DOLAR

18,8108$% 0.01

EURO

20,4864% 0.24

STERLİN

23,2836£% -0.11

GRAM ALTIN

1.166,68%0,17

ÇEYREK ALTIN

1.922,00%-0,26

BİTCOİN

434290฿%-2.08455

a

YAMAÇLI’DA TURAN BAŞKANLAYIZ

30 Mart seçimlerinin ardından, Saadet Partisi’nin belediye başkanlığı kazandığı yerleri ziyaret etme imkânı bulduk. Sorgun Araplı, Akdağmadeni Umutlu ve Sarıkaya Karayakup’tan sonra dördüncü ve son durağımız Yamaçlı Kasabası oldu.

 Beraberimizdeki heyetle ikindi üzeri kasabaya dâhil olduk. Başkan Turan Demirtaş’ı makamında ziyaret ve tebrik ettik. Belediye meclis üyeleri ve Başkan Demirtaş’ın yakın mesai arkadaşları ve kalabalık bir halk topluluğu tarafından karşılandık. İzzet-i ikram ve tebrikler yapıldı, çaylar içildi.

Başkan makamına oturdu, kasabayla ilgili olarak misafirlerine bilgiler sundu. Kasabanın başlıca geçim kaynaklarından, tarım ve hayvancılığın ön planda olduğunu, şeker pancarının son yıllarda en çok ekilen ve çiftçinin yüzünü güldüren bir ürün olduğunu, ayrıca kuru fasulye ve hububat tarımının da yaygın bir şekilde ekilip biçildiğini anlattı. Su sorununun olmadığını, açılan 8 kuyunun 4’ünden alınan su ile kasabanın ihtiyacının giderildiğini, kasabanın tek sorununun önceden döşenen asbestli borulardan su içiyor olmamızdır. Beni en çok düşündüren konu budur. Sağlık Kurulu’ndan çıkarılacak bir rapor ile gerekenin yapılması konusunda elimden geleni yapacağım. Küçükbaş ve büyükbaş hayvancılığın kasabada ön planda olduğunu söyledi. Kasabanın girişi ile çıkışı çift refüjü 7 kilometrelik kilit parke düşenmiş yola sahip.

Eski adı “Salep” olan kasabaya neden bugün neden Yamaçlı isminin verildiğini sorduğumuzda, orada bulunan bir vatandaş şunları söyledi: “Beldemiz karşılıklı iki yamaç üzerine iskân edilmiş, birbirine bakan bu iki yamaçtan dolayı 1960’lı yıllarda Yamaçlı ismi verilmiş. İki yamaç arasında bulunan vadide, salep bitkisi çokça yetiştiği için eskiler bu yöreye Salep ismini vermişler”

 Meydanın ortasında güzel bir saat kulesi ile büyükçe bir cami bulunuyor. Yamaçlı Kasabası’nın kuzeybatı tarafında 16 dönümlük bir arazi üzerinde kurulan, Şehit Polis İrfan efendi asının verildiği büyükçe bir parkı mevcut.

Spor tesisleri, sosyal tesisler ve açık hava düğün salonu ve şelalesi ile gerçekten görmeye değer tesisler yapılmış. Bu tesisler sadece Yamaçlı ‘ya değil, çevre köy ve kasabaların halkına da hizmet veriyor.

Yamaçlı Kasabası’na Yozgat’tan gidildiğinde 55 km, Boğazlıyan’dan 30 km. Kasabada 1100-1200 hane bulunuyor ve 3000-3500 nüfustan bahsediliyor. Yaz döneminde gurbetçi vatandaşlarımızın gelmesiyle nüfus daha da artıyor.

Bu kasabamızın bugün mevut 3 mahallesi var. Yamaçlı Kasabası’nın güneyinde Yenifakılı, doğusunda Sırçalı tekkesi, batısında Başpınar ve Eğlence köyleri, kuzeyinde ise Yeni Pazar ve Keller köyleri ile çevrilmiş.

 Doğanın her türlü güzelliği ile birlikte şirin bir kasabamız. Geçtiğimiz dönemde AK Parti’nin seçim kazandığı kasabamızda 30 Mart seçimlerinde MHP adayı Musa Geçimli 543 oy, AK Parti adayı Metin Koçak 424 oy alırken, Saadet Partisi adayı Turan Demirtaş 791 oy alarak Yamaçlı ‘da Belediye Başkanlığı seçimlerini kazanan isim oldu.

1884-1941 yılları arasında kasabada yaşayan ve hayatı boyunca eşek üzerinde köy köy dolaşarak türküler söyleyip geçimini sağlayan Âşık İsmail’den deyişlerle yazımı bitirmek istiyorum.

 Geniş arazi kıymetli toprak Ağaçlar açmış hep yeşil yaprak Evvelden mi kaldı bu kesek kırmak Yaşanacak yurtsun ey güzel SALEP Nurlar saçılır güneşimiz doğunca Bereket kokar yağmur yağınca Yaşantı bambaşka rüzgar değince Yaşanacak yurtsun Ey güzel SALEP Bir başka deyişinde sevdiğine de şunları söylüyor:

Döndüm oturmuşta yolun bendine
Beni bendeyleymiş kendi kendine
Kazansam kazansam versem Döndü’me
Al yanakta gül olayım Döndü’mün

 Boğazlıyan’dan çıktık Cavlağın özü
 Hiç durmayıp ağlıyor Döndü’mün gözü
 Aslını sorarsan Dayımın kızı
 Kul olayım Döndüm dönme sözünden

Bektaşlı’dan çıktık fireze daldık
Çıkardık mendili ayağın sardık
Ağlama Döndüm akşama kaldık
Kul olayım Döndüm dönme sözünden

 Âhirkelâm, eşek üzerinde köy köy dolaşan Aşık İsmaillerin ve ismi unutulmuş daha nicelerinin meftun olduğu bu güzel kasabamızdan ayrılırken, çiçeği burnunda, uzun yıllar Avrupa Milli Görüş teşkilatlarında görev almış belediye başkanımız Turan Demirtaş’a, beldesine, ilçesine, yurduna ve yuvasına vereceği hizmetlerde muvafık kılmasını Cenâb-ı Hak’tan niyaz ediyor, başarılarının devamını diliyorum vesselam… 18 NİSAN 2014 CUMA

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

ARAPLI MİLLİ GÖRÜŞLE DAHA GÜZEL

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.