bazı sebeplerden dolayı bir gün ara vermek zorunda kaldım. Bu konu hakkında önceki yazılarımda, Yozgat’ın acil ihtiyacı olan açılımlar üzerine bir takım fikirler üzerinde durmuştum.

Yozgat’ın ekonomik çıkmazlar içerisinde bulunduğunu, bu sebeple de hızlı bir gelişim göstermesinin neredeyse imkânsız olduğunu özetle izah etmiştim.

Bu ölçüde büyük bir gelişme gösteren çevre ilerdeki gibi nakit kullanmadan bazı projelerle daha iyi açılımları yakalayabileceğimiz hakkında bir takım değerlendirmelerde bulunmuştum. Bunun yanı sıra, Yozgat’ın yerleşim alanındaki bazı sıkıntıları dile getirmiştim. Bunlar şehir merkezinde bulunan bazı kurum ve kuruluşların oluşabilecek yeni yerleşim alanlarına doğru kaydırılması ile alakalı bir konuydu. Tıpkı Adalet Sarayı, Emniyet Sarayı, Tapu Kadastro, ÇEDAŞ ve Telekom binalarının şehir merkezinden birer birer uzaklaştırıldığı gibi…
Bu yaklaşımların devamlık içerisinde olmasını Yozgat’ın açılımlarının bu ölçüde devam etmesi gerekliliğinin altını çizmiştim.

Bu sebeple öncelik olarak Yozgat’ın en işlek ve tercih edilen caddesi olan Lise Caddesinden Kent Parka kadar olan bölüm üzerinde bulunan bazı alanlarda da bu uygulamanın yapılması gerektiğinden bahsetmiştim. Bu konu üzerine Karayolları, Toprak Mahsulleri Ofisi ve Şehir Terminalinin de aynı şekilde şehir merkezinden uzaklaştırılması gerektiğini söylemiştim.

Yapılacak olan düzenlemelerde sadece bunlarla sınırlı değildi. Yine, Lise caddemiz üzerinde bulunan, dolmuş durağının, Kız Meslek Lisesi, Endüstri Meslek Lisesi gibi bazı okullarımızın da şehir merkezinden uzaklaştırılması gerekmektedir. Bugün lise caddesi Yozgat’ın en çok tercih edilen noktası konumundadır.

O sebeple bu alanları da gerekli şekilde kullanmaya yönelik bir takım girişimler içerisinde bulunmamız gerekmektedir. Bu şekilde hem şehir merkezi planlaması daha düzenli bir konuma sahip olmuş olacaktır hem de bir anlamda yeni yerleşim alanlarının da doğmasına sebep olacaktır.

Yine bunlar gibi, Yozgat şehir merkezinde bulunan stadyumumuzun da, bu çerçeve içersin de bir takım düzenlemelere maruz kalması gerekmektedir. Bugün stadyumun bulunduğu bölge büyük bir alışveriş merkezi, site alanı ya da devasa bir otel için ideal bir konuma sahiptir.

Bu ölçüde girişimlerde bulunan büyük firmalar var. Karşılığında dünyada sayılı derecede olan stadyumları onlarca tesisiyle birlikte yaparak teslim etmeyi teklif ve taahhüt eden firmalar…

Önceki iki köşe yazımda ve bugünkü yazımda belirttiğim bazı alanlar, kurum ve kuruluşlar gibi sayılabilecek belki onlarca alan var. Yozgat’ın ciddi açılımlara ihtiyacı olduğu bir dönem içerisinde, bu ölçüde elimizden geleni yapmamız gerektiğine inanıyorum.

Şehri yıkarak yeniden yapılandırma imkânına sahip olmadığımız için, imarı, projesi uygun daha sakin ve ferah açılımlarla yeni yerleşim alanlarını daha düzenli bir şekilde imar edebiliriz. Bu ölçüde düşünerek, bu etkileri esas alarak, el ele, gönül gönüle vererek, birçok şeyi başarabiliriz. Bir ölçüde göçü durdurabiliriz…
Yeni yatırımlara kucak açabiliriz…
Daha güzel ve gelişmiş bir toplum haline dönüşebiliriz…
Ve bunlar gibi daha birçok şeyi elde edebiliriz. Yeni Yozgat’ı var etmek, biz Yozgatlıların elinde olsa gerek…
Gücümüzün yettiğince, elimizden geldiğince, bir omuz koyarak da olsa destek verebiliriz…

YENİ YOZGAT İÇİN ELELE -3
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!