YENİ KABİNE

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mahalli idareler seçiminden hemen sonra gündeme gelen kabine revizyonu nihayet gerçekleşti. Yeni kabinenin elbette dikkat çekenleri vardır.

Doğrusu yeni kabinede sürpriz sayılacak isimler ve görevlendirmeler de yapıldı. Bu yeni kabine Ak Parti’yi 2011 yılında yapılacak olan genel seçimlere de taşıyacaktır. Bugün ki yapılan kabine değişikliği bir icraat fırtınası başka bir ifade ile parti içinde yeni bir heyecan yaratması hedefleniyor.

En dikkat çekici değişiklik ekonomiyle ilgili bakanlıklarda… Bilhassa son iki yılda küresel krizden ciddi manada etkilenen Türk ekonomisine yeni bir çeki düzen verilmesi gereği yüksek sesle çağrıştırılıyordu.

Bunlardan Ak Parti, iktidar olduğu günden bugüne Maliye Bakanlığı yapan Kemal Unakıtan’ın medyatik tavırları ciddi bulunmuyordu.  Devamlı halktan alıp esnaf, tüccar ve işletmeleri ciddi manada sıkan, devletçi politikası kabak tadı veriyordu.

 Bunun yanında Türk ekonomisi küresel krizden, göreceli olarak az etkilendiyse de, büyüme durdu, ihracat düştü ve işsizlik rekor oranda arttı. Sorun bizim ekonomimizde olmadığı halde, Türkiye de küresel ekonomiye entegre olmanın faturasını ödedi.

Başbakan’ın “kriz teğet geçecek”, “krizi fırsata dönüştüreceğiz” sözleri de kamuoyunun bu algısı üzerine tuz-biber oldu. AK Parti’ye en çok oy kaybettiren husus, krizin etkileri ve işsizlik oldu.

Bu nedenle ekonomik kariyeri üstün olan Ali Babacan’ın ekonominin kaptan koltuğuna oturtulması, bütün bankaların bakanlığa bağlanacak olması kanaatimce daha yararlı olacağa benziyor.

Erdoğan, aslında yerel seçimlerde halkın verdiği mesajı tez elden okudu. Daha önceden kabine dışında bıraktığı, saygı duyduğu isimleri tekrar kabineye alarak tabana istediği mesajı verdi.

Dolayısıyla, yeni bir kabine ile yeni bir heyecanın yakalanması, piyasalara da olumlu etki bırakabilir. Bilhassa partiyi kuran, dört kişiden biri olan Bülent Arınç’ın Başbakan Yardımcılığı Ak Parti tabanını ciddi manada sevindirmiş oldu.

Yine Babacan’ın yerine Dışişleri Bakanı olarak atanan Prof. Ahmet Davutoğlu çok güçlü bir isim. Bunun yanında Cemil Çiçek’in koltuğunda kalması. Hemşerimiz Boğazlıyan Devecipınarlı Taner Yılmaz’ın da kabine de yer alması bizleri ziyadesiyle sevindirdi. 

Adalet Bakanlığı görevine Sadullah Ergin getirilirken, değişikliğin en şaşırtıcı yanı ise, Hüseyin Çelik, Nazım Ekrem ve Mehmet Ali Şahin’in kabine dışında kalmaları olmuştur.

Bu isimlerin partinin üst düzey görevlere getirilmeleri muhtemeldir. Bilhassa teşkilatlanma noktasında tabanda meydana gelen sıkıntıların giderilmesi yönünde olumlu bir adım olacaktır.

 Bazı siyaset bilimcilerinin söylediğine göre, muhtemelen Meclis Başkanlığı’na da Mehmet Ali Şahin’in getirilmesinin düşünüldüğü ifade ediliyor.

AK Parti’nin ikinci kez tek başına iktidara gelmesinin ardından ciddi manada köklü bir değişiklik yapılmıştır kabinede. Bu memleket hepimizin, kalkınan, büyüyen, gelişen, huzur ve mutluluk içinde hayatını devam ettiren nesiller yetiştirilsin. Ekonomisi düzeltilsin, müreffeh bir ülke konumuna getirilsin. Hayat standartları yükseltilsin.

Yeni kabinenin milletimize, devletimize hayırlar getirmesini diliyorum. Vesselam… 4 MAYIS  2009

YENİ KABİNE
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!