YAPILAŞMADA GELİNEN NOKTA

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yozgat inşaat sektöründe çıtayı ciddi anlamda yükseltmeye başladı. Yaşanan mali krizlerin tüm olumsuz etkilerine rağmen, inşaat sektörü bugün varlığını en iyi şekilde göstermeye devam ediyor..

Bugün etrafımıza baktığımızda, yeni yapılanmalar içerisinde çehre değişikliklerini en iyi şekilde fark edebiliriz. Çok katlı, otoparklı, çevre düzenlemeleri muntazam olan birçok bina gözlemliyoruz. Kalitenin artıyor olması bugün rahatlıkla gözlemleniyor. Dış cephelerde kullanılan yalıtım malzemeleri ve kaplamalar ile de ince detaylar hesaplanmaya başlandı.

Albenisi ortaya çıkan konut, dükkân satışları en iyi şekilde seyir ediyor. Aslında bu dönemler gayrimenkul alınması adına en iyi fırsat zamanlarıdır diye düşünüyorum. Eski yapılanmalar ve albenisi daha zayıf olan yapıların fiyatlarının en cazip olabileceği dönemler bu günler.

Bugün Yozgat’ta daire fiyatları elli binden başlayarak yüz elli binlere kadar dayandı. Ciddi bir gelişim söz konusu… Kiralık daire fiyatları olabilecek en üst seviyeye ulaşmış durumda. Artık Yozgat’ta beş yüz liralara rahatlıkla daireler kiralanabiliyor. Talep artıyor ki, kiralık ve satılık gayrimenkuller çoğalmaya ve gelişmeye devam ediyor. Tüm bu gelişmelere rağmen, ilimizin en önemli bir eksikliği atlanıyor. Yozgat adeta dört duvar arasına sıkışmış kalmış bir durum içerisinde.

Geliştirilerek yapımı devam eden yüksek katlı ve çevre düzenlemeli bu yapılaşmaları, toplu konutlar veya siteler halinde görmek sanki bizlere büyük bir hayal. Sıkışıp kalmış bir şehrin imar programı hala bir düzene giremedi, ya da bir örnek, teşvik oluşturulacak herhangi bir girişim içerisinde bulunulmadı. Şu an yapılan mevcut konutların yüksek tepelere ve dağlara yapılmaya başlandığını görüyoruz.

Bugün Yozgat’ın en iyi geliştirilebilecek bölge olarak, Atatürk Yolu olduğu kanaati içerisindeyim. Diğer bölgeler içerisinde, tepeler ve inişli çıkışlı zemini mevcut olan, mutlak kesinti alanları mevcut. Şu an zaten Atatürk Yolu üzerinde yapılan ufak çaplı gelişmelere şahit oluyoruz. Fakat yeterli bulmuyorum. O bölgeler de toplu konut ve site girişimleri içerisinde bulunmanın ciddi anlamda gelişime hız kazandıracağına inanıyorum.

Bu şekilde çarpık gelişim şekillerinden de kurtularak yeni yerleşim alanları kazandırılabilir şeklinde düşünüyorum. 21 Ekim 2008

YAPILAŞMADA GELİNEN NOKTA
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!