YANLIŞTA ISRAR ETMEYELİM

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İyi bildiğimiz gelenek, göreneklerimiz yanında yanlış olan kötü alışkanlıklarımızda vardır. Tarlaya, bağa, bahçeye giderken, hayvan otlatırken yol kenarlarındaki trafik işaret ve ikaz levhalarının arkasındaki cıvataların çıkarıldığını görürsünüz.

 Korsan avcılık yapan, sözüm ona bazı kimseler silahlarını bu levhalarda denerler. Ruhsatlı, ruhsatsız tabanca taşıyan babayiğitlerimizde sanki bu levhalar üzerinde atış yaparlar, silahlarının bu levhaları delip delmediğine bakar, verdikleri zarara rağmen keyif alırlar. Birçoğumuz bunun şahididir.

Bir başka husus; okul, cami, yurt, yuvalarda umuma ait tuvalet kapılarına ve alt geçitlerin duvarlarına argo bazı kelimeleri yazdıkları gibi ilan tahtası olarak gören insanlarımızda vardır. Bu yerlerde gençlerimiz aşk-ı ilan bile ediyorlar.
İnsanımızın eğitim düzeylerinin yükselmesi, gelişmişlik düzeyi artınca bunların bir kısmı kendiliğinden yok oldu. Tamamen kalkmasa da…

Trafik levhalarına geçtiğimiz yıllarda çalınma, kurşunlanma ve trafik kazaları gibi nedenlerle bilgi levhalarının yenilenmesine yüzbinlerce liralık harcama yapılıyor. Bir başka ifadeyle; sadece karayolları üzerinde 250 bin metrekarelik bir alanı kaplıyormuş levhaların toplamı.

Türkiye’de bulunan köylerimize, kasabalarımıza ve karayollarına bağlı olmayan yol güzergâhlarındaki levhaları da hesaba katarsak Allah-u âlem 600-700 bin metrekarelik alanı kaplar tüm levhalar. Bu levhalar bize yol göstermiyor mu? Yön tayin etmiyor mu? Bizi bekleyen bir takım tehlikelerde ikaz görevi yapmıyor mu? Yapıyor elbet. Ama biz insanız, çiğ süt emmişiz, herkes cibilliyetinin iktizasını işliyor olsa gerek.

 Birileri yaparken birileri de tahrip ediyor günümüzde. Tüyü bitmedik yetim hakkı olmasına rağmen. Bu tür kötü alışkanlıklarımızdan millet olarak tez elden vazgeçmek mecburiyetindeyiz. Bakınız! Arabanızla seyahat ederken bir köpekle karşılaşırsınız. Köpekler arabanıza hücum eder. Araba istikametinde koşmaya başlarlar. Yorulana kadar gider. Birden nefesi kesilir. Olduğu yerde durur. Hemen akabinde ters yönden başka bir araba gelir. Bu seferde o arabanın arkasından koşar. Tekrar nefesi kesilip yorulana kadar devam eder. Köpeklerin bu alışkanlığı son zamanlarda bitti. Artık köpekler bile araçların arkasından koşmuyorlar yol boyunca.

Atalarımız bu hususla ilgili; “İtin aflağını yol kocatır” deyivermişler. O gün anlamasalar bile köpekler bu sözün özelliğini bugün anlamış olacaklar ki artık onlarda yol boyu koşmuyorlar şimdilerde.

Yine koyun ve kuzular araba sesini duyunca hemen harekete geçer birden tedirgin olur, koşmaya başlarlardı. Artık onlarda koşmuyorlar. Bize ne oluyor da hala bir takım yanlışlarda ısrar ediyoruz. İtler, koyunlar, kuzular kötü alışkanlıklarını bir bir terk ederlerken. Eşrefi mahlûkat (varlıkların en şereflisi ) olarak yaratılan insanımız, gençlerimiz bir takım cahil kişiler hala trilyonlarca liralara mal olan işaret ve ikaz levhalarına zarar veriyor, yok ediyorlar. Tuvalet kapılarını hatıra defteri olarak kullanıyorlar günümüzde hala. Yanlışta ısrar etmeyelim diyorum VESSELAM…

YANLIŞTA ISRAR ETMEYELİM
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!