YAŞAR ERBAZ’IN “ABİDESİ”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

1977 yılında yerel seçimler yapılır. 18 bin 579 geçerli oydan Adalet Partisi adayı Şahin Saygı, 2 bin 589 oy alır. CHP’den Cevdet Dündar 2 bin 160 oy alarak Belediye Başkanlığını kaybeder. MHP adayı Yaşar Erbaz ise 3 bin 276 oy alarak Belediye Başkanı seçilirken, Milli Selamet Partisi adayı Bünyamin Özel de 660 oy alır. Yaşar Erbaz çiçeği burnunda belediye başkanı seçilir seçilmez kolları sıvar, şimdiki Askeri Gazino’nun olduğu yerdeki Abide İş Hanı ve Yozgat’ın o günkü en yüksek binası, Hilal Apartmanı’nın yapımına soyunur.

Gerekli alt yapı çalışmaları başlar. Plan proje yapılır, kooperatif kurulur. Her Yozgatlıya bir dükkân vaadi ile yola çıkılır. Gerçekten de öyle olur. Bu vaat Yozgatlı esnaf ve tüccarı tarafından hüsnü kabul görür. Hummalı bir çalışma başlar. Yüzlerce insan muntazaman aidatlarını öder ve biran önce bitmesini iple çeker. Dükkân sahibi olabilmek arzusu ile parasını peşin peşin yatırır. Gerçekten de inşaat kısa sürede başlar. Alan memnun, satan memnun gözükür.

Yozgat’ta bu proje bir ilktir. Şehre can simidi olacağı beklentisine girer. Yozgatlı esnaf ve tüccar, Ankara, İstanbul, İzmir’deki büyük iş hanları örnek alınarak geliştirilen proje bittiği zaman, Yozgat ekonomisine mihenk teşkil edeceği, dükkânların daha iyi iş yapacağı, daha iyi şartlarda para kazanacağı ümidi taşır.

Yozgatlı esnaf ve tüccarların yanında, yurt dışında çalışan gurbetçi vatandaşlar da projeye ilgi gösterirler, onlar da ortak edilmek sureti ile hızlı para akışı sağlanır. Şimdi ki iş hanı ve yanındaki Hilal Apartmanı o günkü şartlarda Yozgat’ta büyük bir yeniliktir. Bunun baş mimarı da dönemin Belediye Başkanı Yaşar Erbaz’dan başkası değildir. İhtilal olur, Yaşar Erbaz Belediye Başkanlığını kaybeder ancak buna rağmen projeyi sürdürür ve tamamlanmasını sağlar. Günahı ve sevabı yapana aittir.

İş hanı bittikten sonra uzun yıllar boş kalır. Dükkânlar sahiplerinin başına bela olur. Bazıları dükkânına taşınır; ancak Yozgatlı her ne hikmetse iş hanına girmekten imtina eder. Caddeye bakan kısımları kısmen iş yaparken, içerdeki o güzelim dükkânlar kaderine terk edilir. Kiraya verilemez, çalışmaz, elektriği suyu mal sahiplerinin başına dert olur. Bu iş hanı 20 yıl kaderine terk edilir. Bir türlü içi doldurulamaz. İşletilemez. Her seçim dönemi de adayların vaatlerine malzeme teşkil eder.

2004 yılına gelindiği zaman ise şimdiki Belediye Başkanı Yusuf Başer, iş hanına mezbelelikten kurtaracağına dair kesin vaat verir. Dediği gibi de olur. Bugün içerisinde herkesin malumu olduğu üzere; dershane, polis merkezi, su tahsilat, zabıta, elektrik ödeme noktası, belediye gençlik merkezi, araç yıkama bölümü vs. birimleri ile kısmen iş hanına işlevsellik kazandırılır. Böylece mezbelelikten ve korku salmaktan kurtulur.

Bugün gelinen noktada iş hanı, evsizlerin evi, sarhoşların meyhanesi, tinercilerin uğrak yeri olmaktan kurtuldu. Şimdi yaptıranlara diyecek yok ama bu proje hayata geçirilmeden önce enine boyuna incelenip Yozgat’a gerekli olup olmadığı konusunda bir fizibilite raporunun yapıldığı kanaati de taşımıyorum.

Gelelim sadede; Yaşar Erbaz birinci dönemde o gün ki şartlarda yüksek oy alarak Belediye Başkanı seçilirken, ikinci dönemde belediye başkanı seçilemedi. Yaşar Erbaz’ın Belediye Başkanlığı 12 Eylül 1980 İhtilali ile birlikte, yaklaşık üç buçuk yıl sürdü. İhtilalle birlikte Vali Hakkı Borataş görevi üstlendi daha sonra ise Yaşar Aryaşar’a devredildi.

 Ardından 1984 yerel seçimleri yapıldı. Yaşar Erbaz bu kez Refah Partisi’nden Yozgat Belediye Başkanı adayı odu. 15 bin 167 geçerli oydan Anavatan Partisi’nden bugünkü Meclis Başkanımız Cemil Çiçek 8 bin 417 oy alarak belediye başkanı seçildi. SODEP Adayı Nedim Korkmaz bin 648 oy alırken, DYP adayı Ünal Allıoğlu 688 oy aldı. Yaşar Erbaz ise bin 735 oyda kalarak seçimi kaybetti.

Bir anekdot anlatarak yazımı tamamlamak istiyorum. Yaşar Erbaz neden Refah Partisi’nden aday oldu? Refah Partisi yeni kurulmuştu, Yasin Hatipoğlu Yozgat’a gelmiş, Yozgat Belediye Başkanlığına aday arayışındaydı. Yaşar Erbaz’ın adaylığı söz konusu olduğunda merhum Erbakan’a “haber vermeden olmaz” kanaati hâsıl oldu.

 Şimdiki Özel İdare binasının altında rahmetli Salih Köse’nin ofisinde bu konu masaya yatırıldı. Yapılan müzakereler sonunda Ahmet Büyüksoy ile Dursun Uyar’ın Erbakan Hocamıza elçi olarak gönderilmesine karar verildi. Hatipoğlu Erbakan Hocamızdan randevumuzu aldı.

 Sabah Uyar ile birlikte âcizane Aşağı Ayrancı’daki merhum Erbakan Hocamızın evine gittik. Elini öptüm ve elimi elinin içine alarak hiç konuşturmadan bana dedi ki: -Evladım Anap’ın adayı yoksa Selim Çiçek mi? -Hayır Hocam, Cemil Çiçek dedim. Hocamın buna verdiği cevap bende saklı. Adayımızı sordu ben de “Yaşar Erbaz” dedim. Dursun Uyar hocaya da yapılması gerekenleri anlattı. Fakat Dursun Uyar’da ki tedirginliği fark etmiş olacak ki; -Bak evladım; Bir şeye inanmak o işi yarı yarıya yapmak demektir. Kazanacağına önce sen inanacaksın. Sonra Yaşar Erbaz’ı aday yapacaksınız ve oyunu önce sen vereceksin. Bir beldede aday bulamamışsanız eğer, sen aday olacaksın ve hanımınız da size oy verecek v partinizi temsil etmiş olacaksınız” dedi. Yanımızda merhum Hüseyin Erdal da vardı. Allah rahmet eylesin. Hemen Yasin Hatipoğlu ağabeyi aradım. Onay alındı. Yaşar Erbaz partimizin Yozgat Belediye Başkan adayıdır. Hayırlı olsun” dedim.

Ve gün geldi çattı seçimler yapıldı. ANAP adayı Cemil Çiçek büyük bir oy farkı ile Belediye Başkanlığını kazandı. Adayımız Yaşar Erbaz ise kaybetti. Ahir kelam; bugün Ak Parti’nin tek başına iktidar olduğu gibi o günde rahmetli Turgut Özal’ın ANAP’ı tek başına iktidardı. Ezici bir çoğunluğa sahipti. Diğer partilerin belediye başkanlığını kazanma şansı yoktu.

Yozgat maalesef öteden beri plansız, programsız projelerin uygulandığı şanssız bir il… Bunlardan Abide İş hanının yapılması, Tol Çarşı’nın yıkılması, Büyük Camii karşısındaki dükkânların yine aynı şekilde yıkılıp yapılması, Toptancı Hali’nin yapılıp bir kaç yıl sonra yıkılması, Organize Sanayi’nin ve küçük sanayinin yerinin yanlış olması, 1 ve 2. TOKİ’lerin yerlerinin yanlış oluşu Yozgat’ın gelişmesini engelleyen unsurlardır.

 Bu olumsuzluklar yapanı da yaptıranı da sıkıntıya sokmakla beraber içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Neticede bu tür faydalı hizmetleri yapanlar Yozgat’ı da terk ediyorlar. Vesselam… 4 ŞUBAT 2014 SALI

YAŞAR ERBAZ’IN “ABİDESİ”
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!